Sanat Merkezi’nin İkinci Sergisi Olan Mustafa Hastürk’ün Retrospektif Resim Sergisi Başbakan Tufan Erhürman Tarafından Açıldı…
Eklenme Tarihi: 03 Kasım 2018, 12:31
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:37

Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde açılan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi kapsamında hizmet vermeye başlayan ve aynı anda dört serginin açılabileceği Sanat Merkezi’nde, Başbakan Tufan Erhürman’nın katılımı ile ressam ve Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Hastürk’ün “Retrospektif Resim Sergisi” açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Kültür Merkezi’nde bulunan Sanat Merkezi’nin ikinci sergisine ev sahipliği yaptığı etkinliğe başta Başbakan Tufan Erhürman olmak üzere, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, rektör yardımcıları, milletvekilleri ile dekanlar, sanatçılar, sanatseverler ve misafirler katıldı.

Mustafa Hastürk’ün eserlerinin sergileneceği Retrospektif resim sergisi, 12 Kasım 2018 tarihine kadar hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek

Serginin açılışında Başbakan Tufan Erhürman, sanatçı aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Hastürk ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Erdal Aygenç birer konuşma yaptı.

Sanat Dolu Bir Yaşam Diledi…
Gecede ilk sözü alan sanatçı Mustafa Hastürk, sanata ve sanatçıya verdiği destekten dolayı Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ile Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ve Başbakan Tufan Erhürman’a teşekkür etti.

Serginin yoğun ve özveri ile çalışan Yakın Doğu Ailesi’nin bir eseri olduğunu belirten Mustafa Hastürk “Bu gece sanatın ve benim yanımda olduğunuz için teşekkür ediyorum. Hepinize sanat dolu güzel geceler dilerim” dedi.


Doç. Dr. Erdal Aygenç: “Hayatımızı Sanatla İyileştireceğiz…”
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Erdal Aygenç de, Mustafa Hastürk ile hukuklarının eskilere dayandığını ve aynı eğitim çatısı altından geçtiklerini dile getirerek dostluk ve sanatla ilgili çalışmalarının o günden bugüne sürdüğünü söyledi.

Mustafa Hastürk’ün sanatını, boyasını, tuvalini ve paletini takdir ettiğini ifade eden Doç. Dr. Aygenç, “Arkadaşımın sergisinde kullandığı bir ibare var “Sanat İyileştirir.” Burada üzerimizdeki hayatın tozunu almak sanatla iyileşmek için onun aracılığıyla buradayız. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Sözlerinin devamında Sanat Galerisi’nin ve sergilerin oluşmasına emek koyan Erdoğan Ergün’e de teşekkürlerini sundu.

Kıbrıs adasının sanat ve sanatçı potansiyeli çok yüksek ölçekli bir coğrafya olduğunu dile getiren Doç. Dr. Erdal Aygenç, bu ülkede sergi açılışlarına devlet erkanının katıldığını ve bunun sanat üretenler için önemli ve değerli olduğunu belirterek geceye katılanlara teşekkür etti.


Başbakan Tufan Erhürman: “Varoluş İçin Üretmeye Devam Etmeliyiz…”
Başbakan Tufan Erhürman ise Yakın Doğu Üniversitesinin önce Kıbrıs Modern Sanat Müzesi temel atma töreni, ardından geçici binanın açılışı ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı ilk serginin ardından düzenlediği sanat etkinlikleri ile buluştuklarını ve bunun sanatsal üretimin hızla devam etmesi bakımından son derece önemli olduğunu belirtti. Sanatsal üretime kucak açan mekanların yaratılmasının önem taşıdığını ifade eden Başbakan Erhürman, varoluşumuz açısından sanatsal üretme devam edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Mustafa Hastürk’ün bir çok hayali kurarken yanında olduğunu dile getiren Başbakan Erhürman, “O hayallerin taşları üst üste koyarak gerçekleştirmesini görmek benim için büyük bir keyif. Özellikle de sanatsal macerasını bir noktadan bugünlere kadar gözlelemesi açısından Retrospektif sergi olmasıda beni heyecanlandırıyor. Sanat ve üretmek iyileştirir . Bizim de buna çok daha fazla ihtiyacımız olan dönemlerden geçiyoruz. Nüfusumuz ve yüzölçümümüzle kıyaslandığımız zaman sanatsal faaliyetler alanında başka ülkelere oranla özellikle bireysel başarı hikaye sayısı çok daha fazla bir ülkeyiz. Bu başarı hikayeleri elbette bir noktada birleşerek toplumsal bir başarı haline dönüşeceğine inanıyorum. Bu inancın sebebi de bıkmadan usanmadan kısıtlamalara rağmen üreten sanatçılarımızın varolmasıdır. Umutlarımızı bir kez daha yeşerttiği ve bu keyifli ortamda bizi buluşturduğu için kendisine teşekkür ediyorum” dedi.