Meclis Eski Başkanı Dr. Sibel Siber “Dr. Fazıl Küçük ve Milli Mücadele Sergisi”ni İzleme Çağrısı Yaptı…
Date Added: 31 Ocak 2019, 15:37
Last Updated Date:24 Kasım 2020, 15:43

Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı Dr. Sibel Siber, Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı bünyesinde bulunan Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi öncülüğünde Kıbrıs Türk Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün 35. ölüm yıl dönümü anısına ülkemiz 92 sanatçısının 165 özgün eseriyle hazırlanan “Dr. Fazıl Küçük ve Millî Mücadele” temalı sergiyi ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde bulunan Kıbrıs Sanat Merkezi'ndeki “Dr. Fazıl Küçük ve Millî Mücadele” temalı sergiyi gezen Dr. Sibel Siber'e, Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul eşlik ederek, sergide yer alan eserler ve Dr. Fazıl Küçük'ün silikondan yapılan heykeli hakkında bilgiler aktardı.

Dr. Sibel Siber: "Dr. Fazıl Küçük’ün Toplumla Bütünleşerek Verdiği Mücadele Yılları, Direnişimiz, Sanatçı Gözüyle ve Duyarlılığıyla Anlatıldı…"
Yakın Doğu Üniversitesi Sanat Merkezi’nin çok önemli bir sergiye ev sahipliği yaptığını belirten Dr. Sibel Siber, “Tüm emeği geçenleri gönülden kutlarım. Dr. Fazıl Küçük ve Milli Mücadele Sergisi’nde değerli sanatçılarımızın eserlerini büyük bir beğeni ile izledim. Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün toplumla bütünleşerek verdiği mücadele yılları, direnişimiz, sanatçı gözüyle ve duyarlılığıyla çok güzel bir şekilde anlatıldı” dedi.


Müzeler, Sergiler Halkın Hem Kültürüne Hem Sanatına Katkı Sağlıyor…
Toplumsal belleğin önemine vurgu yapan Dr. Siber, geçmişini unutan toplumların geleceğini sağlam temellere oturtamadığını, müzeler ve sergilerin halkımızın hem kültürüne hem sanatına, kısacası yumuşak gücüne katkı yaptığını belirtti.

Dr. Sibel Siber: "Halkımızın Sergiyi İzlemelerini Özellikle Tavsiye Ediyorum…"
Hazırlanan sergide, Dr. Fazıl Küçük’ün mütevazi kişiliği ile her zaman her koşulda toplumunun yanında olması, varlık mücadelesi veren toplumun mücadele ruhunu canlı tutarak verdiği güven ve moral, toplumun ona duyduğu sevginin bir ifadesi olarak omuzlarda taşınmasının çok güzel anlatıldığını ifade eden Dr. Sibel Siber, sanatçılarımızın eserlerini izlerken duygulanmamak mümkün değil.  Halkımızın sergiyi izlemelerini özellikle tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.