Kuzey Kıbrıs Hukukunda Tebligat Konusunda Bilimsel Çalışmaları İçeren Kitap YDÜ Yayınlarından Çıktı
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2016, 15:48
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:49
Kuzey Kıbrıs Hukukunda Tebligat Konusunda Bilimsel Çalışmaları İçeren Kitap YDÜ Yayınlarından Çıktı

Yakın Doğu Üniversitesi araştırma görevlisi Aysun BEYDOLA tarafından kaleme alınan, Kuzey Kıbrıs hukuk öğretisinde tebligat yapılamaması ve bu durumdan ortaya çıkan olumsuz sonuçları içeren “Kuzey Kıbrıs Hukukunda Tebligat Yapılmaması ve Hukuki Sonuçlar” adlı kitabı Yakın Doğu Üniversitesi yayımlarından çıktı.

Hukuk Tebligatı Yapılamamasındaki Sorunları İçeren Hukuk Kitabı

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Kuzey Kıbrıs Hukukunda Tebligat Yapılmaması ve Hukuki Sonuçlar” adlı kitap, Kuzey Kıbrıs hukukunda tebligat hususunda yazılmış önemli incelemelerden birisi. İlgili bilimsel çalışmada, Kuzey Kıbrıs hukukunda tebligatın nasıl yapılması gerektiği hususunda açıklamalara yer verilirken, tebligat yapılamaması nedenleri ve hukuki sonuçları hakkında ayrıntılı bilgi verildi. İngiliz hukuku ve Türk hukukunda tebligata ilişkin düzenlemeler kitapta değerlendirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin 188 Bölümüne Yatay Geçiş Başvuruları Devam Ediyor

Kuzey Kıbrıs Hukukuna Katı Sağlayacak Bir Kitap

Kitapla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aysun BEYDOLA, Kuzey Kıbrıs hukukunda tebligat yapılamamasının büyük bir sorun haline geldiğini ve bu durumun yargılamaya hakim olan temel hak ve ilkelerin tehlikeye girmesine veya ortadan kalkmasına neden olduğunu söyledi. BEYDOLA, “Hukukumuzda tebligat yasal düzenleme eksikliklerinden ve tebligat sürecine katılan ilgililerden kaynaklanan nedenlerden dolayı yapılamamaktadır. Tebligatın yapılabildiği hallerde ise tebligatın geç ve masraflı olarak yapılması ayrı bir sorun olarak karşımıza çıktığını belirterek, “Tebligat yapılamamasının doğurduğu çok sayıda olumsuz sonuca rağmen Kuzey Kıbrıs hukuk öğretisinde, şimdiye kadar bu konu herhangi bir makale, sistematik eser veya monografik çalışma düzeyinde ve ayrıntılı şekilde ele alınmadı. Uygulamadaki önemi ve teorik değeri bizi bu konuda çalışma yapmaya sevkeden asıl neden olmuştur” dedi. Çalışmasında tebligat yapılamaması nedenlerinin tespit edilmiş ve tebligat sorununu bir nebzede olsun ortadan kaldıracak somut çözüm önerileri sunulduğunu ifade eden BEYDOLA, bu kapsamda İngiliz ve Türk hukukunda yer alan yasal düzenlemelere yer verildiğini vurguladı.