KKTC’nin Gurur Günü…Ülkemizin İlk Yerli Otomobili Olan GÜNSEL’in Üretim Tesislerinin Temelleri Atıldı
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016, 17:19
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 09:19

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili olan GÜNSEL’in ilk 1000 adet üretiminin yapılacağı, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan coğrafyamızın en büyük ve en gelişmiş tesisin temeli, Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN’nün katılımıyla düzenlenen törenle atıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsünde yer alacak olan tesislerin temel atma törenine; Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN, Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU, Milletvekilleri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri TOROS, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali ÇIRALI, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları, otomotiv sektörü temsilcileri, Türkiye otomotiv ve sanayi sektöründen davetliler, misafirler ve halkımız katıldı.

Doç. Dr. GÜNSEL: “Tarih Bir Ulusun Yapılamaz Deneni Başardığımızı Yazacak”

Temel atma töreninde konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, ülke ekonomisi, geleceği ve vizyonu açısından yeni bir dönemin açıldığını ve tarihsel anlardan birinin yaşandığını söyledi.

Temelleri yıllar öncesine dayanan fikirlere tohum atılarak yıllar içerisinde filizlenen, azim ve hayal gücüyle harmanlanmış bir yolculuğun kilometre taşı olan tarihsel andan duyduğu heyecan ve gururu paylaşan Doç. Dr. GÜNSEL, “16 Aralık 2016 tarihi sadece GÜNSEL üretim tesislerinin temel atma törenini değil, bir ulusun çalışkan bireylerinin ve kurumlarının nasıl yapılamaz deneni başardığını da yazacak” dedi. Çocukların okul çağında ıslak topraktan hamurlarla oyuncaklarını yarattıklarını hatırlatan Doç. Dr. GÜNSEL şöyle devam etti; “Çocuklarımız ıslak topraktan yerşeren bir ülkenin tarihini, bugününü ve geleceğini öğrenir ve anlatırlar. Bizler, Yakın Doğu Ailesi olarak, bir ıslak toprak parçasında şekillendirdiği 50 yıllık hayalini, 8 yıllık yoğun bir çalışmayla, yine bir ıslak toprak parçasına atacağımız temelle gerçeğe dönüştürüyoruz.”

GÜNSEL ailesi olarak, bu ülkeyi ve insanlarını ileriye götürecek milli bir hayal kurduklarını ve bu hayale sıkı sıkı sahip çıktıklarını anlatan Doç. Dr. İrfan
GÜNSEL, şunları söyledi: “İlk yerli otomobili üretme aşkımız kalbimizde kıvılcım olarak belirdiği andan itibaren, bu ateşi daha çok çalışarak, teknolojinin peşinden giderek ve her adımda engelleri aşarak canlı tuttuk. Çok şükür ki bu hayalimizi bugün sizlerle birlikte başarıyla hayata geçiriyoruz. İlk 1000 otomobilin üretiminin hayata geçeceği tesislerin temel atma törenini büyük bir gururla gerçekleştiriyoruz. Sadece KKTC'de değil, Türkiye ve dünyada da çok konuşulacak ve gıptayla bakılacak bu üretim tesisleri ile bir hedefimize daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Günsel marka otomobilimiz, büyük bir hayalin, yoğun bir emeğin, yüksek inanç ve arzunun başarıya uzanan somut bir örneğidir. Bugün Günsel üretim tesisleri ile bizi daha yüksek zirvelere taşıyacak olan bu adımın; aynı zamanda üreten, geliştiren ve ihraç eden bir KKTC olma yolunda güçlü bir hamle olduğunun bilincindeyiz. İstediğimizde uluslararası alanda ses getirecek başarılara imza atabileceğimizi herkese gösteriyoruz. Herkes merakla neler yapabileceğimiz bekleyecek. Bu, milli bilinçle hareket etmek, bilime ve inovasyona önem vermek ülkemizin ve genç nesillerimizin geleceği için oldukça önemli bir konudur.”

Günsel Üretim Tesisleri Ülke Sanayisi, Ekonomisi ve Teknolojik Gelişimine Katkı Koyacak

Doç. Dr. GÜNSEL, bilim üretmeyen, inovasyonu bir kültür olarak kabul etmeyen ve teknolojik gelişmeleri takip etmeyen toplumların ilerlemelerinin imkansız olduğu günümüz dünyasında, ülkenin gelişmesi ve gelişimin sürdürülebilir olması için var güçleriyle çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini dikkate çekerek, Günsel üretim tesislerinin, ülkenin temel sanayisine, ekonomisine, teknolojik gelişimine ve güçlü itibarına büyük bir katkı sağlayacağı inancında olduklarını vurguladı. Yerli sermayenin gücü ile dünya çapında bir marka olmak amacıyla çıkılan önemli yolda emin adımlarla ilerlediklerini dile getiren Doç. Dr. GÜNSEL, üretim tesislerinin tamamlanmasıyla seri üretime geçilecek Günsel’i, ülkemizin yollarında göreceğimizi ve onunla gurur duyacağımızı ifade etti. Doç. Dr. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi, Otomotiv Mühendisliği Bölümü ve AR-GE ekipleriminin GÜNSEL otomobilin oluşmasında gösterdikleri emek, yetenek ve azminden gururla söz etti.

Konuşmasında GÜNSEL’in özelliklerinden de bahseden Doç. Dr. İrfan Günsel, “temeli atılan Günsel üretim tesislerinin, ailemize, ülkemize ve toplumumuza hayırlı olmasını diliyorum. Günselimizin, ülkemizin hızla büyüyen ekonomisine ve otomotiv sektörüne büyük katkılar sağlamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fikri TOROS: “Yakın Doğu Grubu Ülkemizi Layık Olduğu Yüksek İmaja Erişmesini Sağlıyor”…

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri TOROS da törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın ilk otomobil fabrikasının temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu onuru dile getirdi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı TOROS, Yakın Doğu grubunun ülkenin ekonomik kalkınması yurt dışı ve yurt içinde layık olduğu yüksek imaja erişmesine katkı koyduğunu belirterek, yatırım hızıyla ülkenin gururu olduğunu söyledi. Dünyayla bütünleşmek için ekonomik kalkınma, rekabet ve dünya değerlerine uyum gerektiğini ifade eden TOROS, “bu vizyonla geliştirilen projenin Kıbrıs Türk toplumunu içinde bulunduğu dönüşüm sürecinde ilerlemeye ve yeni fırsatları dönüştürmeyi sağlayacak. Bu projeyle, elektrikli araba teknolojisine sahip olacak ve dünyada gerek enerji tasarrufu gerekse çevreye saygısı nitelikleriyle geleceğimizde en çok tercih edilen teknolojiye sahip olacağız. Günsel ailesini ülkemizi hem burada hem Anavatan’da hem de dünyada gururla temsil ettikleri için teşekkürlerimi sunarım. Günsel hayırlı olsun” dedi.

Ali ÇIRALI: “Devrim Niteliğindeki Tesis Ezberleri Bozuyor...”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali ÇIRALI ise törende yaptığı konuşmada, temel atma töreninin yerel ürünler haftasına denk geldiği için büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Sanayi Odası Başkanı Ali ÇIRALI törenin aynı zamanda ezberi de bozduğunu söyleyerek ada ülkelerinin ekonomileri hakkında bilgi verdi ve hedef gösterdi: “Küçük ada ekonomilerinde üretim hatta sanayi hiç olmaz söylemlerinin ezberini de bozmuştur. Halbuki bizim gibi ada ekonomilerine baktığımız zaman hem üretim hem ihracat yapıyorlar.

Fakat biz yıllarca bu üretimi gerçekleştiremedik. Bu yüzden bu tesis çok önemlidir. Devrim niteliğindedir. Bundan sonra orta ve yüksek teknolojik ürünlerin ihracatının ve bizim gibi ada olan Malta ithalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 40’dır. Biz de bu hedeflere ulaşabiliriz. Mecliste alt kademede bekleyen AR-GE Tekno Park önerisinin bir an önce geçmesini bekliyoruz. Dünya markası olma yolundaki hedefleri de olan Günsel ailesine, Sanayi odası olarak her zaman her türlü desteği vermeye de hazır olduğumuzu vurgulamak isterim. ”

Sunat ATUN: “Kendi Teknolojimizi Dünyaya İhraç Ederek Ülke Ekonomisine Katkı Koyacağız”…

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN da törende yaptığı konuşmada, Günsel ile birlikte KKTC devletinin kendi ayakları zerinde durmak adına güçlü adımlar atan bir ülke haline geldiğini söyledi. Ekonomi oranlarından bahseden Bakan ATUN, dünyanın artık küresel bir köy haline geldiğini ve bu köyde KKTC’nin kendi yerini talep etmesi ve bu köye erişme adına yılmadan çalışmasının değerli olduğunu dile getirerek, “EXPO 2016 fuarında yer alan Günsel’in kurulacak tesiste üretilmesiyle yurt dışı pazarlarına açılarak kendi teknolojimizi ihraç ederek ülke ekonomisine katkıların artacaktır. Günsel, bir depoyla 350 km yol kat eden bir araç. Yurtdışına ödediğimiz akaryakıt paralarına karşı milli gelirin bizde kalacağına dair önemli bir fırsat önemli bir adımdır. Bu tesisin açılışının hayıtlı olmasını dilerim” dedi.

Kemal DÜRÜST: “Dev Şaheser Ülkemizin Adını Dünyaya Açılmasının Önderliğini Yapacak”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST ise konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne damgasını vuracak olan ve dünyaya açılmasının önderliğini sağlayacak olan adımın temelinin atılacağını ve bundan mutluluk duyduğunu belirtti. Bakan DÜRÜST, kısa sürede dünyayla kucaklaşan dev şaheser Günsel’in otomobil üreten sayılı ada ülkeleri arasında yerini alacağını ifade ederek, “Kıbrıs müzakerelerinin önem taşıdığı bu dönemde Yakın Doğu ailesinin milletimize, devletimize ve halkımıza yaptığı katkıların doğru algılanmasının gerekliliğinin altını çizdi.

3. Cumhurbaşkanı EROĞLU: “Hayalleri Bitmeyen Günsel Ailesi Yatırımları İle Ülke Ekonomisine ve İstihdamına Katkı Yapıyor”

Kuzey Kıbrıs Trük Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Derviş EROĞLU törende yaptığı konuşmada heyecanlı olduğunu dile getirerek, “insan hayal ettiği sürece yaşar” Hayal edeceksiniz ki düşünebilesiniz. Düşüncelerinizi faaliyete geçireceksiniz. Günsel ailesinin bitmeyen hayallerini gerçekleştirmeye devam ettiğini söyledi. 3. Cumhurbaşkanı EROĞLU, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin yatırıma ihtiyacı olduğuna ve istihdam soruruna dikkat çekerek, bu gibi yatırımlarla istihdam sorununa katkı sağlandığını ve özel teşebbüslerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Derviş EROĞLU, “hayalleri bitmeyen Günsel ailesinin araba üretiminin temel atma törenini gerçekleştirmenin ardından, birinci arabayı pazarlarken de yanında olacağız. İnşallah, 500 bin otomobilin üretileceği zamanları da görürüz, o zamanda yanlarında olacağız” dedi.

Başbakan ÖZGÜRGÜN: “Yakın Doğu Ailesi Her Yatırımı İle Ülkemize Prestij Kazandırıyor”

Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN de törende yaptığı konuşmada, her yeni gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğini inşaa etme hedefiyle yeni ufuklara doğru yol alan Günsel ailesinin bir başarısına daha tanıklık etmenin sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başbakan Özgürgün, hayalleri büyük olan ve tutamayacağı sözleri vermeyen ve verdiği sözleri asla unutmayan GÜNSEL ailesinin, ülke kalkınma tarihine ismini altın harflerle yazdırdığını belirtti. GÜNSEL ailesinin finans, eğitim ve sağlık alanları olmak üzere attığı tüm adımlarda ulaşılan başarı abidesi noktası olmasının KKTC’nin övünç kaynağı olduğunun yadsınamaz olduğunu ifade eden ÖZGÜRGÜN sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın Doğu ailesi her projesi ile ülke ekonomisine prestij kazandırdığını kanıtlamıştır. Geleceğin otomobili olarak gösterilen elektrikli arabanın imal alt yapı merkezinin temelini atarken ekonomik ve çevre dostu olarak tasarlanan Günselin yol açık olsun.”

Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN, yenilikleri takip eden, ülkemizin ekonomik gelişimine ve insanımız kalitesinin artmasına katkı koyan her girişimi ve girişimciyi takdirde karşıladığını dile getirerek, “ülkemiz için yeni ufuklar açan istihdam oluşturan çalışmaları alkışlarım İnsanımızın daha refah, güvenli, umut verici güzellikleri yaşamasını umut ederim. Tutkularının hayallerinin ve cesur yüreğinin yolunda koşan GÜNSEL ailesinin tüm hayallerinin gerçekleşmesini diliyorum” dedi.

Korgeneral Paç ve Tümgeneral Yıldırım’dan Tebrik Mesajı...

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer PAÇ ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Yakın Doğu Mezunları Derneği Başkanı Selami BAYTEKİN’de törene kutlama mesajı göndererek, hayırlı olması dileklerini iletti.

Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi. Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN, Bakanlar, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü, Suat GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL ile birlikte temel atma için butona basılarak hafriyat alanına ilk harç atıldı.

20 Bin Metrekare Alanda Kurulacak Olan Tekno-Park Yüzlerce Kişiye İş Olanağı Sağlayacak

Temeli atılan Günsel üretim tesisleri; tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya kadar tüm otomotiv süreçlerini yenilikçi bir yapıyla tek bünyede toplayacak. Tesisler, 20 bin metrekare alana kurulu, toplamda 15 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek. Kompozit ve alüminyum üretim teknolojilerinden faydalanacak tesisler aynı zamanda yüzlerce kişiye de iş olanağı sağlayacak.

Haberin Videosu