KKTC 4. Acil Tıp Günleri Sempozyumu Yakın Doğu Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2017, 12:19
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 11:41

KKTC 4. Acil Tıp Günleri sempozyumu Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ve Paramedik Derneği işbirliği ile  YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, ev sahibi olarak YDÜ , acil sağlık hizmetlerine emek veren sağlık çalışanlarını ve acil sağlık bakımı alanına ilgi duyan öğrencileri bir kez daha ağırlamıştır denildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ konuşmasında;  eğitimin önemine değinerek, düzenlenen bilimsel aktivitelerde güncel bilgilerin aktarılması ile  bilgi paylaşımı sağlanarak sağlık çalışanlarına ve öğrencilere faydalı olduğunu ifade etti ve sempozyumun başarılı geçmesi konusunda temennide bulundu.

YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yrd. / Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ümran DAL YILMAZ'da; bu Sempozyumumuzun ana temasını 4 T….Triyaj, Travma, Toksikasyon ve Transfüzyon olarak belirledik. Bu sempozyumda amacımız; Triyaj, Travma, Toksikoloji ve Transfüzyon konusunda güncel bilgileri paylaşmak" dedi.

Doç. Dr. Ümran DAL YILMAZ konuşmasında 4 T.. 'yi şöyle açıkladı;

Triyaj; Hastane öncesi ya da acil birime başvuran bireylerde, hastalık ya da yaralanmanın şiddetini tanımlamak ve yaşam riski en fazla olanların belirlenmesini sağlamak için kullanılan dinamik ve sürekli bir süreç  olduğundan  son derece önemli.

* Travma; Travma ise gelişmiş toplumları günümüzde en fazla ilgilendiren problemlerden biridir. Her yıl dünyada milyonlarca insan ölmektedir ve bunun büyük bir bölümü  travma sonucu olmaktadır

* Zehirlenmeler acil servis başvurularının %5-15’ini oluşturmaktadır. Bilinmeyen bir nedenle multisistem etkilenmesi görülen her hastada aksi kanıtlanmadıkça zehirlenmeden şüphelenilmelidir

* Kanamalar travma merkezlerinde ilk 1 saat içindeki ölümün en sık nedenidir. Acil serviste hiçbir travma hastası kan kaybı nedeniyle ölmemelidir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan ÖZHASENEKLER ve Paramedik Derneği Başkanı Sinan NURAL ise ; dördüncüsü düzenlenen bu sempozyumda Paramedik derneği adına mutlu olduğunu,  Acil Tıp hizmetleri sistemi içerisinde önemli bir yer tutan hastane öncesi acil bakım konusunun önemine değinerek YDÜ ile işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Yıldırım Beyazıt Ünivesitesi Acil Tıp AD öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan ÖZHASENEKLER de  konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi’nde olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, YDÜ ile işbirliğinin acil çalışanlarına katkı sağladığını, bu işbirliğine KKTC Sağlık Bakanlığının da katılımının faydalı olacağını belirti.

Sempozyumun Teması Olan ‘4T: Triyaj, Travma, Transfüzyon Ve  Toksikasyon Konularında Güncel Bilgiler  Dört  Oturumda Aktarıldı.

Triyaj oturumundaki konular ; Hastane Öncesi Sahada Olağanüstü Durum Triyajı: START Prm. Sinan NURAL, Acil Servis Triyajı Nasıl Yapılmalı? Yrd. Doç. Dr. Gülten SUCU DAĞ ve Acil Serviste Hasta Monitorizasyonu: Kime? Nasıl? Ne kadar? Uzm. Meral Dölek tarafından aktarıldı.

Travma oturumundaki konular; Hastane Öncesi Sahada Travmalı Hasta Yönetiminde Öncelikler Prm. Ebru DEDE,Hastane Öncesi Sahada Her Hastaya Tam Omurga Stabilizasyonu Gerekli mi? Öğr. Gör. Gürkan ÖZEL ve Acil Serviste Travma Hastası Bakımında Öncelikler Yrd. Doç. Dr. Betül AKBUĞA ÖZEL tarafından sunuldu.

Toksikasyon oturumunda; Acil Serviste Zehirlenen Hasta Yönetimi Doç. Dr. Şenay ÖZEN KAYMAKÇI, Olgu Örnekleri ile Toksidromlar  Yrd. Doç. Dr. Fatih TANRIVERDİ ve Olgu Örnekleri ile Sık Karşılaşılan Zehirlenmeler Uzm. Dr. Selahattin GÜRÜ tarafından tartışıldı.

Son olarak Transfüzyon oturumundaki konular; Şok Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?  Yrd. Doç. Dr. Semra ASLAY, Kan ve kan ürünleri: Kime? Neden? Ne Kadar?  ve  Transfüzyon komplikasyonları  Prof. Dr. Nurhan BAYRAKTAR tarafından aktarıldı.

Açıklamada, Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günleri ile ‘Hastane Öncesi’ ve ‘Acil Servis’ kavramları bir araya geldi ve gelmeye devam edecektir denildi. Hastane öncesi alanda çalışan sağlık çalışanları ile acil servislerde çalışanlar bu sempozyumda buluştular. Böylece ‘ortak bir dil’ oluşturma ve bu dili günlük uygulamalara yansıtmak açısından bir adım daha atıldığı vurgulandı.