Kıbrıslı Türk Resim Sanatçısı Serkan İlseven ile Kazakistanlı Resim Sanatçısı Zeynelkhan Mikhamedzhan’ın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Hazırladıkları İki Ayrı Kişisel Resim Sergisi 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu Tarafından Açıldı
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2020, 14:33
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:56

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Kıbrıslı Türk resim sanatçısı Serkan İlseven’in “Escape from Paphos” adlı sergisi ile Kazakistanlı resim sanatçısı Zeynelkhan Mikhamedzhan’a ait “Bozkırların ruhu“ adlı iki ayrı kişisel resim sergisi 3.Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, açılışa, 3.Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Dt.Ünal Üstel, Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Hakkı Atun, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel, rektör yardımcıları enstitü müdürleri, dekanlar,öğretim elemanları,sanatçılar ve davetliler katıldı.

Açılışta sırasıyla, rektör yardımcısı Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ, Kazakistanlı sanatçı Zeynelkhan Mikhamedzhan, Kıbrıslı Türk sanatçı Serkan İlseven ile 3.Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu birer konuşma yaptı.

Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ; ‘Escape From Baphos’ adlı sergi özgürlüğe bir kaçış hikayesidir.”
Yakın Doğu Üniversitesi rektör yardımcısı Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ; “1974’de savaştan hemen sonra, bir anne-baba iki çocuklarıyla birlikte güneyden kuzeye özgürlüğe doğru yola düşerler. Uzun ve zor bir yolculuk olacağı belliydi ve yakalanmamaları için kaçış gece olmalıydı. Epey yol alındıktan sonra sarp dağları aşmaya başladıkları bir anda yorgunluğun da etkisiyle anne dengesini kaybederek düşer ve orada hayatını kaybeder. Baba kararlıdır, yılmaz. Eşinin cansız bedeni ve çocuklarıyla birlikte dağları aşarak kuzeye geçmeyi başarır. Kaçış Baf’tandı, özgürlüğe doğru aşılan dağlar ise ailemizin soyadı oldu.” Sözleriyle, Kıbrıslı Türk sanatçı Serkan İlseven’in “Escape From Baphos” adını verdiği sergideki eserlerin özgürlüğe bir kaçış hikayesi olduğunu ifade etti.

Prof.Dr. Şanlıdağ; “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projesi kapsamında bugün Kıbrıslı akademisyen sanatçımız Serkan İlseven’in “Escape From Baphos” ve Kazakistan sanatçısı Zeinekhan Mikhamejan’ın “Bozkırların Ruhu” isimli kişisel sergilerinin açılışında biraradayız. “ Dedi.

“Sanatçılara gümüş anahtar ve Fergani ödülü verilecek”
Kişisel Sergileri açılacak olan sanatçılara Yakın Doğu Üniversitesi tarafından gümüş anahtar ve Fergani ödülü verileceğini anımsatan Prof.Dr. Şanlıdağ; “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi başta olmak üzere, birçok önemli projeye imza atan ve hayatın her alanında tecrübeleriyle her daim yanımızda olan, önderlik eden, başta Suat Hocamız olmak üzere Günsel ailesinin herbir bireyine, tüm sanatçılarımıza, çalışanlarımıza, katılımınız için sizlere içtenlikle teşekkür eder, mutlu, huzurlu, sağlıklı ve sanat dolu bir yıl dilerim.” İfadelerini kullandı.

Zeinekhan Mikhamejan; “Buraya yetenekli sanatçılar gelir ancak üstün yetenekli olarak ayrılır”
Kazakistanlı sanatçı Zeinekhan Mikhamejan ise; “Burada bulunduğunuz ve benimle bu anı paylaştığınız için çok teşekkür etmek isterim. Bugün burada kişisel sergimi açıyorum ve bu fırsatı sunduğu için Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’e şükranlarımı ve saygılarımı sunmak isterim. Arkadaşımız ve ünlü sanatçımız Sembigali demiştiki buraya yetenekli sanatçılar gelir ancak üstün yetenekli olarak ayrılır. Burada bulunduktan sonra, bu atmosferde yaşadıktan sonra anlıyorum ki bu doğrudur. Herkese şükranlarımızı sunarken uzun ömürler ve sağlıklı yaşam dilerim.” Dedi.

Serkan İlseven; “Sanatçıyı desteklemek, toplumun geleceğine yatırım yapmak demektir”
Kıbrıslı Türk sanatçı Serkan İlseven de, Sanatçıyı desteklemenin toplumun geleceğine yatırım yapmak olduğunu belirterek, sanata ve sanatçıya yatırım yapanlar ise toplumun ortak belleğine aidiyetine önem ve değer veren liderler olduğunun altını çizdi. Sanatçı, bu yüzden Toplumda lider olmak sanat alanında özel çalışmalar yapmakla sanatçıları desteklemekle ortak belleğe ve aidiyete önem vermekle mümkündür dedi.

“Sanat altyapısı olmayan bir toplum bilimle de gerçek anlamda tanışamaz”
Sanatçı Serkan İlseven şöyle devam etti; “Sanat altyapısı olmayan bir toplum bilimle de gerçek anlamda tanışamaz. Yeni ve yaratıcı bilimsel buluşlar, derin sanatsal altyapısı olan toplumlarda olur. Günümüz dünyasında ki gelişmiş ülkelerin tamamında bunu görmek mümkündür. Sanat, bilimi, bilim ise teknolojiyi doğurur.”Etkin ve yetkin sanat anlayışına ve uluslararası normları özümlemiş sanatçılara sahip olan ülkeler, dünyada seslerini duyurabilme gücüne de sahip olurlar.

Dış temaslarımızın durumunu da göz önüne aldığımızda Uluslararası düzeydeki sanatçıların ve uluslararası sanatsal faaliyetlerinin ne denli önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gerçeklik de şu günlerde Yakın Doğu Üniversitesi bünyesindeki Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ile dile gelmektedir.” Dedi

“Bir sanatçı kolay yetişmez, sanatçı kimliğini kazanabilmek için yetenek şarttır ama yeterli değildir”
Serkan İlseven , bir sanatçının kolay yetişmediğini, sanatçı kimliğini kazanabilmek için yeteneğinin şart olduğunu ama yeterli olmadığına değinerek; “Zaman ayırmak çok çalışmak şartmıdır. Şarttır ama yeterli değildir.

Yenilikçi olmak bu konuda toplumun önünde koşmak hatta uçmak şartmıdır. Şarttır ama yeterli değildir.

Hayal etmek hayalleri uğruna içte dışta savaş vermek şartmıdır. Şarttır abu da yeterli değildir.

Kıbrıs Tarihini, Türk Tarihini ve kültürünü bilmek ve eserlerinde yapıtlarında bunu yaşatmak hatırlatmak gereklimidir. Gereklidir ama yeterli değildir.

Toplumun aydınlık yüzü olmak ve her zaman toplumun kalbinde ve gönlünde yer almak şartmıdır. Kesinlikle şarttır.

Yani Sanatçı kimliği kazanabilmek zordur. Hatta Çok Zordur. Bu saydıklarımın 10 katı sevgili hocam Sn. Dr Suat Günsel’de mevcuttur. Bu yüzden en büyük sanatçı da o mudur. Evet odur. Buradan ayrılmadan önce sizden ricamdır. Bu binanın 9. katına bir çıkın ve çevrenize bakın ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Esas sanat eseri” diyerek sözlerine son verdi.

Dr. Derviş Eroğlu; “Ben uluslararası lisanın sanat olduğunu düşünenlerdenim”
3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’da konuşmasında, Bugün olduğu gibi üniversitenin temeli atılırken yine Suat beyle beraber olduğunu, o günden beri üniversitedeki gelişmeleri görmekten her zaman gurur duyduğunu söyledi.

Eroğlu; “Öncesinde baktığımda bu alanın boş olduğunu bilmek ve şu an temeli atılmış yükselen binalar olması beni çok memnun ediyor. Şimdi de modern sanat müzesi inşaatı devam ediyor bitmek üzere. Bir çok eserin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sergilenmesi, sanatseverleri buluşturuyor olması sayın Suat Günsel’in çok büyük bir başarısıdır. Ben uluslararası lisanın sanat olduğunu düşünenlerdenim. Dolayısıyla bu eserlerin sergilenmesi çok fazla önem verdiğim hususlardan bir tanesidir.” Dedi.

Dr. Derviş Eroğlu; “Bu tebrik Dr. Suat Günsel’in hakkıdır”
3.Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, bir espriyle devam ederek; “Sayın hocamızı tebrik etmekten yoruldum çünkü her gün bir açılışta bir temel atmada buluşuyoruz ama bu tebrik onun hakkıdır” diyerek salonda bulunanlar tarafından alkış aldı. Eroğlu, sanatçılarımızı da tebrik ediyorum. Bizlerle olduğunuz, eserlerinizi sergilediğiniz için teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Sanatçılara FERGÂNİ ve Gümüş Anahtar Onur ödülü takdim edildi, büst açılışı gerçekleştirildi, sergi kurdeleleri kesildi.
3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından Kazakistanlı sanatçı Zeynelkhan Mikhamedzhan’a Gümüş Anahtar onur ödülü, Kıbrıslı Tük sanatçı Serkan İlseven’e ise, Alasya ödülleri kapsamında resim sanatçılarına verilen FERGÂNİ ödülü takdim edildi. Daha sonra yine sanatçı Serkan İlseven’in Kırgızistanlı Heykel Sanatçısı Talgat Duishebaev tarafından yapılan büstü, 3.Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’in katılımlarıyla açıldı. Ardından sergi kurdeleleri kesildi. Sergiler 27 Ocak 2020 tarihine kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonunda ziyaret edilebilecek.