Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nden 53 Sergi Birden… 8 Ülke; Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Gagauzya ve Rusya’dan Toplam 33 Sanatçı ve 53 Kişisel Resim ve Heykel Sergisi Açıldı…
Date Added: 02 Temmuz 2020, 14:35
Last Updated Date:22 Ocak 2021, 11:20

Kıbrıs Sanat Müzesi’nin ev sahipliği yapacağı Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Gagauzya ve Rusya’dan 33 Sanatçıya ait eserlerden oluşan 53 Kişisel Resim ve Heykel Sergisi beş farklı sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen sergi açılış ve ödül törenine, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Yrd.Doç.Dr. Cemre Günsel Haskasap, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ, Öğretim elemanları ve sanatçılar katıldı.

Ardından Tıp Fakültesi, İletişim Fakültesi, Diş Hekimliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi sergi salonlarında yer alan sergiler gezildi.

Prof. Dr. Şanlıdağ: “Yaşadığımız Bu Kriz Sırasında Kültür-Sanat, Kamu Nezdinde En Büyük Birleştirici ve İyileştirici Güçlerden Biri Olmaya Devam Ediyor”
Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak ilan ettiği koronavirüs nedeniyle toplumların olağanüstü günlerden geçtiğini kaydederek, tüm dünyada insanlar yaşam ve iş yapış biçimlerindeki ani değişime adapte olmaya çalışırken, bu dönemin uzun vadede neleri etkileyeceğini de öngörmeye çalışıyor dedi.

Prof. Dr. Şanlıdağ; “Küresel düzeyde yaşadığımız bu kriz sırasında kültür-sanat, kamu nezdinde en büyük birleştirici ve iyileştirici güçlerden biri olmaya devam ediyor. Böyle zor zamanlarda insanlar sanata her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle UNESCO’nun da vurguladığı gibi, milyarlarca insanın birbirinden fiziksel olarak ayrıldığı, büyük endişe ve belirsizlikler barındıran bu zamanlarda bizleri bir araya getiren, rahatlatan, ilham ve umut sağlayan kültürel hayatı canlı tutan sanatçıları ve kültür kurumlarını desteklemek gerekiyor. Bu zor dönemlerde yaşananların tarihe, gelecek nesillere mal olması ve aktarılması için yaşananların yazılması, resmedilmesi, şiirle, romanla, besteyle kağıtlara dökülmesi, sanata dönüştürülmesi önemli bir sorumluluktur. Buhran ve bunalım dönemleri, çok zorlu koşullarla birlikte aynı zamanda sanata dair çok verimli ortamları da sunar. İnsanlar bu dönemlerde yoğun duygular içindedir. Hayatlar sıradışı ve ilginçtir. Beklenmedik vakalarla, kişilerle karşılaşırlar. Hayatın zorlu olduğu kadar gizemli, enterasan yanlarına muhataptırlar. Bu duygu yoğunluğu içerisinde hisler sanata dönüştüğünde ortaya harika şeyler çıkar. Bugün de o harikuladeyi yaşamak için bir aradayız. Azerbaycan, Gagauzya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan’dan 33 sanatçının Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı toplam 53 Kişisel Resim ve Heykel Sergisini izleme imkanı bulacağız. Bu vesileyle serginin hazırlanmasında emeği geçenleri kutlar, saygılar sunarım.” İfadelerini kullandı.


Gümüş Anahtar Onur Ödülü ile Dogdurbek Onur Ödülleri Takdim Edildi...
Açılış konuşmasının ardından Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Cemre Günsel Haskasap ile Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ tarafından segileri açılan 33 sanatçıya Gümüş Anahatar Onur Ödülü ile Dogdurbek Onur Ödülleri takdim edildi. Daha sonra beş ayrı sergi salonunda yer alan sergiler gezildi. Bugüne kadar 348 sergiye ev sahipliği yapan Kıbrıs Sanat Müzesi, 10 binden fazla eseri bünyesinde barındırıyor. Sergiler 10 Temmuz 2020 gününe kadar 08.00-16.00 saatleri arasında sergiler İrfan Günsel Kongre Merkezi, Tıp Fakültesi, İletişim Fakültesi, Diş Hekimliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi sergi salonlarında gezilebilecek.