Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Sanatçı Kateryna Ocheredko Covid-19 Karantina Günlerinde Lefkara Zanaatı, Kıbrıs halk Dansları, Geleneklerin Gardiyanı, Kıbrıs’a Özgü İskemle ve Hasır Sepet Adını Verdiği Kıbrıs Motiflerini Monotip Baskı ve Renkli Kurşun Kalem Tekniğiyle Tuvale Yansıttı
Date Added: 31 Mayıs 2020, 12:03
Last Updated Date:22 Ocak 2021, 11:23

Sanatçı Kateryna Ocheredko Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Covid-19 karantina günlerinde Lefkara zanaatı, Kıbrıs halk dansları, Geleneklerin gardiyanı, Kıbrıs’a özgü iskemle ve Hasır sepet adını verdiği motifleri monotip baskı ve renkli kurşun kalem tekniğiyle tuvale yansıttı

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, sanatçı Kateryna Ocheredko, kadının geleneksel Kıbrıs el işlerinden lefkara işi yaparken (Lefkara Zanaatı), geleneksel Kıbrıs halk dansları ve kıyafetleri ile (Halk Dansları), Kıbrıs’ta ki anıt zeytin ağaçlarının korunarak gelecek nesillere ulaştırılması adına (Geleneklerin Gardiyanı), Kıbrıs’ta geleneksel sazlarla yapılan iskemle yapımı (İskemle) ile geleneksel Kıbrıs kültürünün simgesi sesta yapımı olan (Düz Hasır Sepet) isimlerini verdiği eserleri monotip baskı ve renkli kurşun kalem tekniğiyle tuvale yansıttı

Kateryna Ocheredko Kimdir?
1985 yılında, Ukrayna’nın Kiev kentinde dünyaya geldi. 2010 yılında Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü’nün Grafik fakültesinden mezun oldu. Ukrayna Ulusal Sanatçılar Birliği üyeside olan sanatçı Ocheredko, 2012 yılında, Kiev belediyesi tarafından üstün yetenekli gençlere, şehrin gelişimine kişisel yaratıcı katkısı ve sosyal yaşamdaki yüksek başarılarından dolayı burs verildi.

2012 yılında, ABD’nin San Francisco kentindeki Art People galerisinde düzenlenen Sosyal Ağda Sanat yarışması çerçevesinde Ukrayna ve dünyanın dört bir yanından en iyi 150 genç sanatçı listesine girdi.

2007 yılından itibaren bu yana 15’ten fazla ulusal ve 25’ten fazla uluslararası resim ve grafik sergilerine ve açık hava ressamlığına katıldı. 2008-2018 yılları arasında, Ukrayna’da ve yurtdışında yayınlanan çocuklar ve yetişkinler kitapları için 15’ten fazla resim çizdi. 2016 yılında Vincent Van Gogh’un hayatı ve ölümü hakkında “Loving Vincent” adlı dünyanın ilk uzun metrajlı animasyon filminin animatörü olarak çalıştı. 2018 yılında, “Loving Vincent” filmi Oscar ve Altın Küre Ödüller’ine aday gösterildi.

2018 yılında Selanik Arkeoloji Müzesi ile işbirliği içinde Yunanistan Alzheimer Hastalığı ve İlişkili Hastalıklarla Mücadele Derneği tarafından organize edilen “Dünyanın Gravürleri” gravür ve heykel sergisine katıldığı için ödüle layık görüldü. 2011 yılında Ukrayna’nın Kiev şehrindeki Sanatçı Galerisi’nde düzenlenmiş olan «Yeşil Dalga» sanat yarışmasını kazandı. 2019 yılında Kiev ‘de“Repin’s places” adlı kişisel sanat sergisini açtı. Ayrıca “Farklı ve benzer” adlı kişisel gravür sergisini düzenledi. 2015 yılında Belarus’un Minsk kentinde “Bizim Dünya” adlı kişisel gravür sergisini açtı. 2011 yılında Kiev Kültür Sanatçılarının müzesinde “Kiev’im” adlı gravür kişisel sergisini açtı.

Belarus, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Mısır, İspanya ve Çin’de uluslararası açık hava sergilerine katıldı. Eserleri Ukrayna, Mısır, Polonya, Letonya, İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya, Avustralya, Mısır, ABD ve Yunanistan’ın müzelerinde ve özel koleksiyonlarında bulunmaktadır.