Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Sanatçı Aibek Abdilamitov Koronavirüse Bağlı Karantina Günlerinde Yaptığı Eser ile Sanatseverleri Buluşturuyor
Date Added: 28 Nisan 2020, 13:46
Last Updated Date:22 Ocak 2021, 11:28

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hızla yayılması ve vaka sayıların artmasıyla birlikte sanatçıların salgına karşı verilen mücadeleye dikkat çekmek ve desteklemek adına sanatlarını tuvale kimi zaman ise taşları şekillendirerek ortaya muhteşem yapıtlar çıkarıyorlar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre heykel sanatçısı Aibek Abdilamitov’da dünya üzerinde korku ve endişe ile takip edilen koronavirüs ile mücadeleye dikkat çekmek adına madırga ve törpüsünü kullanarak ortaya çıkardığı eseri sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sanatçı Abdilamitov, Göçebe halkların hükümdarı olan Kağan’ın heykelini yaptı. Ortaya çıkardığı Kağan heykelinde oturan hükümdarı tasvir ederken, göçebe halkın hazinesi olan, özgürlüğün sembolü kanatları açık bir kartala benzetiyor. Dizlerinin üzerine oturmuş Kağan hükümdar temsil ettiği halkını kötülüklerden koruduğunu, başındaki şapkanın ise hükümdarı soğuktan ve rüzgardan koruduğu gibi, kompozisyona da görkemli bir görünüş kattığı belirtiliyor.

Açıklamada, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hergün bir sanatçının Kovid-19’un tecrit günlerinde ortaya çıkardığı eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam edileceği bildirildi.

Aibek Abdilamitov Kimdir?
2 Haziran 1985 yılında Kırgızistan'ın Batken kentinde doğdu. 2001 yılında T. Sadykov Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Sanat Akademisi yatılı okulundan mezun oldu. 2009 yılında T. Sadykov Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Sanat Akademisi'nin resim bölümünden mezun oldu.

2005 yılında öğrenci sanat sergisine katılarak yarattığı heykel için ödül sertifikasını aldı. "Güneyli bir kadın" adlı heykelin mimarıdır (Bişkek, T. Sadykov Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Sanat Akademisi, 2007 yıl). 2009 yılında uluslararası bir sanat sergisine katıldı. 2009 yılından günümüze dek T. Sadykov Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Sanat Akademisi’nde heykel öğretmeni olarak çalışmaktadır. 2014 yılında Kazakistan'da düzenlenmiş olan "Ailem" adlı gençlik sanat sergisine katıldı. 2016 yılında Kırgız Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu binasında yer alan heykellerin yeniden inşasına katıldı.