Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Özel Olarak Hazırlanan Dört Kişisel ve Beş Karma, Toplam 227 Eserden Oluşan 9 Sergi Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy Tarafından Açıldı…
Date Added: 24 Ekim 2019, 17:00
Last Updated Date:23 Kasım 2020, 16:35

Ordu Üniversitesi'nden Funda Altın ve Hatice Çöklü, Hacettepe Üniversitesi'nden Burcu Bayazıt, Elif Beyaz, Emre Çalış ve Yasemin Kaplan, Erciyes Üniversitesi'nden Yunus Torun'un eserlerinden oluşan karma sergi, Baskı Resim Sanatçısı Dr. Gökhan Okur'a ait 2 farklı kişisel sergi, Alman sanatçılar Gabriele Schaffartzık Kleffmann, Folke Lindenblatt Kretzschmar ve Karl Heinz Daxl'e ait karma sergi, Litvanya'lı sanatçıları Mindaugas Juodis, Dijana Rudokiene'e ait karma sergi, Belarus'lu sanatçılar Marta Shmatava, İlona Kosobuko ve Viktoryia Krupskaya'a ait karma sergi, Kazakistan'lı sanatçılar İssim Arstanov, Manatbek Amanbayev, Zhanat Koshen, Almas Nurgozhayev ve Aizhan Omirbayeva'ya ait karma sergi, Kazakistan sanatçısı Manatbek Amanbayev'e ait baskı resim ve yağlı boya'dan oluşan kişisel sergi ve Kosovalı sanatçı Ethem Baymak'a ait eserlerden oluşan kişisel resim sergisi, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından yoğun katılımla açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonu ile Diş Hekimliği sergi salonunda gerçekleştirilen 227 eserden oluşan dokuz ayrı serginin açılışına Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel, Gagavuzya Özerk Bölgesi Dış İşleri Müdürü, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim elemanları sanatçılar ile konuk misafirler katıldı.

Serginin açılışında Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ile Kosova Sanatçısı Ethem Baymak, Litavanya Sanatçıları adına Mindaugas Juodis, Belarus sanatçıları adına Ilona Kosobuko, Almanya sanatçıları adına Gabriele Schhartzik, Kazakistan sanatçıları adına Zhanat Koshen, Türkiye sanatçıları adına Burcu Bayazıt ile Kazakistanlı sanatçı Manatbek Amanbayev ve YDÜ öğretim görevlisi sanatçı Gökhan Okur birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Şanlıdağ: “Sergiler Tek Başına Uluslararası Nitelikte Sayılacak Potansiyelde…”
Sergilerin açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi kapsamında 160’ıncı serginin gerçekleştiğini belirterek, büyük bir projenin parçası olan bugünkü sergiler bile tek başına uluslararası bir proje sayılabilecek nitelikte olduğunu ifade etti.

Türkiye, Litvanya, Almanya, Belarus, Kazakistan ve Kosova olmak üzere, dördü kişisel ve beşi karma toplam 9 sergi, toplamda 22 sanatçı ve 227 eserin sanat severlerle buluştuğunu dile getiren Prof. Dr. Şanlıdağ sergilerle ilgili bilgiler paylaştı.

Prof. Dr. Şanlıdağ “Baskı resim çalıştayında Ordu Üniversitesi'nden 7 Türkiyeli akademisyen ve sanatçı yer alıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Baskı Resim Sanatçı Rezidansı, çalışma disiplinlerinin tüm geleneksel baskı yöntemlerini içerdiğini ve uluslararası nitelik gösteriyor. Alman Sanatçıların Karma Resim Sergisi’nde, sembolik imgeler ile oluşturulan peyzajları, balık imgesi ile ilişkilendirilen kent kavramı ve animasyon üslubu ile oluşturduğu imgelerdeki sembolik anlatımını izleyeceğiz. Litvanyalı sanatçılar tarafından oluşturulan sergide ise, bireyin içsel ve psikolojik hallerinin resmettiği figürleri, sonsuzluk ve boşluk kavramları ile ilişkilendirilen eserleri göreceğiz. Belaruslu Sanatçılardan Karma Resim Sergisinde de, metafizik resim anlayışı ile oluşturulan kompozisyonları, kent peyzajları ve mimari öğeleri soyutladığı renk kompozisyonlarını ifadeci renk ve spontan darbeleri ile oluşturulan figürleri bizlere sunuldu. Kazakistanlı Sanatçıların Karma Resim Sergisi’nde ise Kazak halkının yaşamını ve hayatını yansıtmakta, atları ve basit günlük yaşamı, çevresi, kadın enerjisi hissettiren eserleri, samimi insani ilişkileri, Kosova'lı Sanatçı Ethem Baymak’ın ise Balkan şehirlerinin karakterini ifade ettiği peyzajları sanatseverlerle buluşuyor.”

Yaşam ve Ölüm Üzerinde En Çok Düşündüğümüz Kavramlar…
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Dr. Gökhan Okur’un Kılçık isimli kişisel sergisinde ise yaşam ve ölüm diyalektiği üzerine bir kurgu yapıldığını dile getirerek yaşam ve ölüm üzerine söylemlerde bulundu.

Prof. Dr. Şanlıdağ, “Bacon, insanların ölümden korkmasını, çocukların karanlık bir yere girmekten korkmalarına benzetir. Seneca; ‘Ölümün çevresinde koparılan yaygara, ölümün kendisinden daha çok korkunçtur’ der. İnlemeler, dövünmeler, ağlayan yakınlar, kara yas giysiler, gömme törenleri gibi şeyler ölümü korkunç gösterir. Gözden kaçırılmaması gereken nokta; insan yüreğindeki bir tek duygunun bile ölümü alt edecek güçte olduğudur. Epikuros ise “Var olduğumuz sürece ölüm yok, ölüm geldiğinde de siz yoksunuz, o halde ölümden korkmak niye? Korkuları böyle alt ettiğimize göre, haz dolu bir yaşamın sırrını vermeye hazırım sizlere” diyerek ölüm korkusunu alt edebilmenin sırlarını verir. Hakkını vererek yaşayanlar, ölümü de sükünetle karşılayacaklardır. Peki hakkını vererek yaşamak ne demektir? Bacon, hakkını vererek yaşamayı şöyle tarif eder ‘İnsanın gönlündeki yüce amaçlarıyla, umutlarına eriştiği bir hayatı yaşamasıdır.’ O zaman, Gökhan Okur ürettiği eserleriyle, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesinin her bir yapıtaşı olan sanatçılar ve bu büyük projenin mimarı da ölümsüzleşmiyor mu böylelikle.”

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Dünya Çapında Mega Bir Proje…
Kosova sanatçısı Ethem Baymak ise yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projesinin dünya çapında mega bir proje olarak nitelendirerek, “Rumeli’de Yorgun Bir Gramafon Çalar Sen Hicaz Bekleyip Durursun” isimli şiiri okudu.

Kıbrıs Türk Halkı İle Kosova Türk Halkı Arasında Bir Bağ Vardır
Baymak şunları dile getirdi: “Kosovalı Türkler Osmanlı’nın çekilişinden sonra mücadelemizi Türk kültürünü yaşatmak adına elimizden gelindiğince mücadele verdik. Kıbrıs Türk halkı ile Kosova Türk halkı arasında bir bağ vardır. Uzun yıllar diğer ulusların baskısı altında çok mücadele verdik, zor günler yaşadık. Bu ortak noktamız sadece ana ülkeden uzak kalmaktı. Kültürümüzü sanatımızı dilimizi her türlü zorluğa karşı siper ettik. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projesine hayran kaldık. Dünya çapında mega bir proje. Türk dünyasını kucaklamak için yapılan bu girişim için Dr. Suat Günsel’i tebrik ediyorum. Kendi insanına sahip çıkmak çok güzel bir şeydir. Burada kaldığımız sürece Türkmenistan Kazakistan ve başka ülkelerden sanatçı dostlarımızı tanıma fırsatı oldu.

“Toplumların ve Ülkelerin Gelişmesine Dönük Adımlar Atan Dr. Suat Günsel’e Şükranlarımızı Sunarız…”
Litvanya sanatçıları adına konuşan Mindaugas Juodis de, “Dr. Suat Günsel’e toplumların ve ülkelerin manevi gelişmesine dönük attığı her adıim için şükranlarımızı sunmak isteriz. Ayrıca, burada bugün bulunma fırsatını bize sunduğunuz için ve bize destek sağlandığınız için saygılarımızı sunmak isterim” dedi.

Bu Anı Yaşama Fırsatı Veren Dr. Suat Günsel’e Teşekkür Ederiz…
Belarus sanatçıları adına konuşan Ilona Kosobuko da, “Bugün arkadaşlarımla ve meslektaşlarımla sergimizi açıyoruz. En baştan burada bulunduğunuz için ve bu mutluluğu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Dr. Suat Günsel, bize bu anı yaşamaya fırsat sunduğunuz için en içten şükranlarımı sunmak isterim” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesinin Bir Parçası Olmaktan Onur Duyuyoruz…
Almanya sanatçıları adına Gabriele Schhartzik de, “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesinin ve sanat koleksiyonunun bir parçası olmaktan onurduyduğumuzu belirtmek isterim. Çalışma stüdyolarına keyifli zamanlar geçirdik ve bize gelecekle ilgili ilham verdi. Hasan Zeybek’e destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

Muhteşem Bir Proje Olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin Bir Parçası Olmaktan Gurur Duyuyoruz…
Kazakistan sanatçıları adına Zhanat Koshen de, “Kazak ressamları adına şükranlarımızı sunmak isterim. Çalıştığımız süreç içerisinde yeni teknikleri öğrendik, farklı ülkelerden gelen yetenekli sanatçılarla karsılaştık, yeni arkadaşları bulduk, ve bu kısa zaman içinde bir bütün olduk. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs zengin tarihine ve güzel doğasına dokunma fırsatımız olmuştur. Dr. Suat Günsel bu sergiyi gerçekleştirdiğiniz için ve bu anı bize yaşattırdığınız için sonsuz şükranlarımı sunmak isterim. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi muhteşem projesinin bir parçası olmaktan gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Tüm Yakin Doğu Universitesi ailesine sıcak karşılama, desteği ve ilgisi için şükranlarımı sunarım” şeklinde konuştu.

Sanatı Kucaklayıcı Büyük Projede Yer Almaktan Gurur Duyuyoruz…
Türkiye sanatçıları adına konuşan Burcu Bayazıt da, “Bizler Hacettepe Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden master öğrencilerinden oluşan bir grup olarak çalıştay kapsamında Kıbrıs’ta ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi kurucuları arasında yer almaktan gurur duyarken, sanatı kucaklayıcı büyük projede yer alıp bütünün parçası olmamıza kaktı sağlayan Dr. Suat günsel ve emeği geçen herkese teşekkürler bu atmosferi solumak özel ve değerli bir deneyimdi. Eserlerimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Arkadaşlarım adına da teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Büyük Bir Misyon Taşıyor…
Kazakistanlı sanatçı Manatbek Amanbayev ise, “En basta Dr. Suat Günsel’e saygılarımı ve sonsuz şükranlarımı sunmak isterim. Dr. Suat Günsel yönetimi altında Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilen projelerden biri olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi büyük bir misyon taşımaktadır. Burada sanat vastası ile farklı halklarının kültürü, tarihi ve geleceği bir birine düğümleniyor. Şahsen, bu muhteşem projenin bir parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyarım. Kişisel sergimin açılışı doğum günümüm arifesinde gerçekleşmesinden dolayı ayrı bir mutluluk yaşıyorum. Güzellik bu dünyayı mutlaka kurtarır” sözlerini kullandı.

Yaşam ile Ölüm Arasındaki Diyalektiği Anlatan Bir Sergi…
Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi sergi salonunda gerçekleştirilen Kişisel Baskı Resim sergisinin açılışında konuşan Sanatçı-Akademisyen Dr.Gökhan Okur da, bir yılı aşkın süredir yürüttüğü “Kılçık” adlı sergisi ile ön çalışmalarından oluşan taslak sergisinin hayat bulmasına maddi manevi destek olan Dr. Suat İrfan Günsel’e teşekkür etti.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin parçalarından biri olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Okur, “Geleneksel üretme yöntemlerinin sanatçılar ve tasarımcılar için bir ayrıcalık olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda teknolojinin sanatı ve tasarımı sürekli değiştiren yeniden biçimlendiren ya da farklı boyutlara taşıyan bir faktör olduğunu da düşünüyorum. Üretim sırasına bilgisayar sırasında geleneksel yöntemlerle birleştiriyorum. Çalışmalarımın felsefesini doğaya karşı biçimler, yapılar ya da sistemler inşaa eden canlılardan biri olarak doğa varlıklarına karşı bir seçenek olarak üretmemden oluşuyor. Kılçık sergisi de temelde bu felsefe ile ortaya çıktı. Bu sergi ölüm ile yaşam diyalektiği üzerine kurgulamaya çalıştım. Yunan filozof Epikür insanın ölümden korkmaması gerektiğini yaşam varken ölümün olmadığını, ölüm geldiğinde ise insanların yok olduğunu söylemiştir. İnsan ölümsüz olmanın hayalini kurarken bunu elde edemese de yaşadığı sürece yaptıkları ile ölümsüzlüğü ebedi olarak yakalamıştır. Kılçık biçimini ise kemiğin günümüzden 300 bin yıl önce geriye gittiği o kalıntılar sayesinden pek çok canlı hakkında bilgi sahibi olduğumuz gerçeğini oluşturmasından seçildi. Bu sergi geleceğe bırakacağım kalıntılarım olarak değerlendirilebilir” dedi.

Bakan Taçoy: “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Ait Bir Hazine…”
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, eğitim sektörüne 41 yılda birçok şeye atılan imzaların altında 160 sergi 10 binlerce eserle dünyada bir ilk olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait bir hazine olduğunu söyledi.

Bakan Taçoy: “Yakın Doğu Üniversitesi’ne ait olan bu hazine için Kurucu Rektör Dr. Suat İrfan Günsel’i kutluyorum. Altı değişik ülkenin 227 eserinden oluşan sergiyi açmak zihnimi zorlasa da 41 kere maşallah demek istiyorum” dedi.

Her sergiye gelip gittiğinde farklı duygulara kapıldığını ifade eden Taçoy, “Kimi gün renk cümbüşü içerisinde çok hoş seda getiririm. Kimi gün o renklerin ahengi içerisinde ağır başlı olabilirim. Kimi gün tarihten gelen ve sergilenenleri alıp yüreğime basar tarihi duygularımı bir konuşmacı gibi her şeyi ile anlatmaya çalışırım. Kimi günse o romantik ve bize verilen anlamın önemini taşıyan konuşmalar yapmaya çalışırım. Bu sanat cümbüşü, zenginliği içerisinde elde ettiğim o kültürün benim hayatıma ve insanoğlu hayatına ne kadar etki ettiğini ifade etmem mümkün değil. Sadece bir resim deyip geçememek gerek. Her türlü duygumuza, güne tarihe hitap eden bizsi daha zengin yapan bir olayla yüz yüzeyiz. Bu yapılan eserlerin güzelliklerin hepsinin hayat çizgimize farklı anlamları olan kompozisyonu vardır. Bu düşünceye hayat veren Yakın Doğu Üniversitesi’ni bir kez daha kutlarım.

Bir Sanat Festivali Havası Var…
“Bir günde dokuz tane ayrı sergi bir sanat festivali havasında. Bir festivale gitseniz bu kadar eserler karşılaşmazsanız. Tek kelimeyle muhteşem” diyen Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Gökhan Okur’un Kılçık isimli Kişisel Resim Sergisine atıfta bulundu.

İnsanoğlunun beslenme alışkanlığının vahşiliğinden arta kalan balığın kılçığının resmedilmesinin kendini şaşırttığını ifade eden Taçoy, bir resimde bir tek ölümün ölümsüz olduğunu ifade eden bir anlamın aklına gelmediğini söyledi. Bakan Taçoy, “İnsanoğlunun çöp olarak gördüğü bir unsuru ölümle ve hayat felsefesi ile bağdaştırabilmek ayrı bir yetenektir. Sizleri kutluyorum” dedi.

“Dünyanın birçok yerinden insanlar bu vesile ile aramızda bulunuyor. İnsanoğlu canlılar ölür ve onlar için belki hayat biter ama ondan sonra gelenlerin yaşattığı kültür ve sanat bu salonlarda devam eder. Dr. Suat Günsel’in yarattığı Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin duygusallığı içerisinde 15 bine aşkın her türlü tarzdan eserle bir serüveni yaşıyoruz. Burada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Teşekkür Belgesi ile Gümüş Anahtar Onur Ödülü Takdim Edildi, Büst Açıldı
Konuşmaların ardından Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından Kosova Sanatçısı Ethem Baymak’a, Litvanya, Belarus, Almanya, Kazakistan ve Türkiye Sanatçılarına Teşekkür Belgesi verildi. Kişisel sergisi açılan Kazakistanlı sanatçı Manatbek Amanbayev’e Gümüş Anahtar Onur Ödülü, Kişisel Sergisi açılan sanatçı Gökhan Onura’da, Alasya Ödüller kapsamında Baskı Resim sanatçılarına verilen Harezmi Ödülü takdim edildi ve büstü açıldı

Sergiler Gezildi…
Daha sonra beş karma ve dört kişisel serginden oluşan 9 ayrı serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergiler hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında İrfan Günsel Kongre Merkezi Sergi Salonu ile diş Hekimliği Fakültesi Sergi Salonu’nda 31 Ekim 2019 tarihine kadar gezilebilecek.