Kazakistanlı Sanatçı Orazbek Yessenbayev’in Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Hazırladığı ‘Görünüm’ İsimli Kişisel Resim Sergisi Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy Tarafından Açıldı. Sanatçı Orazbek’e Dr. Suat Günsel Altın Madalya Onur Ödülü Takdim Edildi
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2020, 14:37
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:08

Kazakistan sanatçısı Orazbek Yessenbayev’in Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırladığı ‘Görünüm’ isimli farklı türlerde (yağlıboya resimler, ipek üzerine tükenmez kalem) 50 eserden oluşan kişisel resim sergisi Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Törene, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel, Rektör Yardımcısı,Enstitü Müdürü,Dekanlar,Öğretim elemanları,sanatçılar ve davetliler katıldı.

Törende, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ, Kazakistanlı sanatçı Orazbek Yessenbayev ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Şanlıdağ; “Kazakistan, Edebiyat, Müzik, Sinema, Tiyatro, Resim, Mimari, Müzecilik ve Sanatın Diğer Dallarında Önemli Mesafeler Almış Bir Ülke”
Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ konuşmasında; Edebiyat, müzik, sinema, tiyatro, resim, mimari, müzecilik ve sanatın diğer dallarında önemli mesafeler almış bir ülke olan Kazakistan’ın, birçok değerli sanatçının da yetişmesine ev sahipliği yaptığının altını çizerek, günümüz çağdaş Kazak sanatına kazak insanının en eski vâroluş biçiminin zamanla folklorik öğelere dönüşmeye başlamasıyla ulaşılmış olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Şanlıdağ; “Kazak varoluş efsanelerinin izlerinden itibaren çağdaş Kazak sanatına uzanan estetik arayışların ve bu gelişimin Kazak resim sanatının üslûblarına yansıyışı, önemli bir sanat alanını oluşturmaktadır. Kozmik bir resim tasarımından, daha somut figüratif anlayışlara, oradan soyut resmin her bağlamındaki değişimlerin varan kavrayışlarına ulaşan Kazakistan resmi, destansı motiflerden en çağdaş geometrik izdüşümlerine kadar uzanmaktadır.” Dedi.

Kazakistanlı Sanatçı Orazbek Yessenbayev’a Altın Madalya Onur Ödülü
Bugün Kazakistan sanatçısı Orazbek Yessenbayev’in Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırladığı ‘Görünüm’ isimli farklı türlerde (yağlıboya resimler, ipek üzerine tükenmez kalem) 50 eserden oluşan kişisel resim sergisinde yer alan eserlerinde herhangi bir türle sınırlı kalmayı tercih etmeyen Orazbek Yessenbayev’in 5 eseri ipek üzerine tükenmez kalem çalışması olduğunu belirten Prof. Dr. Şanlıdağ; ”Bu eserlerin 4’ü Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde bir tanesi ise bugünkü sergide siz sanatseverlerle buluşacak. Bununla birlikte sanatçımıza emsalsiz sanatının nişanesi olarak 60.yaşında ilk kez “Altın Madalya Onur Ödülü” takdim edilecektir. Kendisini Üniversitemiz adına içtenlikle kutlarken, sizlere de iyi seyirler diler, saygılar sunarım.” İfadelerine yer verdi.

Orazbek Yessenbayev; “Sizinle Birlikte Çalışmak Benim İçin Büyük Bir Gururdur.”
Kazakistanlı sanatçı Orazbek Yessenbayev ise protokol ve davetlileri selamlayarak başladığı konuşmasında; “60’ncı doğum günüme denk gelen kişisel sergi açılına geldiğiniz için ve bu anı benimle paylaştığınız için çok teşekkür etmek isterim. Eserlerimde yansıtmaya çalıştığım düşüncelerimi ve duygularımı bugün sizinle mutlulukla paylaşıyorum. Sn. Dr. Suat Günsel’e her türü destek ve ilgi için şükranlarımı sunmak isterim. Sizinle birlikte çalışmak benim için büyük bir gururdur.”

Hasan Taçoy: Yakın Doğu Üniversitesi Tecrübeyi Nasıl Aktaracağını, Kaliteyi Nasıl Yaratacağını Çok İyi Şekilde Keşfetmiş”
Ekonımi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, 60 yaşına bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde giren Sanatçı Orazbey Yessenbayev’i kutlayarak, yaşamını bu dönem içerisinde burada sergileyen ve kurulacak olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için kendisinin ilk kez uyguladığı eserleri izleyeceklerini belirtti. Taçoy; “Bu eserlerin içerisinde az önce görmüş olduğum İpek bir tuval üzerine tükenmez kalemle yaptığı resimden 5 tane olduğunu öğrendim. Bunlar gerçekten çok büyük bir hazinenin buraya biriktirdikleridir. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi'nde oluşturulan hazineye ek olarak edilen işlevdir.” Dedi

Sanatçı Orazbek Yessenbayev’in; “İlham gelmesine gerek yok. Bu 60 yılın verdiği tecrübeyle yapılır”sözüne atıfta bulunana Bakan Taçoy; “Bu da şunu getirir. Yakın Doğu Üniversitesi kurulduğu günden beri yapmış olduklarını o tecrübeyi de nasıl aktaracağını, kaliteyi nasıl yaratacağını çok iyi şekilde keşfetmiş durumda. Ve bu keşfettiğini gerek sanatsal alanda gerekse ilim alanında insanlığın adına bir zenginlik olarak sunabilme yarışı içerisinde. Bu yarışta geçen hafta gururla izlediğimiz Günsel otomobil de vardı. Günsel’in o muhteşem görüntüsü ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde böyle bir şeyin yapılması basında da izlediğimiz gibi dünyada özelliklede komşumuzda çok fazla ses getirmiş ve onları bir yerde hasret etmeye yöneltmiştir. Bu hasret sadece ve sadece Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetinde yapılan araç için değildir. Bu hasrete neden Yakın Doğu Üniversitesi’nde yapılan AR-GE kapsamında yapıldı diye gözlemlenir. Ve bu büyük gelişimi ben geçtiğimiz gün katılmış olduğum bir yurtdışı konferansında da dile getirdim. Bu konu gündeme geldikten sonra şunu gördüm ki insanların ilgisi gerçekten bize karşı çok daha ileri safhaya gelmiş. Onun için ben bugünleri ve bugünlere bizi getirenlere ve bütün hocalarımızı buradan bir kez daha yürekten kutlar, Yakın Doğu Üniversitesinde yapılan bu gelişmeleri çok yakından takip ettiğimizi ve bu gelişmelerin hayatımızda katmış olduğu bu kaliteyi ve o kaliteyle birlikte gelişecek olan ekonomiyi de burada bir kez daha huzurlarınızda dillendirmek isterim. “ ifadelerini kullandı.

Taçoy; “İlk Kez Verilecek Suat Günsel Altın Madalya Onur Ödülünü Takdim Etmekten Şeref Duyarım”
Sanatçı Orazbek 60’ncı yaşında, Yakın Doğu Üniversitesi ilk kez sunacağı bir madalya ile taçlandırılacağını dile getiren Bakan Taçoy; “Bu madalya Sayın Suat Günsel Altın Madalya onur ödülü. Ben bu üniversitede bu okulda birçok ödüller verdim ama ilk kez böyle bir ödülün takdimi bana nail olduğu için de şeref duyarım. Dr.Suat Günsel Altın Madalya Onur Ödülü’nü Orazbek’e sunarken ayrı bir heyecan duyuyorum. Ayrıca, 15 Kasım 2020 ‘ de benim heyecanla beklediğim gün gelecek ve o gün ayrı bir huzura kavuşacağım. Çünkü o zenginliği bu üniversitede görmek ve onu yaşamak onun bize kazandıracaklarını hayal etmek bile benim o heyecanıma heyecan katmaktadır” Dedi.

Suat Günsel Altın Onur Madalyası Takdim Edildi, Sergi Kurdelesi Kesildi
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, konuşmaların ardından Kazakistanlı sanatçı Orazbek Yessenbayev’e Dr.Suat Günsel Altın Madalya Onur Ödülü’nü takdim etti.Ardından sergi kurdelesi kesildi. Sergi 06 Mart 2020 gününe kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi sergi salonunda ziyaret edilebilecek.