Kazakistanlı Sanatçı Almas Nurgozhayev’in Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Hazırladığı 15 Eserden Oluşan Kişisel Resim Sergisi ile Kazakistanlı Sanatçılar Tarafından Hazırlanan 22 Eserden Oluşan Karma Resim Sergisi İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Tarafından Açıldı…
Date Added: 06 Aralık 2019, 15:45
Last Updated Date:23 Kasım 2020, 16:10

Kazakistanlı sanatçılar Arshyn Kabylbek, Rakhat Saparalieva ve Zeynelkhan Mikhamedjan’ın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladıkları ve toplamda 22 eserden oluşan karma sergi ile Kazakistanlı sanatçı Almas Nurgozhayev’e ait 15 eserden oluşan kişisel resim sergisi İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre açılışa İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. İrfan S. Günsel, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Meriçli, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcıları, enstitü müdürleri, öğretim elemanları, sanatçılarla davetli misafirler katıldı.

Sergi açılışında, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Ne denirse densin hayat bir yaşantıdır; yaşantı ise nasıl nitelendirilirse nitelendirilsin, zaman içinde bir akış, süreklileşme, sonsuzlukta renk renk ışıldayan bir şeyi yaşama olayıdır” diyerek sözlerine başladı.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ; “Yaşantıya bir derinlik ve yoğunluk vermek sanatın işidir. “
Prof. Şanlıdağ; “Yaşantı, yeni doğan bir çocuğunki kadar basit, bir bilim adamının, sanatçının ya da işadamınınki gibi karmaşık olabilir. Bir bütün olarak hayat bir amaca yönelik olabilir veya olmayabilir. Anlamı ve kapsamı ne olursa olsun, neyi gizler yada açığa vurursa vursun, yoğunlaştırılmış, yüceltilmiş, körletilmiş ve karartılmış olabilir. Vahşi, sönük, karmakarışık kalabilir veya anlamlı, açık ve canlı hale gelebilir; canlılık, yoğunluk, derinlik kazanabilir. İşte yaşantıya böyle bir derinlik ve yoğunluk vermek sanatın işidir.

Nerede maddeye şekil verilmişse, nerede hayat çizgi ve kompozisyon kazanmışsa orada zeka vardır; orada karmakarışık bir alemi istediğimiz ve istenilen biçime sokan sanat vardır. Sanatla zekadan ayrı düşmüş yaşantı yabani, duyarsız ve amaçsızdır. Yaşantıyı canlandıran ve çekici hale getiren kişi de sanatçıdır. Cesaret ve asalet onlarda en üst düzeydedir. Asla ödün vermezler ve tek bir motivasyonları vardır; Anlamlı ve yapmaya değer bir iş yaratmak” dedi.

“Sanatçıyı desteklemek toplumların geleceğine yatırım yapmaktır.”
Prof. Şanlıdağ ayrıca, sanatçıyı desteklemenin toplumların geleceğine yatırım yapmak olduğunun altını çizerek, büyük liderlerin bu alanda özel çalışmalar yaparak sanatçıları desteklediğini belirtti. Temelleri 9 Ağustos 2018 de atılan ve pek çok ülkeden sanatçıyı bir araya getiren Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin, eski eserler ve modern sanat alanındaki tüm yapıtların sergilenmesine olanak sağlayacak şekilde bu coğrafyanın en büyük modern sanat müzesi olarak yükseldiğini anlatan Prof.Şanlıdağ, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin, çağdaş estetik değerler ve anlayışlar düşünüldüğünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, uluslararası platform ve kendi özvarlığına hitap eden önemli bir seçme, biriktirme, koruma ve sergileme işlevlerini yükümlenen bir müze olacağını, Müze koleksiyonunun, sanat tarihi bağlamında ülkelerini en iyi şekilde temsil edecek eserlerden oluşacağını ifade etti.

“Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Proje’sinde yurtdışından bugüne kadar 1000’e yakın sanatçı yer aldı”
Bugüne dek yurtdışından 1000’e yakın sanatçının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Proje’sinde yer aldığını söyleyen Prof. Şanlıdağ, bu büyük proje kapsamında birçok çalıştayın yapıldığını ve yaklaşık son 1 yılda 199 serginin açıldığını, üretilen eser sayısının 20.000’e yaklaştığı, 15 Kasım 2020’de açılacak olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’yle birlikte kampüste 7 müzenin sanatseverlerle buluşacağını vurguladı.

Prof. Şanlıdağ; “Araba Müzesi, Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi, Milli Tarih Müzesi, Denizcilik Müzesi, Bıçak ve Kılıç Müzesi ve Minyatür Araba Müzesi kampüste faaliyet gösterecek. Kampüste faaliyet gösterecek toplam 7 müze için oluşan materyal sayısı 100.000’e ulaştı. Bir kültür hazinesinin birikimine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Tüm sanatçılarımıza Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi’ne vermiş oldukları destek nedeniyle Yakın Doğu ailesi olarak şükranlarımızı sunuyoruz “ dedi.

“ Günsel elektrikli otomobil, yakın zamanda üç prototipiyle halkımızın karşısına çıkmaya hazırlanıyor”
Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ayrıca; “Üniversitemiz, belirlediği hedeflere ulaşmak için eğitim, bilim, sanat ve inovasyon ekseninde çalışmaya ve üretmeye yılmadan devam etmektedir. Eğitimde bu yıl Tıp, Hemşirelik ve Veteriner Hekimliği fakültelerinde Erasmus Değişim Programı ile öğrenci ve akademisyen değişimini başlattık. Bilimde akademisyenlerimiz üniversitemiz adına ulusal ve uluslararası indekslerde taranan dergilerde toplam 1507 yayın yaptı, 1773 bilimsel etkinliğe katıldı ve 665 bilimsel etkinlik düzenledi. Dünyanın en önemli projeleri arasında yer alan CERN Projesi’ne paydaş kurum olma yolunda önemli bir adım atarak ve CERN’e ilk araştırmacımızı göndererek bu projede partner olmanın temelleri atıldı. İnovasyonda ise ilk elektrikli yerli arabamız Günsel, yakın zamanda üç prototipiyle halkımızın karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır.

Başardıklarımız, hedeflerimiz doğrultusunda başaracaklarımızın gerçekçi kestirimi ve güvencesidir. Sonuç itibarıyla unutulmamalıdır ki, üniversitelerin üreteceği bilimden, yenileşim ve teknolojiden lokal olarak toplumumuz global olarak da uygarlığımız kazanacaktır. Bu uzun yolculuğu Günsel ailesinin her bir bireyinin desteği ve yol göstericiliği ile gerçekleştirmekteyiz. “ İfadelerini kullandı.

Zeinelkhan Mikhamejan; “Kıbrıs’a yetenekli gelen sanatçı, Kıbrıs’tan üstün yetenekli ayrılıyor”
Kazakistanlı sanatçılar adına konuşan Zeinelkhan Mikhamejan, “Bugün hep birlikte Kazakistan sanatçıları sergisini açıyoruz ve bizimle bu anı paylaştığınız için çok teşekkür ediyoruz.

“Her sanatçı benzersizdir, ancak Kazak sanatçı Sembiqali’nin dediği gibi: “Kıbrıs’a yetenekli sanatçı olarak gelirken, Kıbrıs’tan üstün yetenekli olarak ayrılıyorlar”. Burada bugün bulunma fırsatını bize sunduğunuz ve bize destek sağladığınız için başta Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’e sonsuz şükranlarımızı sunar, tüm sanatçı dostlarıma ise başarılar ve ilham dolu bir yaşam diliyorum” dedi.

Almas Nurgozhayev ; “Fikirlerimizi, hayat deneyimlerimizi, duygularımızı dünya ile paylaşma fırsatı bulduk”
Kişisel sergisi açılacak Kazakistanlı Sanatçı Almas Nurgozhayev ise, protokole ve konuklara seslenerek; “Sizi kişisel sergimin açılışında görmekten mutluluk duyuyorum. Bugün sizinle 13 eserimi paylaşacağım. Kıbrıs’ta bulunduğum süre içerisinde yeni arkadaşlar buldum, yeni görüşlerle karşılaştım, yeni teknikleri öğrendim ve bu benim için çok önemli bir tecrübedir.

Bu muhteşem projenin mimarı Dr. Suat Günsel'e fikirlerimizi, hayat deneyimlerimizi, duygularımızı dünya ile paylaşma fırsatını sunduğu için teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca da, tüm arkadaşlarıma, meslektaşlarıma ve yanımda bulunan ve destek çıkan herkese de teşekkür ederim.” İfadelerini kullandı.

Bakan Baybars; “Yakın Doğu Üniversitesi toplumumuzun tüm uluslararası kültürlerle ve sanatla buluşması için çok önemli katkılar yapmakta”
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ise konuşmasında; “Değerli sanat severler bugünün sabahına siz değerli sanat severlerle ve sanat dolu olarak başlamak benim içim büyük bir onurdur. Yakın Doğu ailesi ve Yakın Doğu Üniversitesi bu anlamda toplumumuzun kültür seviyesinin arttırılması, sanata ve sanatçıya olan ilginin ve desteğin artırılması, farkındalık yaratması ve toplumumuzun tüm uluslararası kültürlerle ve sanatla buluşması için çok önemli katkılar yapmaktadır. Ben sizlerin huzurunda tüm Yakın Doğu ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten bizleri de gururlandıran başarılarıyla uluslararası anlamda ülkemizin tanınmışlığına da katkı sağlayarak, tanıtımını bu anlamda yurt dışında temsillerle ortaya koyarak, sadece ekonomik değil, böylesine önemli kültürel ve sanatsal faaliyetlere katkı sağlamak da son derece önemlidir.

“Eğer sanat insanın umuduysa sanatçılarda bu umuda can veren, kültürleri birleştiren özel kişilerdir.”
Sanat eserleri, sanatçılara kapı vazifesi görür; farklı sanatçı ve sanat eserlerine öncülük ederler. Farklı ülkelerde gördüğümüz eserler ne kadar büyük olursa olsun sanatla nasıl küçülebileceğini gösteriyor. Picasso’ya sormuşlar; “Sizce sanat nedir?”diye, “Sanat ne değildir ki, ama o her neyse onda her şeyden bir şey var” demiş. Bu aslında hepimizin içerisinde yaşadığı hayata nasıl baktığımızı, umutların ortaya koyduğu yaratıcılığı nasıl sergilediğimizi, her alanda içimizde bir miktar sanatı yansıttığımızı ve sanatla bütünleşik olduğumuzu ortaya koyuyor. Bugün gerçekten eğer sanat insanın umuduysa sanatçı da bu umuda can veren, kültürleri birleştiren özel kişilerdir. Değerli sanatçı Almas Nurgozhayev’in 2012 yılında “Kıtaları Birleştiren Bir Sanat” isimli sanat albümünü oluşturmasına yönelik özel katkılarını da biliyoruz. Kendisi bizler gibi, kültür ve sanatla insanlığın dünyada bir bütün olarak buluşmasın, insanların birbirini anlamada aracı olarak kültür ve sanatı seçmelerinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Bizler de bunu vurgulamaktan gurur duyuyoruz.“

Teşekkür belgesi ile ödül takdim edilerek, sergi kurdeleleri kesildi…
Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Ayşegül Baybar tarafından Kazakistanlı Sanatçılar; Arshyn Kabylbek , Rakhat Saparalieva ve Zeynelkhan Mikhamedjan’a teşekkür belgesi, Kırgızistanlı Devlet Sanatçısı Dogdurbek Nurgaziev’in anısına gelecek vaat eden genç sanatçılara verilen Alasya Ödülleri kapsamında verilen “DOGDURBEK NURGAZİEV” ödülü ise Kazakistanlı sanatçı Almas Nurgozhayev’e takdim edildi. Sergiler, 13 Aralık 2019 tarihine kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi sergi salonunda ziyaret edilebilecek.