Kazakistan Sanatçısı Altynshash Alpysbayeva’nın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Hazırladığı ve 34 Eserden Oluşan Yaratıcı Bilinç İsimli Kişisel Resim Sergisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu Tarafından Açıldı
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2020, 15:02
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:51

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Kazakistan resim sanatçısı Altynshash Alpysbayeva’nın (Yaratıcı Bilinç) adlı ve 34 eserden oluşan kişisel resim sergisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, açılışa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel, rektör yardımcıları, enstitü müdürleri, dekanlar,öğretim elemanları, sanatçılar ve davetliler katıldı.

Açılışta, rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Kazakistanlı resim sanatçısı Altynshash Alpysbayeva ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ; “Yakın Doğu Üniversitesi 118 Ulusal ve Uluslararası Kuruluşa Üye”
Rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ , “UNESCO bünyesindeki Dünya Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği ve İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu gibi 118 ulusal ve uluslararası kuruluşa üye olan Yakın Doğu Üniversitesi, benimsemiş olduğu 4’üncü Nesil Üniversite modeliyle eğitimde kaliteyi, nitelikli araştırmayı, Ar-Ge ve İnovasyonu ve toplumu dönüştürmeyi kendine esas almaktadır.” dedi.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ; Tıp ve Diş ‘den Sonra Veteriner Fakültesi’de Staj Değişim Programına Dahil Oldu”
Prof. Dr. Şanlıdağ; “Üç yıl önce Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri öğrenci birliklerinin Dünya Öğrenci Federasyonu’na üyeliklerini sağladıktan sonra tüm dünya ile staj ve araştırma değişimini başlatmış, geçtiğimiz yıl da Erasmus Plus programını başlatarak ilk kez öğrenci ve öğretim elemanı değişimini sağlamıştık. Şu an Üniversite hastanemizde Litvanya’dan 2 öğrenci Erasmus + programı ile staj yapmaktadır. Fas’da yapılan Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrenci Federasyonu toplantısı genel kurulunda , Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Öğrenci Birliği’mizin üyelik başvurusu görüşülerek kabul edilmiş ve staj değişim programı başlatılmıştır.

Bilimde; Üniversitemiz Son 5 yıldır ulusal ve uluslararası alanda akademik çalışmalarını ve yayın sayılarını istikrarlı bir şekilde arttırmaktadır. 2019 yılı akademik performans verilerine göre; akademisyenlerimiz ulusal veya uluslararası 813 etkinliğe katıldı, 1142 bilimsel etkinlik düzenledi, 864 bildiri sundu ve 1200’ün üzerinde uluslararası yayına imza attı. Öğretim üyesi başına düşen uluslararası yayın oranı 2’nin üzerinde gerçekleşti.” Dedi.

Prof. Dr. Şanlıdağ; “Müzeler Bölgesinde 7 Müze, 100 Binden Fazla Materyal Hazır”
Yaratıcılıkta özgürlük sağlayan, Türki Cumhuriyetlerini ve akraba toplulukları Kuzey Kıbrıs’ta buluşturmak amacıyla başlayan ancak kısa sürede sınırlarını aşarak tüm dünya sanatını bu coğrafyada birleştiren Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi kapsamında 2019 yılında 232 uluslararası sergi gerçekleştirildiğinin altını çizen Prof. Dr. Şanlıdağ, bugüne dek 1500 sanatçının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projesinin bir parçası olduğunu, üretilen eser sayısının 20.000’ni aştığını, kampüste müzeler bölgesinde faaliyet gösterecek olan 7 müze için ( Araba Müzesi, Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi, Milli Tarih Müzesi, Denizcilik Müzesi, Bıçak ve Kılıç Müzesi ve Minyatür Araba Müzesi) biriktirilen materyal sayısının 100.000’e ulaştığını vurguladı.

Prof. Dr. Şanlıdağ; “2020 Yılında da Önemli Projelere Hız Kesmeden Devam Edeceğiz”
2020 yılında da önemli projelere hız kesmeden devam edeceğiz. Bugün Kazakistan resim sanatçısı Altynshash Alpysbayeva’nın (Yaratıcı Bilinç) adlı 34 eserden oluşan kişisel resim sergisinin açılışında bir aradayız. Sanatçımıza Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesine katkılarından dolayı teşekkür eder, kendisini yürekten kutlarız. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi başta olmak üzere, birçok önemli projeye imza atan ve hayatın her alanında tecrübeleriyle bizlere önderlik eden, başta Suat Hocamız olmak üzere Günsel Ailesi’nin herbir bireyine, tüm sanatçılarımıza, çalışanlarımıza, içtenlikle teşekkür eder, saygılar sunarım.” İfadelerini kullandı.

Altynshash Alpysbayeva; “İnsanlığa Bilim ve Sanat Bilgisi Aracılığıyla Hizmet Etmek, Evrene Akıl ve Düşünce ile Işık Olmaktır.”
Kazakistan resim sanatçısı Altynshash Alpysbayeva ise; “Kuzey Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projesine katılmaktan onur duyuyorum. Sayın Doktor Suat Günsel, bu görkemli projeye katılma fırsatı verdiğiniz için size çok müteşekkirim. Yaratıcılığa olan ilginiz ve ideolojiniz fikirlerimde harika bir yol gösterici olmuştur.

“Büyük Dünyada Harika Bir Yer Var ve Benim için O Yer Kıbrıs’tır.”
İnsanlığa bilim ve sanat bilgisi aracılığıyla hizmet etmek, evrene akıl ve düşünce ile ışık olmaktır. Büyük dünyada harika bir yer var ve benim için o yer Kıbrıs’tır. Burası insanların iç dünyasında takdir edildikleri, potansiyellerini ortaya koydukları, sanat eserleri yaratmayı mümkün kılan bir yerdir. Ayrıca bu projenin sayesinde sanatçılar kendi kendilerini yeniliyor ve sınırlarını aşıyorlar. Bu bağlamda sanat yoluyla kendi içimde olgunlaşan esereleri sizlere sunmak istiyorum, değerli kardeşlerim. Herkese şükranlarımı sunarken, sergime hoş geldiniz diyorum!” Dedi.

Bakan Sucuoğlu; “Bu Soğuk Kış Gününde Rengarenk Resimler İçimizi Isıtıyor”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu ise; “Bu soğuk, içimizi titreten kış gününde bu salonlara geldiğimiz zaman görmüş olduğumuz bu rengarenk resimler içimizi ısıtıyor. Her geldiğimizde farklı renkler, farklı temalar onlarca resim görüyoruz. Gerçekten hangisini beğeneceğimizi hangisinde karar kılacağımızı şaşırır durumdayız. Her tarafta hareket, her tarafta yeni bir faaliyet görüyorum. Kimse kusura bakmasın, böyle doğru ve güzel şeylerin olduğu yerlere geleceğiz, gelmeye devam edeceğiz. Açılışlara da katılacağız, beğenen beğenir, beğenmeyen beğenmez. Davet aldığımız her yere de katılmayı bir görev biliyoruz çünkü bizim işimiz doğrunun yanında olmak, doğruyu desteklemektir. Ülkemizde yapılan böyle güzel ve yaratıcı sanatla ilgili olsun veya başka alanda olsun hiç fark etmez. Çok yakında arabanın lansmanına da geleceğiz. Dolayısıyla ben bu konuda başta Suat hocama ve tüm Yakın Doğu ailesine, burada çalışan emek veren hocalarımıza teşekkürü bir borç biliyorum.”

“Yakın Doğu Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Tanıtımına Büyük Katkı Koyuyor”
Yakın Doğu Üniversitesi sayesinde birçok uluslararası toplantılar da, yayınlar da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtımına büyük katkı koyuyor. Aynı zamanda binlerce değerli sanatçı geliyor buraya, bir sanatçının burada bir süre burada kalıp buradan mutlu olması ve üretim yapması da apayrı bir olaydır. Biz gelip resimleri görüp ne güzel deriz ama bu sanatın arkasında çok büyük bir emek var, çok büyük bir katkı var ve en önemlisi çok ciddi bir motivasyon vardır. Dolayısıyla bu sanatçıların ülkelerine döndükleri zaman burada yaptıkları güzel eserler, ağızdan ağza yaptıkları tanıtımlar, burada yaşamış oldukları güzel anıların anlatılması bana göre en değerli ve en gerçekçi tanıtımlardan bir tanesidir. Aynı zamanda, bu sanat eserlerini yapanlar ve sanat eserlerinin bizzat kendileri de bir tanıtımıdır. Burada doğru ve faydalı şeyler oldukça biz buraya gelmeye devam edeceğiz. Sanatçı olduğu, kaldığı yerde mutlu değilse üretemez veya ürettiği her şeyin belli bir sınırı olur, belli bir kalitenin üzerine çıkamaz ama burada gördüklerim gerçekten takdire değer eserler ve ben bu çalışmaların aynı yoğunlukta devam etmesini ve bizim de aynı yoğunlukta bu sergilerin açılışında olmayı, olacağımızı ümit ediyorum. Yakın Doğu’nun ileriye atmış olduğu adımlarda bizim de katkımızın olması gerektiğini düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Sanatçı Altynshash Alpysbayeva’ya Gümüş Anahtar Onur Ödülü Takdim Edildi, Sergi Kurdelesi Kesildi
Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Fazi Sucuoğlu tarafından Kazakistanlı resim sanatçısı Altynshash Alpysbayeva’ya Gümüş Anahtar onur ödülü takdim edildi. Daha sonra sergi kurdelesi kesildi. Sergi 07 Şubat 2020 tarihine kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi sergi salonunda ziyaret edilebilecek.