Kazakistan Ressamlarının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Özel Olarak Hazırladığı 40 Eserden Oluşan Resim Sergisi Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit Tarafından Açıldı…
Eklenme Tarihi: 07 Mart 2019, 15:22
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:34

Kazakistan’dan 3’ü devlet sanatçısı unvanına sahip 5 ressamın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı ve 40 eserden oluşan “Kazkistan Sanatçıları Resim Sergisi” Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda yer alan “Kazakistan Sanatçıları Resim Sergisi”nin açılışına Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit başta olmak üzere Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel, rektör yardımcıları, Yakın Doğu Bank Genel Müdürü Selami Kaçamak, dekanlar, öğretim görevlileri, Kazak sanatçılar ve misafirler katılım gösterdi.

Serginin açılışında, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Kazakistan sanatçıları adına Onur sanatçısı unvanına sahip Nelly Bube ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Sadıkoğlu: “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Araştırma ve Eğitimsel Bir Konum Alanına Gelecek…”
Serginin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi oluşumu çerçevesinde Kazakistan’dan gelen 5 sanatçının Kıbrıs’ta hazırladıkları serginin izleneceğini söyledi.

Sanatın insan duygusunun ve düşüncesinin en güzel ifadesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sadıkoğlu, tıbbın vücut sağlığında olduğu gibi sanatın insan duygularının tedavisinde büyük önemi olduğunu ifade etti. Düzenlenen sergilerin Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin oluşturulması amacı taşıdığını ve bu sergiler sayesinde müzeye kültür ve sanat alanında dünya çaplı eserlerin eklendiğini dile getiren Prof. Dr. Sadıkoğlu, “Dünyaca ünlü müzelerin oluşturulmasının farklı süreçleri ve hikayeleri vardır. Bir müzenin oluşturulmasında krallara, tanrıçalara verilen ve savaşlardan olan esrelerin toplanmasından olsa da Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Suat Günsel’in düşünceleri ile Çin’den başlamış Avrupa’nın ortasına kadar yerleşen Türk ressamların katılımı ile oluşan bir müzedir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin farklı ülkelerden gelen ressamların faaliyet merkezine dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Türki Cumhuriyetlerden ressamların düzenli olarak ülkemizde yaptığı çalıştaylar sonucunda Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için eserler yaptıklarını kaydetti.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin sadece Kıbrıs’taki eserlerin korunması, belgelenmesi ve sergilenmesi misyonu taşımadığını anlatan Prof. Dr. Sadıkoğlu sözlerinin sonunda Müzenin bir araştırma ve eğitimsel konum alanı haline geleceğini vurguladı.


Sanat ve Sanatçıların Birleştirilmesi Hedefleniyor…
Kazakistan Onur sanatçısı Nelly Bube de, Kazakistan Cumhuriyeti temsilcisi olan sanatçı grubunun, projeyi uygulama davetine karşı teşekkürlerini sunarak, projenin asıl hedefinin Türkçe konuşan ülkelerden gelen sanatçıların çalışmalarını, sanatını ve sanatçıları birleştirmek olduğunu söyledi.

Nelly Bube, “Burada kaldığımız süre boyunca bizim için aile insanları oldunuz. Bizlere vermiş olduğunuz tüm hizmetler için teşekkür ederiz. Kıbrıs'taki Modern Sanat Müzesi ile işbirliğimizin devamını temenni ediyoruz” dedi.

Bakan Özyiğit: “Yakın Doğu Üniversitesi Kültürlerin Kaynaşmasında Önemli Bir Görev Üstleniyor”
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de, Türk dünyasının büyük bir yapı olduğuna vurgu yaparak, aynı etnik kökene ve inançlara sahip insanların Dünya’ya yayıldığına dikkat çekti. Bakan Özyiğit, farklı coğrafyalarda yaşayarak edinilen kültürel farklılıkların da, hem diğer coğrafyalarda yaşayanlar, hem de Dünya halkları tarafından bilinmesinin önemli olduğunu belirtti.

Orta Asya’da kalan halkların anlamlı eserlerinin burada yaşam bulduğunu ve dünyaya ışık tuttuğunu belirten Bakan Özyiğit, “Oradaki kültürel dokunun, yaşam biçimlerinin daha iyi anlaşılması için ortaya bir çaba konuluyor. Yakın Doğu Üniversitesi ailesi de bu çabanın yansıtılmasında önemli bir görev üstleniyor” dedi. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi’nin hızla ilerlediğini, farklı farklı ülkelerden gelen sanatçıların eserlerinin müzeyi zenginleştirdiğini belirten Özyiğit, ilerde bir sanat müzesine daha ihtiyaç olabileceğini kaydetti. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, etkinliğe katkı koyan herkesi, sanatçıları ve Yakın Doğu ailesini kutlayarak sözlerini tamamladı.

Kazakistan Ruhu Yansıtılıyor…
Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi. Yağlı boya tuval çalışmalarından hazırlanan ve ulusal kostümlerde kadın, Kazakistan tarihi, folklorik tema ile ulusal temaların şiirsel yapıyla ortaya konduğu eserlerin yer aldığı sergi, iki hafta boyunca hafta içi 10.00-12.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.