Kazakistan, Gagauzya, Özbekistan ve Tacikistanlı toplam 20 sanatçı tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin hazırlanan ve 110 eserden oluşan 4 karma resim sergisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu tarafından açıldı
Date Added: 20 Aralık 2019, 15:59
Last Updated Date:23 Kasım 2020, 16:07

Kazakistanlı sanatçılar Lidiya Drozdova, Tokbay Kusherbayev, Igor Gushchin ve Malik Jumagulov’a ait 20 eser, Gagauzyalı sanatçılar Svetlana Panaitova, Anastasia Racovcena ve Grigori Decev’e ait 20 eser, Özbekistanlı sanatçılar Aranshy Sharzhanov, Asliddin Isaev, Nortoylok Diyarov, Shavkatbek Mamatkarimov, Zoir Meiev, Kuralbek Kossuakov, Rikhsitulla Akramov, Lyubov Tiora ve Nuriddin Isaev’e ait 50 eser ile Tacikistanlı sanatçılar Ilyos Mamadzhanov, Umed Ahmadov, Anvarsho Sayfudinov ve Daler Mikhtodzhov tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırlanan 20 eser, toplamda dört ülkeden gelen 20 sanatçıya ait 110 eserden oluşan dört karma resim sergisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu tarafından açıldı.

Sergi açılışında, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Gagauzya sanatçıları adına Anastasia Racovcena,Tacikistan Sanatçılar adına Daler Mikhtodzhov, Özbekistan Sanatçılar adına Lyubov Tiora, Kazakistan Sanatçılar adına Igor Gushchin ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu birer konuşma yaptılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Yakın Doğu Üniversitesi’nin belirlediği hedeflere ulaşmak için eğitim, bilim, sanat ve inovasyon ekseninde çalışmaya ve üretmeye yılmadan devam etmekte olduğunu belirtti. Prof. Şanlıdağ, yakın zamanda YÖDAK’a sunulan Yakın Doğu Üniversitesi’nin Akademik Faaliyet raporundan bazı bilgileri paylaşarak şöyle devam etti;

“2018 Akademik yılında 1492 yayın, 120’si tamamlanmış 300 bilimsel çalışmaya finansal destek sağlandı”
“2018 Akademik yılında üniversitemizde 192 profesör, 137 doçent, 318 yardımcı doçent, 455 öğretim görevlisi ve 136 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 1238 akademik personel hizmet verdi. Akademik personelimiz 1773 bilimsel etkinliğe katılmış, akademik birimlerimiz ise toplam 665 bilimsel etkinlik düzenlemiştir. Üniversitemiz adına Web of Science’ta taranan 795, Scopus’ta 774 ve diğer uluslararası veri tabanlarında 292 olmak üzere toplam 1492 yayın yapılmıştır. Üniversitemiz, tamamlanmış 120, halen devam etmekte olan 180 olmak üzere toplam 300 bilimsel araştırma projesine finansal destek sağlamıştır. Akademik personelimizin tamamlanan veya devam etmekte olan TÜBİTAK kaynaklarından desteklenen toplam 17 bilimsel araştırma projesi de bulunmaktadır. Diğer kaynaklardan desteklenen toplam 66 bilimsel araştırma projemizin 17’si 2018 takvim yılında tamamlanmış, 49’u ise halen devam etmektedir.” Dedi.

“Türk Dünyası Uyanıyor”, “Türk Rönesansı” ve “Kıbrıs’lı Çılgın Türkler” kavramları dünyada yankı buluyor
Prof. Şanlıdağ konuşmasında devamla, “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Proje’si sayesinde kültürlerin yeşerip kökleşmesini sağlayan en önemli unsur olan sanatla Asya Akdeniz’e bağlanıyor. Türki Cumhuriyetler ve akraba topluluklarıyla Kuzey Kıbrıs’ta bir “SANAT KÖPRÜSÜ” oluşturuyoruz. Bu proje sayesinde, pek çok şeye şahitlik edip pek çok şeyi tartışıyoruz ve yine hep birlikte birçok şeyi öğreniyoruz. Projeyle ilgili özellikle sanatçılarımızın, sizlerin ve bizlerin konuştuğu, tartıştığı önemli başlıklar var. Bu başlıkların altı zaman içerisinde kuşkusuz dolacak ve her biri ayrı bir önem içerisinde değerlendirilecektir. İlki özellikle sanatçılar arasında yoğun bir şekilde dile getirilen “Türk Dünyası Uyanıyor” kavramının tüm dünyada yankı bulmasıdır. Bir diğeri, birkaç ay önce Azeri sanatçılarımızın kişisel sergilerinin açılışında kullandıkları “Türk Rönesansı” kavramıdır ve kanımca zaman içerisinde gerçekleşecektir. Bir diğeri ise, sizin bizzat Çarşamba günkü sergi açılışında değindiğiniz “Kıbrıs’lı Çılgın Türkler” kavramıdır.” İfadelerine yer verdi.

Anastasia Racovcena; “Sanatçılar kendi aralarında, kurduğunuz atmosfere bir peri masalı ya da cennet diyorlar”
Gagauzya sanatçıları adına konuşan Anastasia Racovcena; “Öncelikle, tüm Gagauz sanatçıları adına, bu görkemli projede Özerk Bölgemizi temsil etme fırsatı sunulduğu için Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel'e şükranlarımı sunmak isterim. Fırça ustaları olan sanatçılar kendi aralarında, kurduğunuz atmosfere bir peri masalı ya da cennet diyorlar, ama aynı zamanda da biz bunu bir nevi meydan okuma olarak da algılıyoruz: daha iyi olabilir miyiz? Bu durum tüm klişeleri ve temelleri yıkar, önceden bilmediğimiz kullanmadığımız teknikleri kullanmaya başlıyoruz, kendi becerilerimizi tekrardan keşfediyoruz. Tuval boyutunun algısı değişiyor burada. Böyle bir yaratıcılık dolu atmosferde, yeni fikirler doğar ki bu çok heyecan verici birşey, yeni keşifleri motive eden bir husus. Eserlerimizin Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin hazinesine Gagauzya’nın renklerini ve akort katacağını düşünüyorum.” Dedi.

Daler Mikhtodzhov; “Kıbrıs adası bize rahatlık ve ev hissi verdi”
Tacikistan sanatçıları adına Daler Mikhtodzhov ise, dünyanın birçok köşesinden bu sempozyuma katılan sanatçılar arasında olmaktan onur duyuyoruz ve böyle anları yaşama fırsatı sunduğunuz için minnettarız. Tıpkı Tacikistan gibi sıcak, güneşli Kıbrıs adası bize rahatlık ve ev hissi vermiştir. Topraklarınızda geçirdiğimiz her gün tarihinize, kültürünüze, halkınıza dokunma fırsatımız olmuştur. Tüm anları, inciler gibi topladık ve onların verdiği ilham ile eserlerimizin üstünde çalıştık.” dedi.

“Dr. Suat Günsel, ana toprağınızın asil oğlusunuz, sanata ve tarihe gösterdiğiniz ilgi ve saygı bu hususun kanıtlarıdır.”
Sanatçı Mikhtodzhov ayrıca; “Sn. Dr. Suat Günsel, ana toprağınızın asil oğlusunuz, sanata ve tarihe gösterdiğiniz ilgi ve saygı bu hususun kanıtlarıdır. Sanatçılar olarak projeden, gösterilen ilgiden ve sağlanan fırsatlardan oldukça mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Tacikistanlı sanatçılar adına size ve tüm ekibinize sıcak karşılama için şükranlarımızı sunmak istiyoruz.

Lyubov Tiora; “Çok kutuplu dünyada yaşarken, Türk dünyası tek sesle konuşmalıdır”
Özbekistan sanatçıları adına konuşan Lyubov Tiora da “Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’in inisyatifi ile yaşadığımız bu anı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Özbekistan sanatçıları ve şahsım adına toprağınızda bulunma, yaratma ve bu muhteşem sanat projesinin bir parçası olma fırsatı sunduğunuz için şükranlarımızı sunuyoruz. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi çatısı altında çalışma ve burada iz bırakmak bizim için ayrı bir gururdur. Umut ediyoruz ki bizim hayat deneyimlerimiz, düşüncelerimiz, kalplerimiz eserlerimizin vasıtası ile her insana dokunacaktır. Sn. Günsel, biz çok eminiz ki ülkelerimizin, halklarımızın arasında olan bağlar ve işbirliği sanat üzerinden daha da güçlenecekler. Sanatın genel misyonu, ülkeleri, halkları, medeniyetleri birleştirmek, onları birbirine tanıtmaktır. Diğer taraftan ise, sanat “Biz kimiz? Nereliyiz? Ne için yaşıyoruz?” gibi sorulara cevap bulmaya yardımcı olur. Çok kutuplu dünyada yaşarken, Türk dünyası tek sesle konuşmalıdır. Sanatçı problem çözücü değildir, o sadece ışığa doğru hareket eder. Bu hareketin yönünü hiç kimse değiştiremez, ama nasıl yürüdüğünü kontrol etmek mümkündür. Bir sanatçının ruhu, bilinci ve gönlü, tecrübeyi ve bilgiyi, gerçekliği ve spekülasyonu, hayatı ve hayali sentez edip, kalplerin sönmemesini ve insanın içsel diyalektiğini sağlar. Sanatçı hayatı sever, dostluğa önem verir ve sanata adanmış bir insandır. Çünkü o sanat, sanatçının ruhunda yaşar. Sanatçı romantizm dolu bir insandır, bir avaredir. Ve çok şanslıdır o sanatçı ki yolunda sizin gibi bir insanla karşılaşır. Gelecek nesiller kesinikle bunu unutmayacak.”

Igor Gushchin; Sn Günsel, binlerce sanatçı için böyle bir cennet yaratmayı başaran, medeniyet kültürünü tüm insanlığın daha üst seviyelere çıkarabilmesini sağlayan bildiğim tek insan sizsiniz”
Kazakistan sanatçıları adına konuşan Igor Gushchin ise, tüm sanatçılar adına, bereketli Kıbrıs adasında yaratıcılığı, özgürlüğü sağlayan ve sanatçılar için yaratılan gerçek cennet için Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel'e teşekkür ederek başladı.

Gushchin; “Bizim için siz bir sihirbazsınız. Eminim ki tüm sanatçılar benimle hemfikirler, her birimiz bir gün olsa bile gündelik sorunlardan, ev işlerinden, yaşamdaki endişelerden uzak durmayı ve kendimizi tamamen tuvale teslim etmeyi hayal etmiştir. Dr. Suat Günsel, binlerce sanatçı için böyle bir cennet yaratmayı başaran, insan toplumunda sanatın gelişiminin önemini anlayan, uygarlığın bilincini, maneviyatı ve medeniyet kültürünü tüm insanlık adına daha üst seviyelere çıkarılabilmesini sağlayan bildiğim tek insan sizsiniz! Başka hiçbir seyi düşünmeden sadece sanatla uğraşma şansını bize sunduğunuz için en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sizlere sağlık, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projenize de sönmeyen ışık dilerim.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Sucuoğlu; “Sanatçıları dinlerken içerikler de artık resmin ötesine geçmeye başladı”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu ise, her geçen gün resim kalitesinin arttığını ve sanatçıların konuşmalarındaki içeriğin de artık değişmeye başladığını belirtti.

Bakan Sucuoğlu; “Uzun zaman önce ilk geldiğim dönemlerde de Suat hocaya şunu söyledim; “Bu böyle bitmeyecek, bir bayrak aldınız bu bayrağı götürmeniz gerekiyor.” Gönül ister ki ırkı, dini bir olan hepimizin ortak bir dili yani Türkçeyi de burada birlikte kullanmayı, hep birlikte aynı dili konuşmayı sağlamak. Tabi bu sanat, “rönesans” dediğimiz ki bunu söylemeyi hak ediyor artık, belki de bir başlangıçtır. Çünkü sanatçıları dinlerken içerikler de artık resmin ötesine geçmeye başladı. Suat hocamızın ortaya koyduğu olanak var, buraya gelen sanatçılara büyük olanaklar sağlıyor.” Dedi.

Bakan Sucuoğlu, çevrenin önemine de değinerek; “Ülkemiz böyle sis, göz gözü görmeyen, soğuk bir ülke olmuş olsaydı belki de bu tablolara yansıyan renkler biraz daha farklı ifade edilecekti. Güneş, yeşil, masmavi gökyüzü renk cümbüşü, bana göre dünyanın en güzel ülkesi ve sanatçılarda ise bir motivasyon yaratıyor. Bununla birlikte sanatçılar arasındaki tatlı rekabeti de görüyoruz. Bu da önemli, “en iyisini yapma gayreti” ortaya çıkıyor ve bunu yapmış oldukları resimlerde de çok net olarak görüyoruz.

“Bölgede değil, dünyada iddialı bir müzeye doğru gidiyoruz”
Sucuoğlu; “Çok güzel resimler var. Bölgede değil, dünyada iddialı bir müzeye doğru gidiyoruz ve belli ki rakip anlamında da belki rekabet edeceğimiz bu yöndeki müzelerin çok önündeyiz. Bu da önümüzdeki süreçte devam edeceğini gösteriyor. Sanatçılar burada büyük işler yapıyorlar. Bize büyük katkıda bulunuyorlar. Yakın Doğu Üniversitesi her konuda iddialı, her paltformda bunu dile getiriyorum. Sağlıkta, sanatta, eğitimde iddialı bir üniversite. Resim konusunda da böyle gitmeye devam ederse dünya çapında bir iddiası olacak. Suat Hocamıza sağlık diliyorum enerjisinin artarak devam etmesini diliyorum ve tüm sanatçılara mutluluklar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Sanatçılara teşekkür belgeleri takdim edildi, sergi kurdeleleri kesildi
Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu tarafından Gagauzya Sanatçıları Anastasia Racovcena, Svetlana Panaitova, Grigori Decev, Tacikistan Sanatçıları Daler Mikhtodzhov, Anvarsho Sayfudinov, Ilyos Mamadzhanov, Umed Ahmadov, Özbekistan Sanatçıları Lyubov Tiora, Asliddin Isaev, Aranshy Sharzhanov, Kuralbek Kossuakov, Zoir Meliev, Rikhsitulla Akramov, Nortoylok Diyarov, Shavkatbek Mamatkarimov, Nuriddin Isaev, ve Kazakistan Sanatçıları Igor Gushchin, Lidiya Drozdova, Tokbay Kusherbayev ve Malik Jumagulov’a teşekkür belgeleri takdim edildi. Sergiler, 03 Ocak 2020 tarihine kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi sergi salonunda ziyaret edilebilecek.