İrfan Günsel’e İspanya’da 8. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı’nda “Yenilikçi Eğitim Lideri” Ödülü
Date Added: 07 Şubat 2016, 15:28
Last Updated Date:01 Aralık 2020, 11:11

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel İspanya'nın Alcala Üniversitesi'nde düzenlenen  8. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı'nda dünya yüksek öğretim sektörüne ve Yakın Doğu coğrafyası merkezli olarak bilimin gelişmesine yaptığı sürdürülebilir katkılardan dolayı  "Innovative Education Leader - Yenilikçi Eğitim Lideri" ödülüne oy birliğiyle layık görüldü...

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, İspanya'nın Alcala Üniversitesi'nde düzenlenen 8. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı'nda YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel'e "Yenilikçi Eğitim Lideri - Innovative Education Leader" ödülü verildi. Doç. Dr. İrfan Günsel'in ödülü, 1499 yılında kurulan, dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında ve İspanya'nın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen Alcala Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Fernando Galvan ve John Hopkins Üniversitesi temsilcisi tarafından birlikte takdim edildi. 8. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı'nın yapıldığı Alcala Üniversitesi kampüsü dünyada UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınan beş üniversite kampüsü arasında bulunuyor. Alcala Üniversitesi'nin mezunları arasında 3 Nobel ödüllü bilim adamı bulunuyor.

Alcala Üniversitesi'nde 4-6 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 1200'den fazla eğitim konulu bildiri sunulan 8. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı'nda KKTC'den YDÜ, Amerika, Rusya, İtalya, İspanya, Portekiz, Türkiye, Yunanistan da dahil olmak üzere 59 ülkeden 620 katılımcı yer aldı.

Günsel, "Dünya Tarihine İz Bırakan Gelmiş Geçmiş Tüm Medeniyetler Başarılı Bir Eğitim Felsefesi Üzerine İnşa Edildiler..."
Ödül töreni sırasında bir konuşma yaparak katılımcılara hitap eden İrfan Günsel, bu onura layık görüldüğü için Kıbrıs Türk halkı adına gurur duyduğunu, dünya tarihine iz bırakan tüm medeniyetlerin ve kültürlerin başarılı bir eğitim felsefesine sahip olduğunu, insanlığın gücünün ve teknolojilerin bu felsefelerin ve eğitim güçlerinin birleşiminden doğduğunu belirtti.  Doç. Dr. Günsel konuşmasında "Eğitim konusunda gücümüzü ne kadar birleştirirsek, insanlığın gelişimine o kadar katkı koyabiliriz. Dünya tarihine iz bırakan gelmiş geçmiş tüm medeniyetler başarıı bir eğitim felsefesinin üzerine inşa edildiler. Bizim eğitim felsefemiz de "adada kıtalı gibi yaşamak" sloganıyla 37 yıl önce başladı ve bugün dünyanın yüzden fazla ülkesine ulaştı.  Günümüzde eğitim kavramı artık evrensel bir kavramdır ve dünya medeniyetlerinin gelişiminin en önemli belirleyicisidir. Kıbrıs'da ilklerin üniversitesi olarak yetiştirdiğimiz onbinlerce öğrenci bugün dünyanın değişik yerlerinde insanlığın gelişimine katkı koymaktadır.  Bu bizim için en büyük zenginliktir. Eğitim felsefemizin bir sonucudur. İtinayla yetiştirdiğimiz bir bireyin verdiği meyveler tüm dünyaya katkı koyuyor ve her bir birey, kendi nesillerine bizden aldığı mirası, bizim eğitim felsefemizle aktarıyor. Bugün burada hepimiz aynı amaçla toplandık. Bugün burada, bu tarihi mekanda güçlerimizi evrensel olarak birleştirdik ve bundan sonra da birleştirmeye devam edeceğiz. Eminim ki insanlığa eğitim hizmeti vermek için çıktığımız bu kutsal ve evrensel yolda yollarımız yeniden kesişecektir. Bu vesileyle, sizlere halkım Kıbrıslı Türkler adına da saygılarımı bir kez daha sunarım" dedi.

Günsel'den İspanya'da üst düzey temaslar...
Konferans boyunca dünyanın farklı ülkelerinden gelen yüksek öğretim sektörünün ileri gelenleriyle işbirliğini geliştirme konularında çeşitli temaslarda da bulunan Günsel,  planlı üst düzey temaslar çerçevesinde Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi ve Alcala Üniversitesi'nin sınırları dahilinde bulunduğu Torrejon De Ardoz  Belediye Başkanı Ignacio Vasquez Casavilla ile de üst düzey temaslar gerçekleştirdi. Temaslar sırasında Doç. Dr. İrfan Günsel'e  Yakın Doğu Üniversitesi Genel Kordinatörü Görkem Bulunç eşlik etti.