Hücresel Yaşlanma Uzmanı Prof. Dr. Thomas von Zglinicki Yakın Doğu Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Kadrosuna Katıldı
Date Added: 04 Kasım 2017, 16:22
Last Updated Date:27 Kasım 2020, 10:16

İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Newcastle Üniversitesi'nde hücresel yaşlanma uzmanı ve Telomer Biyolojisi alanında aralarında Yakın Doğu Üniversitesinden Prof. Dr. Nedime Serakıncı’nın da bulunduğu sayılı profesörlerden olan Hücresel Gerontoloji Profesörü, Prof. Dr. Thomas von Zglinicki, Yakın Doğu Üniversitesi ile ortak proje ve akademik yayın anlaşması imzaladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Newcastle Yaşlanma Enstitüsü temel biyoloji dalı kurucu üyesi olup, şu anda bilim direktörü olarak görev yapan Prof. Dr. Thomas von Zglinicki imzalanan anlaşma çerçevesinde belli aralıklarla Yakın Doğu Üniversitesi’ne gelecek.

Yaşlanma Biyoloji ile ilgili Seminerler Verdi…
Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence ile Genetik ve Kanser Tanı-Araştırma Merkezi başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı’nın davetlisi olarak Yakın Doğu Üniversitesi’ni ziyaret eden Prof. Dr. Zglinicki, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerine yaşlanma biyolojisi konusunda ders ve seri seminerler verdi. Ayrıca yaşlanma ile ilgili olarak herkese açık iki seminer de verdi.

Ziyareti süresi boyunca Prof. Dr. Nedime Serakıncı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu ile bir dizi toplantı ve görüşmeler yapan Prof. Dr. Thomas von Zglinicki, ortak proje ve akademik yayın ile karşılıklı bilgi alış verişini kapsayan işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma çerçevesinde Prof. Dr. Zglinicki Yakın Doğu Üniversitesine düzenli aralıklar ile gelerek hem seminerler verecek hem de ortak projeler yürütecek.

Yaşlanmanın Hücresel ve Moleküler Biyolojisi Üzerinde Çalışıyor…
DNA Telomerlerinin yaşlanma ile bağlantısı üzerinde çalışmalar yapan bilim direktörü Prof. Dr. Thomas Zglinicki, yaşlanmanın hücresel ve moleküler biyolojisi konularında araştırmalar yürütüyor.

Telomer kısalmasına temel olarak oksidatif stres ve sonucunda oluşan DNA hasarının sebep olduğunu ilk kez Prof. Dr. Zglinicki keşfetmiş ve telomer uzunluğunun insanlarda yaşlanmanın biyomarker’i olarak kullanılabileceğini ileri sürmüştür.

Temel araştırma alanları hücresel ve moleküler sinyal yolaklarını anlamak olan Prof. Dr. Zglinicki, DNA hasarları (spesifik olarak telomer bozukluklarından kaynaklanan) ve mitokondriyal fonksiyon ile metabolizma arasında bağ kurmak ve tüm bunların yaşlanmaya olan katkısını anlamaya çalışıyor. Prof. Dr. Thomas von Zglinicki’nin Google Scholar kapsamında h-indeksi 65 olup, yaşlanmanın hücresel ve moleküler biyolojisi konularında 200’ün üzerinde yayını bulunmaktadır.