“Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi” 11,000 Bitki Türü, Canlı Örnekleri, Fosil ve Jeolojik Materyalleri İle Başbakan Tufan Erhürman Tarafından Açılıyor…
Date Added: 04 Mayıs 2019, 12:25
Last Updated Date:24 Kasım 2020, 15:03

Yakın Doğu Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde 18 yıldır sürdürülen bilimsel çalışmalar sırasında toplanmış olan, doğanın canlı ve cansız öğelerine ait materyallerin bilimsel yöntemlere göre saklanacağı Kıbrısa özgü en büyük “Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi” Başbakan Tufan Erhürman tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 11 bin farklı çeşit bitki örneği, mantar çeşitleri, böcek türleri, çeşitli sürüngen türleri, deniz canlıları ve Kıbrıs jeolojisi ile ilgili materyallerin yer alacağı “Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi”nin açılışı, 7 Mayıs 2019 Salı günü, saat 09.00’da, Eczacılık Fakültesi Binası’nda yer alacak.

Müze eğitim ve araştırma yönü ile tüm araştırmacılara, öğrencilere ve bu konuda çalışacak bilim insanlarına, eğitim yönünden ise tüm doğa ve Kıbrıs meraklılarına hizmet verecektir.

Kıbrıs’a Özgü 140, Kuzey Kıbrıs’a Ait 19 Tür İle En Zengin Bitki Müzesi…
Çevre araştırmaları konusunda büyük önem taşıyan müze, Kıbrıs’ta mevcut olan 1500-1600 arası bitki türünün 11 bin çeşit örneğini bünyesinde barındırıyor. Bu koleksiyon içerisinde, Kıbrıs’a özgü 140, Kuzey Kıbrıs’a özgü Beşparmak Dağları’nda yetişen 19 çeşit bitki türü de bulunuyor. Kıbrıs halkının bitkileri kullanma şeillerinin belirlenmesi konusunda Etnobotanik araştırmalar da yürüten müze, bitkilerin gıda, ilç, let, baharat gibi kullanımlarına ait bitki türü örneklerine de sahip.

106 Mantar ve 250 Alg (Su Yosunu) İle İlgili İlk Kapsamlı Çalışmalar Yapıldı…
Başlangıçta çiçekli bitkiler üzerine çalışmalar yürüten Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi, Kıbrıs’ta mantarlarla ilgili ilk kapsamlı çalışmaya da destek verdi. Yapılan çalışmalar sonucunda müze bünyesinde, 3 farklı gruba ait 106 çeşit mantar gurubu elde edildi. Türkiye’den üniversitelerin işbirliği ile bir TÜBİTAK projesi olan deniz yosunları ile ilgili bir çalışma da yürüten müze 250 su yosunu biriktirdi. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Avrupa Birliği ve TUBİTAK ile işbirliği içerisinde birçok bilimsel çalışma yürütülüyor.


Kıbrıs’a Özgü Yeni Bir Örümcek Türü Keşfedildi…
Bitki çalışmaları yanında yılanlar, sürüngenler ve böcek gruplarında yürütülen araştırmalar sonucunda, Beşparmak Dağlarında yer alan ormanlık ve çalılık alanlarda yapılan arazi çalışması sırasında, örümceklerin yer aldığı “Araneae” takımının “Dysderidae” familyasına ait yeni bir örümcek türü keşfedildi. Yeni keşfedilen örümcek türüne “Harpactea Gunselorum” ismi verildi. Zoobank’ta yeni bir tür olarak tescillenen yeni örümcek tüm dünyada “Günselorum” ismiyle literatüre girdi. Müzede ayrıca 23 sürüngen canlı türü örneği de yer alıyor. Müzenin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Salih Gücel ile birlikte özellikle sürüngen, kuş, deniz canlıları örneklerinin hazırlanmasında Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Zoolog Doç. Dr. Wayne Fuller de katkı koydu.

Kıbrıs Böcek Faunası Üzerine Araştırmalar Yapılıyor… Uğur Böceği Koleksiyonu Müzede Yer Alacak.
Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekolog Doç. Dr. Özge Özden Fuller ise yaklaşık 18 yıldır üzerinde çalıştığı farklı böcek gruplarından oluşan böcek koleksiyonları ile müzedeki koleksiyonların oluşturulmasında bilimsel çalışmalar yürütüyor. Kıbrıs adasına ait olan en zengin uğurböceği koleksiyonu müzede yer alacak. Ayrıca Almanya Frankfurt Senckenberg Müzesi’nde teşhisi yapılmış olan Thysanoptera grubuna ait böcek preparatları da müzede sergilenecek. Ekolog Doç. Dr. Özge Özden Fuller ile Exeter Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jason Chapman tarafından Kıbrıs’ın böcek faunası ile ilgili yürütülen bilimsel proje çalışmalarında elde edilecek olan yeni türler de müzeye eklenecek.

Fosil ve Jeolojik Materyaller de Sergilenecek…
Müze kuruluş aşamasında çalışmalar yürüten Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cavit Atalar’ın da elde ettiği Kıbrıs adasına ait fosiller ve diğer bazı jeolojik açıdan önemli materyaller de “Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi”nde sergilenecek. Müzenin kuruluş aşamasında Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman İzel Hacıoğulları da çalışmaları ile katkı koyuyor.