Her Prematüre Bebeğe Bir Fidan
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2019, 14:04
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 16:24

Dünya Prematüre Günü, 17 Kasım Pazar Gün, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nin Birlikte Gerçekleştirdiği Etkinlikle Kutlandı. “Birlikte Büyüyüp Onlara Nefes Olsun Diye, Her Prematüre Bebeğe Bir Fidan” Sloganı ile Gerçekleştirilen Etkinlikte, Prematüre Doğanlar, Aileleri ve Her İki Hastane Başhekimleri ile Sağlık Çalışanları Biraraya Geldi. Tüm Doğumların Yenidoğan Yoğum Bakım Servisi Bulunan Hastanelerde Gerçekleşmesi Gerektiğinin Önemine Dikkat Çekilen Etkinlikte, Her İki Hastanede Doğan Prematüre Çocuklar Adına Fidan Dikimi Geçekleştirildi.

Doç. Dr. Ceyhun Dalkan; “Prematüre Doğan Bebeklerin Sağlam ve Sağlıklı Büyüyebilmeleri ve Topluma Adapte Olabilmeleri için Doğru Merkezlerde Doğup, Doğru Bakımı Almaları Çok Önemli.”
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yenidoğan Yoğun Bakım uzmanı Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, prematüre bebekler ve sorunlarıyla ilgili olarak farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte günün anlam ve önemine yönelik gerçekleştirdiği konuşmada, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi yenidoğan yoğun bakım servislerinin sahip olduğu gelişmiş tıbbi imkânlar, deneyimli hekim ve hemşire kadrosu ile prematüre bebeklere üst düzey sağlık hizmetleri verildiğini ifade etti.

Prematüre bebeklerin sağlıkla büyüdüklerini görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, “Bugün 17 Kasım Dünya Prematüre Günü. Zamanından önce doğan ve hala anne karnındaki sıcaklığa ve şevkate ihtiyaç duyan bebeklerin günü. Dünyada ve ülkemizde tüm doğumların ortalama yüzde 8-10'u erken doğumla sonuçlanıyor. Bu bebeklerin sağlam ve sağlıklı büyüyebilmeleri ve topluma adapte olabilmeleri için önemli olan doğru merkezlerde doğup, doğru bakımı almaları.” ifadelerini kullandı.

17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nün kutlanma amacının, dünyaya gelmekte acele etmiş minik kahramanların, daha iyi sağlık hizmeti alabilmelerine olanak sağlamak için sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek olduğunu kaydeden Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, özellikle ilk doğdukları andan itibaren en güncel tedavileri, en teknolojik cihazlarla ve en tecrübeli ekiplerden almalarının gerekliliğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Ceyhun Dalkan; “Prematüre Ormanı Projesini Geleneksel Hale Getirmeyi Planlıyoruz.”
Prematüre bebeklerin doğum sonrası birçok problem yaşadıklarını, en önemli sorunlarının ise akciğerlerinin yeterince gelişememesi nedeniyle solunum sıkınıtısı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, “En büyük sorunları solunum sıkıntısı olan prematüre bebeklerimiz için Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi olarak bu yıl ilk kez prematüre ormanı projesi için adım attık. İleriki yıllarda da geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Bu nedenle bugün burada her prematüre bebeğimiz için bir fidan dikiyoruz. Çocuklarımızın, bu fidanlar gibi büyüyüp, köklenip, kendi başlarına hür, fiziksel ve nörolojik açıdan bağımsız bireyler olmalarını dileyerek bu fidanları dikiyoruz. Bu ormanın, onlara ve hepimize bir nefes olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Seyhan Oygucu; “32. Haftanın Altında Doğan Tüm Bebeklerin Uzman Ellere ve Tam Teçhizatlı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerine İhtiyacı Var.”
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seyhan Oygucu, etkinlikte yaptığı açıklamada prematüre bebeklerin özellikle de 32 hafta altında doğmuş olan bebeklerin, uzman ellerde tam teçhizatlı bir yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bakım almaları gerektiğini vurgulayarak, “Erken doğanlar yenidoğan hekiminin ve yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin iyi bakımı ile yaşıtlarını fiziksel ve zihinsel olarak yakalayabilir ve tamamen normal bireyler olarak hayatlarına devam edebilirler” ifadelerini kullandı.

Prematüre Günü etkinliği konuşmaların ardından fidan dikimi ile sona erdi.