Hayatını Kaybeden Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Gümüş Anahtar Onur Ödüllü, Kırgızistan Devlet Nişanı Sahibi Resim Sanatçısı Dogdurberk Nurgaziev Anısına Kendi Eserlerinden Oluşan Sergi Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy Tarafından Açıldı…
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2019, 13:54
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 08:51

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi kurucular listesine adını yazdıran Gümüş Anahtar Onur Ödüllü, Kırgızistan Devlet Nişanı Sahibi Dogdurberk Nurgaziev 9 Ağustos 2019 tarihinde hayatını kaybetti. Dogdurberk Nurgaziev’in anısına kendi eserlerinden oluşan sergi, Diş Hekimliği Fakültesi sergi salonunda Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 9 Ağustos 2019 tarihinde hayatını kaybeden Kırgızistan Devlet Nişanı sahibi, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin kurucularından ve Gümüş Anahtar Onur ödüllü Sanatçı Dogdurbek Nurgaziev’in vefatının 40. Günü anısına kendi eserlerinden oluşan serginin açılışına Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kurucu Rektör Dr. Suat İ.Günsel, Dogdurbek Nurgaziev’in oğlu Erbol Dogdurbek Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Öğretim Elemanları, sanatçılarla davetliler katıldı.

Serginin açılışında Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Merhum Sanatçı Dogdurbek Nurgaziyev’in oğlu Erbol Dogdurbek ile Ekonomi ve Enerji Bakanı hasan Taçoy birer konuşma yaptı.

“Büyük Sanatçıların Ülkesi Yoktur. Onların Dünyası da Yoktur; Uzaya, Evrene, Sonsuz Olan Herşeye Aittirler.”
Serginin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, sözlerine Hipokrat’ın binlerce yıl önce söylediği “Bilim ve Sanat uzun ömürlüdür” tümcesiyle başladı.

Bugün, 9 Ağustos 2019 tarihinde hayatını kaybeden Kırgızistan Devlet Nişanı sahibi Dogdurbek Nurgaziev’in vefatının 40. Günü anısına kendi eserlerinden oluşan serginin açılışında, bu anlamlı günde, bir arada olduklarını vurgulayan Prof. Şanlıdağ, Merhum sanatçının oğlu Erbol Dogdurbek’inde burada olduğunu belirterek, kendisine, kederli ailesine ve tüm sanat camiasına Yakın Doğu Ailesi olarak bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diledi.

Nurgaziev’in, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin kurucularından ve Gümüş Anahtar Onur ödülü sahibi ve Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’in de en çok sevdiği ve takdir ettiği sanatçılar arasında olduğunun da altını çizen Prof. Şanlıdağ, Nurgaziev’in ismi ve eserleri Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde de sonsuza kadar yaşayacak ve yaşatılacaktır dedi.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Alfred de Musset’in “Büyük sanatçıların ülkesi yoktur. Onların dünyası da yoktur; uzaya, evrene, sonsuz olan herşeye aittirler” sözleriyle konuşmasına son verirken “Büyük sanatçımızın anısı önünde bir kez daha saygıyla eğilir, sergiye katılan siz değerli sanatseverlere de saygılarımı sunarım” dedi.

Erbol Dogdurbek, “Adım Erbol, Ben Nurgaziev Dogdurbek'in Oğluyum”
Merhum Sanatçı Dogdurbek Nurgaziyev’in oğlu Erbol Dogdurbek de konuşmasında “Öncelikle ailemiz adına, Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’e, bu sergiyi babamın anısına düzenlediği için duyduğum derin takdirimi ifade etmek istiyorum. Adım Erbol, ben Nurgaziev Dogdurbek'in oğluyum, O’nunla Sanat Akademisi’nde çalısmıyorduk, adeta yaşıyorduk. Her zaman basit ve özlü görünmesine rağmen, bir öğretmen olarak, birçok genç sanatçıyı eğiterek Kırgızistan sanatının ve güzel sanatların gelişimine katkıda bulunan bir sanatçı olarak ne kadar önemli olduğunu anladım. Harika bir babaydı, kocaydı, dosttu, sevecen bir büyükbaba, saygın bir öğretmendi, meslektaştı ve parlak bir kişiydi. Sn. Dr. Suat Günsel’e desteğiniz ve ilginiz için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi büyüsün ve gelişsin. Allah herkese ömür boyu sağlık, kısmet ve sevgi dolu hayat versin” dedi.

Hasan Taçoy; “Sanatçının Eserleri Ne Kadar Yaşarsa, Kendisi de o Kadar Yaşatılır”
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise; “Benim için çok duygusal bir an, çünkü Dogdurbek Nurgaziyav'in Temmuz 2019 ayında sergi açılısını da ben yapıyordum. Şimdi de onun 40’ncı ölüm günü nedeniyle sergisini açıyoruz. 64 yaş bir sanatçı için çok kısa bir yaşam. Kendi eserlerinde enerjisini, hayatını bırakmıştır ve eserleri ne kadar yaşayacaksa kendisi de o kadar yaşatılır. Bizim için büyük bir gururdur ki Dogdurbek Nurgaziyev'in eserleri toprağımızda sergilenir. Böyle bir sanatçıyla tanıştıktan ve elini sıktıktan sonra, bu sergiye gelmemek olmazdı. Benim için önemli bir andır.

Sanatçımız büyük düşüncenin, büyük hazinenin, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin kurucuları arasında yerini almıştır. Onu anmak ve bırakmış olduğu felsefeyi yaşatmak çok farklı bir duygu. Onu anmak için bir vefa gerekir. Bunu defalarca yaşadık, Suat hocamız çok yakın bir zamanda denizde yaşanan felaketin ardından bir ailenin yok olması nedeniyle geride kalan küçük bireyine babalık etmiş ve ona birçok imkânlar sağlamış. Üzerinden çok geçmeden bu talihsiz kayıp gerçekleşti. Hemen ardından Suat hocamız Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için yaptığı eserlerin yaşatılacağını açıkladı. İşte bugünlerden birini yaşıyoruz. Bu vesileyle aileye sabırlar dilerken merhum Dogdurbek Nurgaziyev’e de Allah’tan rahmet diliyorum, mekânı cennet olsun” dedi.

Dogdurbek Nurgaziyev’in Büstü Açıldı, Sergi Kurdelesi Kesildi
Konuşmaların ardından merhum sanatçı Dogdurbek Nurgaziyev’in Haziran 2019 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda kişisel sergisinin açılışında yaptığı konuşma barkovizyonda sergilendi. Daha sonra, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel ve Nurgaziyev’in oğlu Erbol Dogdurbek’in katılımıyla büstünün ve serginin açılışı gerçekleştirilerek sergi gezildi.

Dogdurbek Nurgaziyev Kimdir?
Dogdurbek Nurgaziyev 1955 yılında Kırgızistan'ın İsık-Kul ilçesi Çon-Kızıl-Suu köyünde doğdu. 1978 yılında Firunze Sanat Koleji'ni bitirdikten sonra Moskova V.İ. Surikov Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Anıtsal Resim Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. 1997 yılında Kırgızistan Güzel Sanatlar Akademisi'nde doktora yaptı.

Kırgız Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği üyesi olan Nurgaziyev, Kırgız Cumhuriyeti'nin Halk Sanatçısıdır. Kırgızistan Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi'nin yönetim kurulu üyesi ve Uluslararası Yaratıcılık Akademisi'nin üyesidir.

Birçok ulusal ve uluslararası proje ve sergilere katılmış olan sanatçı Kırgızistan, Kazakistan, İsviçre, Almanya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 9 kişisel resim sergisi düzenledi. Eserleri, Moskova Devlet Doğu Halklarının Güzel Sanatlar Müzesi’nde, Rusya Milletler Sarayı'nın galerisinde, İsviçre’deki Cenevre Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi'nde, Bişkek, Kırgızistan ve Kanada, İtalya, Japonya, Fransa, Norveç, Türkiye, Hollanda, Kore, İsviçre, Çin, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Lüksemburg'da özel galeriler ve koleksiyonlarda, son olarak ise Kıbrıs Modern Sanat Müzesinde bulunmaktadır.