Gözde Sarı Nokta Hastalığı
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2015, 12:22
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 13:57

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan YDÜ Hastanesi , Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Erol Dülger, gözde Sarı Nokta Hastalığının ne olduğu ile ilgili bilgiler verdi ve önlenmesine yönelik tavsiyelerde bulundu.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
Sarı nokta hastalığı kalıcı, merkezi görme kaybı ile seyreden, yaşlı nüfusu etkileyen, sebebi ve oluşumu tam olarak aydınlatılamamış bir göz hastalığıdır. 65 yaş üstü bireylerde başlıca kalıcı görme kaybı sebeplerindendir. Göz küresi kabaca üç katmandan oluşmaktadır. En dış kısımda sert tabaka, orta kısımda damarlı ağ tabaka ve en iç kısımda ise retina denilen sinir tabakasından oluşmaktadır. Retina üstünde merkezi görmeyi sağlayan hücrelerin bulunduğu maküla denilen bir alan vardır. Bu alanda yaşlanmaya bağlı veya ağ tabakasından gelen damarlanmalara bağlı maküladaki hücrelerde, bozukluk ve merkezi görme kaybı oluşmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?
Sarı nokta hastalığı genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerle ortaya çıkan multifaktöryel bir hastalıktır. Başlıca risk faktörleri, ailede veya akrabalarda sarı nokta hastalığı bulunması, sigara kullanımı, ileri yaş, kötü beslenme, kalp ve tansiyon hastalıkları, obezite ve hareketsizlik ile romatizmal hastalıklar.

Sarı Nokta Hastalığının Bulguları Nelerdir?
Düz çizgilerde eğrilme, görüntünün merkezinde siyah nokta olması ve kişilerin yüzlerini ayırt etmekte zorlanmadır.

Sarı Nokta Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?
Sarı Nokta Hastalığı göz muayenesi ile tespit edilir. “Kareli kağıt” testi ve göz anjiyosu (FFA) hastalığın durumu ve tedavi planının oluşturulmasında kullanılmaktadır. Bu işlemler 5-10 dakikada ve poliklinik şartlarında uygulanabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Sarı Nokta Hastalığının kuru ve yaş tipi olmak üzere 2 formu vardır. Tedavi ile hastalığı ortadan kaldırmak henüz mümkün değildir. Bu tedavilerin amacı hastalığı aynı seviyede tutmak veya ilerlemesini yavaşlatmaktır. Tedavide sarı nokta hastalığı için özel hazırlanmış göz vitamin-mineral-omega3 yağ asitleri içeren tabletler kullanılabilmektedir. Hastalığın durumuna göre bazı göz içi enjeksiyonların da uygulanması gerekebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Önlenebilir?
Yaşlanma ve genetik yatkınlık kontrol edilemeyen risk faktörleridir. Ancak sigara kullanımı varsa sigara kullanımını bırakılmalıdır. Sigara tüm dokularda olduğu gibi makülada da zehirli atıkların oluşmasına ve yenilenemeyen hücre hasarına yol açarak hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir. Düzenli yaşam tarzı ve egzersiz; hazır gıdalar yerine yeşil sebze, havuç ve balık tüketimi (özellikle omega-3’ten zengin somon balığı) önerilmektedir. Gözdeki sinir tabakasının vitamin ve mineral tüketimi diğer dokulara göre 5 kat daha fazla olabileceği düşünülmektedir. Sonuçta vitamin mineral omega-3 yağ asitleri ve antioksidan alımındaki azalma makülanın işlevini bozabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavi Edilmez İse Ne Olur?
Sarı Nokta Hastalığı için tedavi uygulanmadığı takdirde merkezi kara leke genişler ve hastalık geri dönüşümsüz tam körlüğe kadar ilerleyebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Taraması İçin Ne Zaman Göz Muayenesi Önerilmektedir?
Ailede sarı nokta hastalığı olan bireylerde ve ağır sigara içicilerde hastalık 40-45 yaş arasında oluşabilmektedir. Bunların dışındaki bireyler için 50 yaşından itibaren doktorunuzun önerileri ışığında düzenli göz muayenesi önerilmektedir.

Haber Videosu