Girne Üniversite Hastanesi ile Tıp Fakültesi Temelini Başbakan 15 Kasım’da Girne Kampüsünde Atıyor
Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:19
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:05

- Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi temel atma töreni ile Girne kampüsünde yeni fakülte binalarının açılışı Başbakan Kalyoncu tarafından gerçekleştirilecek.

- Girne Üniversite Hastanesi ile Tıp Fakültesi’nin tamamlanması 2016-2017 ders yılının başına programlandı.

- Girne Üniversitesi Hastanesi ile Tıp Fakültesi’nin temel atma töreni ile yeni Fakülte binalarının açılışı 15 Kasım 2015 tarihinde saat 15.00’de yapılacak.

Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi temel atma töreni ile yeni fakülte binalarının açılışı, Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından gerçekleştirilecek.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 15 Kasım 2015 Pazar günü saat 15.00’te Girne Üniversitesi Kampüsü’nde düzenlenecek törenle Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi’nin temel atma töreni düzenlenecek ve Denizcilik Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri fakültelerinin yeni binalarının açılışı yapılacak.

Açıklamada,bir yıl içerisinde tamamlanması öngörülen Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi binaları 2016-2017 akademik yılı başında eğitime hazır hale gelecek. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi’nin bilgi birikimi ve altyapısal tecrübesi üzerine inşa edilerek faaliyete başlayacak Girne Üniversitesi Hastanesi ile Tıp Fakültesi bilimsel donanımları ve teknolojik altyapıları ile öğrencilere her türlü eğitim ve araştırma imkanı sağlayacaklar.

Tam Donanımlı Üniversite Hastanesi ve Tıp Fakültesi 1 Yılda Tamamlanacak...

15 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından temelleri atılacak olan ve bir yıl içinde inşaatı bitirilerek Eylül 2016’da hizmete girecek Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Girne Üniversitesi Hastanesi uluslararası standartlar ve tıbbi kriterlere uygun olarak inşaa edilecek ve 150 yatak kapasitesine sahip olacak. Girne Üniversitesi Hastanesi bünyesinde Acil Tıp, Adli Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Dahiliye, Göğüs Hastalıları, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Nöroloji, Nükleer Tıp, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Spor Hekimliği, Tıbbi Genetik, Anestezi ve Reanimasyon, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi, Göz Hastalıkları, Kadın Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz, Kalp ve Damar Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Estetik Cerrahi, Tıbbi Patoloji, Üroloji, Ağız ve Diş Sağlığı, Beslenme ve Diyetetik bölümleri ile son teknoloji ile donatılmış Check-up Merkezi, Kan Bankası, Hemodiyaliz Ünitesi, Fitoterapi Merkezi, Fizik Tedavi Merkezi, laboratuvarlar ve ameliyathaneler bulunacak. Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Girne Üniversitesi Hastanesi 2016 yılından itibaren Girne ve çevresindeki bölge halkı başta olmak üzere tüm hastalarına yüksek standartlarda ve kaliteli sağlık hizmeti verecek.

Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap Başbakan Kalyoncu’ya Projelerini Anlattı

Denizcilik Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülteleri Binalarının Açılışı da Yapılacak

Tıp Fakültesi ve Girne Üniversitesi Hastanesi temel atma töreni ile birlikte açılışı gerçekleştirelecek olan Denizcilik Fakültesi ve Havacılık ve Uzay Fakültesi binaları öğrencilerin her türlü sosyal ve akademik ihtiyaçlarının düşünülerek hayata geçiriliyor ve tüm eğitim ve araştırma imkanlarını içerisinde barındırıyor.

Denizciliğin her alanında uluslararası asgari standartların çok üzerinde bir eğitim vererek dünya denizlerinde geleceğin denizcilik değer ve standartlarını oluşturmada öncü olmanın hedeflendiği Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde, Radar Pilotlama Laboratuvarı (ARPA/Radar); Telsiz ve Haberleşme Simülatör Laboratuvarı; Sıvı Yükleme Simülatör Laboratuvarı, Köprü üstü Simülatörü (Bridge), ECDIS Simülatörü (Electronic Chart Display and Information System), ve Makine Simülatörü (Engine Room) labaratuvarları yanı sıra, öğrencilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacakları kafteryalar, kütüphane, diğer sosyal ve kültürel alanlar bulunuyor.

Açılışı gerçekleştirilecek bir başka önemli yapı olan Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi binası ise Havacılık eğitimin gerektirdiği her türlü teknik altyapıyı içerisinde barındırıyor. Hızla gelişen havacılık sektörünün rekabet ortamında öğrencilerine en üst düzeyde uygulamalı eğitim verme vizyonuyla faaliyete geçen fakültede temel mühendislik bilimleri bilgilerini pekiştirecek temel öğrenci laboratuvarlarının yanısıra öğrencilerin deney sistemleri için parça ve rüzgar tüneli için model hazırlayacakları çeşitli CNC makinalarının bulunduğu teknoloji laboratuvarı, çeşitli rüzgar tünellerinin bulunduğu akışkanlar mekaniği laboratuvarı, elektrik ve elektronik devrelerin ve sistemlerin tanıtıldığı elektrik ve elektronik laboratuvarı ve en son teknoloji uçuş simülatörleri bulunuyor.

Cemre Günsel Haskasap: Dünyaya Adalı Damgası Vurma Vizyonumuzda Yeni Bir Sayfa Açıyoruz.

Açılış ve temel atma töreni ile ilgili bir açıklamada bulunan Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, Girne Üniversitesi’nin açılışı yapılacak ve temelleri atılacak yeni binaları ile bir yandan fiziksel olarak büyürken diğer yandan hem Girne’de hem de ülkede halka ve dünyaya hizmet vermenin önemli bir sembolü haline gelmesinden duyduğu mutluluğu ve kıvancı dile getirdi. Cemre Günsel Haskasap “Girne Üniversitesi yeni fakülte binalarıyla ve temeli atılacak olan Tıp Fakültesi ve Girne Üniversitesi Hastanesi ile yalnızca fiziksel olarak büyümüyor aynı zamanda yüksek öğrenim alanında engin bir tecrübe ve birikim üzerine inşa ettiği nitelikli eğitim ve kaliteli sağlık hizmeti anlayışı ile dünya bilimine ve sağlığına yapılacak dev katkılarda Girne’nin yeni sembol kurumu olarak yükseliyor. 15 Kasımda bir halka ve bilime hizmet mutluluğu ile gerçekleştireceğimiz açılışlarla dünyaya adalı damgası vurma vizyonumuzda yeni bir sayfa açarken tüm halkımızı bizimle bu mutluluğu ve kıvancı paylaşmaya davet ediyoruz” dedi.