Film Afişlerinde Kıbrıs Sergisi ve Belgesel Gösterimi Güzelyurt Atatürk Kültür Merkezi’nde Yapıldı…
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019, 17:01
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 14:18


Yakın Doğu Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü ile Yeşilada Lions Kulübü işbirliği ile “Şehitleri Anma ve Milli Mücadele” etkinlikleri kapsamında, Güzelyurt Atatürk Kültür Merkezi’nde “Film Afişlerinde Kıbrıs Sergisi” ve “Ahde Vefa, Umut Yolu Erenköy” isimli belgesel gösterimi yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre düzenlenen etkinliğe, Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu ve Güzelyurt Kurtuluş Lisesi öğrencileri katıldı. Ayrıca, Güzelyurt Yeşilada Lions Kulübü yöneticileri, Baf Türk Birliği Başkanı ve öğretmenler de projeye yoğun ilgi göstererek, destek verdiler.

Otuzdan fazla sinema afişinin yer aldığı sergide, Yeşilçam sinemasının ürettiği Kıbrıs Milli Mücadele içerikli film afişlerinin yanı sıra, Hollywood yapımı olup Kıbrıs’ta çekilen filmler ve Türk Sineması’nın mekan olarak Kıbrıs’ı seçtiği filmlerin afişleri de yer alıyor. Afişlerden en eskisi 1959 yılında hem oyunculuğunu hem de filmin yapımcılığını üstlenen Türk Sineması’nın star kadın oyuncularından Sezer Sezin’in yer aldığı “Kızıl Bela – EOKA” isimli filmi oldu. Ayrıca 1950 -1960 yılları arasında (İngiliz sömürge dönemi) bazı yabancı yapımların Kıbrıs’ta çektiği filmlerin afişleri de sergide yer alıyor. Ayrıca Türk Sineması’nın duayyen yönetmenlerinden Metin Erksan, Feyzi Tuna ve Ömer Lütfi Akad filmografilerinde öne çıkan birer filmlerini Kıbrıs’ta çektiler.

Etkinlik sonunda Yeşilada Lions Kulübü 2. Başkanı Göken Denker Tanaydın tarafından Doç. Dr. Fevzi Kasap'a teşekkür belgesi takdim edildi.

Unutulan Kıbrıs ve Sinema Teması Yeniden Hayat Buldu…

“Film Afişlerinde Kıbrıs Sergisi” Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv-Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap ve Güzelyurt Yeşilada Lions Kulübü işbirliğiyle hazırlanırken, “Ahde Vefa, Umut Yolu Erenköy” belgeselinin yapım-yönetimini Doç. Dr Fevzi Kasap, Zeyde Y. Örek, Ömer Evre’nin üstlendi.

Ülkemize dair görsel belleğin yaşatılması ve genç nesillere aktarılması amacıyla uzun soluklu bir arşiv çalışması sonucunda “Film Afişlerinde Kıbrıs” sergisi oluşturuldu. Sergi, unutulan Kıbrıs ve Sinema temasını yeniden hatırlatmak, bilinmeyen Kıbrıs temalı ya da mekan olarak Kıbrıs’ın seçildiği filmleri anımsatmak amacıyla 2017 yılından beri hayata geçirilmesi için üzerinde çalışılan bir proje olarak hayat buldu. Tarih aralığı olarak 1959-2014 yılları arasındaki filmlerin afişlerinin yer aldığı sergi, Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV)  bünyesinde çalışmalar yürüten,  Türk Sineması Araştırmaları’nın  (TSA)  katkıları ile hazırlanmış ve sanatseverlerin beğenisine sunuldu.