“Engelsiz Bilişim Günleri” Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ev Sahipliğinde Başladı
Date Added: 10 Aralık 2015, 15:08
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 15:16

III.KKTC Engelsiz Bilişim Günleri’nin açılışı 10 Aralık 2015 Perşembe günü (bugün) Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon IV’te yapıldı.

III. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu, Celal Bayar Üniversitesi koordinasyonundaki TC Engelsiz Bilişim Platformu, Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence’a bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ve Yakın Doğu Enstitüsü organizasyonuyla gerçekleştiriliyor.

Gündemi engelli bireylerin toplum içinde nasıl daha engelsiz olarak, rahatça yaşayabilecekleri oluşturdu…

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Celal Bayar Üniversitesi’nden Mustafa Özhan KALAÇ, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu – Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, DP Parti Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, KKTC Bilişim Derneği’nden Nihat Yılmaz, Center of Excellence bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eşbaşkanı Doç. Dr. Zehra Altınay, Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı,Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, Kuzey Kıbrıs Turkcell Marka ve Müşteri Deneyimi Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Barış ve Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan’ın konuşma yaptığı açılışta engelli bireylerin sosyal hayata “ötekileştirilmeden” nasıl kolayca entegre olup hayatı daha rahat ve engeller olmadan yaşayabilecekleri konusunda bilişimin önemine değinildi.

Prof. Dr. Nedime Serakıncı: “Farklılıklar güzeldir, bunun bilincinde olarak engelleri yok etmek için çalışıyoruz”

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, genetik danışman uzmanlık eğitiminde sınavda sorulan bir soruyu örnek vererek farklılıkların aslında ne kadar güzel olduğuna vurgu yaptı. “Genetik danışmanı uzmanlık sınavında önümüze gelen soru, 8 çocuklu ve 4 çocuğunun ikisinde fiziksel engel, birinde görme engeli ve birinde işitme engeli var. Bu çocuğun doğmasına onay verir misiniz? İdi. Ben ve maalesef ki bir çok arkadaşımda, hayır dedik. Sınav sonunda öğrendiğimiz ise, doğmasına onay vermediğimiz çocuğun aslında Beethoven olduğu idi. Engel değil farklılık olarak görürsek; farklılıkların ne kadar güzel olduğunu da görebiliriz. Fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel çevreye, sağlık ve eğitim hizmetlerine, bilgiye ve iletişime erişimin engellilerin tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden tam yararlanmasını sağlamadaki önemini kabul ederek, engelli çocukların gelişen kapasitelerine saygı duyulması ve engelli bireylerin kendi kimliklerini koruyabilmeleri için haklarına saygı gösterilerek çözümler gösterilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu amaçla Üniversitemizin bünyesinde Center of Excellence bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından Türkiye engelsiz bilişim platformu ile kardeş bir kururluş olarak KKTC Engelsiz Bilişim Platformu yürütülmektedir.” diyen Prof. Dr. Nedime Serakıncı, Yakın Doğu Üniversitesi olarak engelleri ortadan kaldırmak adına okul öncesi okulda iPad’li eğitim ve “Engelsiz Kampüs” gibi bir çok projelerinin olduğuna değindi.

Ayhan Barış: “KKTCELL Olarak Böylesi Anlamlı Bir Etkinliğin İlk Yılından İtibaren Ana Sponsor Olmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Marka ve Müşteri Deneyimi Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Barış, Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak böyle bir platformun sponsoru olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. “Turkcell olarak işimiz teknoloji, işimiz insan diyoruz. Bilgi, teknoloji ve bilişimin adıyız diyoruz; diğer yandan ise insan hayatına dokunuyoruz diyoruz. Böyle baktığımızda Engelsiz Bilişim Platformu gibi bir oluşumun dışında olamazdık. “Engelsiz Bilişim Günleri”nde bir yandan teknolojinin önemini yeniden anımsarken, öte yandan sosyal sorumlulukta en önemli odağımız olan “engelliler”e yönelik böylesi anlamlı bir etkinlikte ilk yılından itibaren ana sponsor olarak yer alıyor olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz.Ortak çabamız tüm bireylerin ,dünyanın neresinde olursa olsun birbirine erişeceği, engellenmeyeceği, bilgi çağında ilerleyeceği bir noktaya ulaşmaktır” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan: “Engelli Vatandaşların Toplumdaki Yeri, O Toplumun Medeniyet Seviyesinin Göstergesidir”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan, engelli bireylerin toplumdaki yerinin o toplumun medeniyet seviyesini belirlediğine vurgu yaparak; “bilgi edinme, iletişim ve haberleşme özgürlüktür. Hiçbir bireyin bu hakları elinden alınamaz. Engelli bireyler yaşamda oldukça zorluk çekmektedirler; fakat buna rağmen birçok başarıya imza atmaktadırlar. Engelliler hayatın bir parçasıdır ve onları görmezden gelmek büyük bir haksızlık ve toplumsal ayıptır. Bir toplumun medeniyet ölçülerinden biri de, yaşam alanları toplumsal duyarsızlıklar ve bilinçsizlikler nedeniyle sınırlandırılmış engellilere yönelik bakış açısı ve onlar için gerçekleştirdikleridir. Tek yapmamız gereken, engelleri kaldırmada tek yürek ve el olarak engelli kardeşlerimizin kendi hayatlarına yön verebilme özgürlüklerini sağlamaktır. Engelleri kabullenmek ve yeni engeller oluşturmak yerine, bu engelleri gönül ve düşünce birliğiyle tasarlayıp hayata geçireceğimiz bilim destekli somut projelerle ortadan kaldırmalıyız” dedi.

Meral Akıncı: “Engelli Kelimesi Ötekileştirme Gibi Geliyor, Engelleri Kaldırmak İçin Uğraşmalıyız”

Meral Akıncı: “Engelli kelimesinin kullanılmasını aslında bir şekilde ötekileştirme, bir dogmatik stigma gibi geliyor bana. Önlerindeki engelleri kaldırdığımız durumda engelli kelimesi artık gelişimde farklılık göstermiş bu sevgili kardeşlerimizi tanımlamak için kullanılamaz” dedi. Devletin konuyla ilgili gereğini yapması konusunda bu gibi girişimlerin son derece etkili olduğunun ve takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Meral Akıncı, “ailelerin ve sistemin ve alınan yasaların yanında paylaşım, eğitimin dışında günlük yaşam becerilerinin de geliştirilmesi lazımdır. Farklı büyüyen, farklı gelişen insanların bu yaşam becerilerini tespit ettikten sonra da yasalar nezdinde onları da katarak bu sorumlu otoritelerin de takipçisi olması şartıyla bu insanlar bizim günlük hayatımıza gelebilmeliler. Tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum; son derece duygulandım ve heyecanlandım. Geldiğiniz nokta için hepinizi tebrik ediyorum, yüreği engelsiz dostlarım; inanıyorum ki birbirimize böyle günler kapsamında çok şeyler öğreteceğiz ve farklı gelişim göstermiş vatandaşlarımıza da hayatı daha kolay hale getireceğiz” dedi.

“III. Engelsiz Bilişim Günleri"nde Pek Çok Önemli Konu Tartışılıyor

Etkinlikte “Engelli Bireylerin Fiziksel, Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Çevrelerinden Aldıkları Sağlık ve Eğitim Hizmetleri, Bilgiye, İletşime Erişimleri ve Tüm İnsan Haklarından, Temel Özgürlüklerinden Tam Yararlanmalarının Sağlanmasının Önemi” tartışılacak. Görme engelli bireylerin teknoloji kullanımından, istihdam fırsatlarına kadar pek çok konunun tartuşulacağı “III. Engelsiz Bilişim Günleri”nde “Çocuklar Yaşadıklarından Öğrenirler” isimli alıştay da gerçekleştirilecektir.