Dünyaca Ünlü Botanik Bahçesi Eden Project Uzmanları Yakın Doğu Üniversitesi’nde Seminer Verdi…
Eklenme Tarihi: 28 Nisan 2019, 22:30
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:26

İngiltere’nin Cornwall kentinde dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen binlerce bitki türünün toplandığı yapay biyom sergisi Eden Projesi Biyom Sorumlusu Uzman Catherine Cutler ile Botanik ve Mühendislik Uzmanı Michael Cutler, Yakın Doğu Üniversitesinde seminer verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Büyük Kütüphane’de gerçekleşen seminere, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt, Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Onur, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sema Uzunoğlu, Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kozan Uzunoğlu, Taşkent Doğa Parkı temsilcileri, Kleideskop Turizm Direktörü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Eden Projesi Biyom Sorumlusu Uzman Catherine Cutler seminerde, Tropikal Biyom serasının 15590 m2'lik bir alanda kubbeli bir sera olduğunu ve ziyaretçilerin alanda yükselen kauçuk, muz ve bambu bitkilerini yoğunlukla gözleyebileceklerini ve dünyanın farklı bölgelerine ait yaklaşık 1200 bitki türünü barındırdığını belirtti. Eden Projesi’nde çalışmakta olan Botanik ve Mühendislik Uzmanı Michael Cutler ise Eden Projesi’ndeki sulama, sıcaklık ve bakım üniteleri hakkında bilgiler aktardı.

Büyük ilgi gören seminerde katılımcıların soruları da cevaplandı. Seminer sonrası, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt sunum yapan uzmanlara “Teşekkür” sertifikası takdim ederek, kendilerini Yakın Doğu Üniversitesi’nde ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti.


Yakın Doğu Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Öğrencileri, Uygulamalı Stajlarını (Fidanlık Stajı) Eden Projesi'nde Yapabilecekler…
Eden Projesinin sunumunun ardından, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Özge Özden Fuller, Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin, 2018-2019 Akademik yılı güz döneminden itibaren uygulamalı fidanlık stajlarını Eden Projesi'nde gerçekleştirebileceklerinin duyurusunu yaptı. Doç. Dr. Özge Özden Fuller, en az 2.72 CGPA akademik başarı derecesine sahip olan ve ayrıca iyi derecede İngilizceye sahip öğrencilerin, staj başvurusunu Bölüm Başkanlığı’na yapabileceklerini açıkladı.

Eden Projesi Dünyanın Dört bir Yanında Uluslararası Ortaklara Sahip…
2001 yılında bir avuç gönüllünün kurmuş olduğu bir bonatik parkı olan “Eden Project” bugün dünyanın en güzel botanik parklarından birisi konumundadır. Eden Trust (Eden Project Limited) adına işletilmekte olan, beş yüzden fazla kişinin çalışmakta olduğu 7253 bitki türü ve alttürü barındıran Eden Projesi Botanik Parkı, dünyada yer alan en büyük seralara sahip olma özelliğini taşıyor.  Eden Projesi yöneticileri dünyanın farklı bölgelerinde yeni Eden Projeleri şekillendirmek ve kurmak için çeşitli uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaktadırlar. Halen Çin'de üç proje geliştirmekteler. Projelerden biri olan Eden Qingdao, suyun dünyadaki yaşam için önemini ortaya koymak üzere su teması üzerinde çalışıyor. Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey İrlanda, ABD'de benzer projeler var.