Dünya Diş Hekimliği Öğrenci Birliği Kongresi Yakın Doğu Üniversitesinde Düzenlenecek
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 09:39
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:49

Uluslararası projelerle eğitim ve bilim açısından diş hekimliğinde gelişmeyi hedefleyen, 5 kıtayı kapsayan 60 ülkeden oluşan 200.000 den fazla diş hekimliği öğrencisinin bir araya gelmesini sağlayan Uluslararası Diş Hekimliği Öğrenci Birliği(IADS)'ın her yıl gerçekleştirdiği “Uluslararası Diş Hekimliği Öğrenci Birliği Kongresi” önümüzdeki yıl Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipiliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, dünyanın bir çok ülkesinden diş hekimliği öğrenci birliklerinin bir araya geleceği kongre, Mart 2018’de Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilecek.

Kongrenin Kuzey Kıbrıs’ta Yapılması Onaylandı

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden oluşan Kuzey Kıbrıs Diş Hekimliği Öğrenci Birliği(NCADS)’nin, Uluslararası Diş Hekimliği Öğrenci Birliği(IADS)’nin Lübnanın Beyrut şehrinde gerçekleştirmiş olduğu 63. Yarı yıl toplantısında, 2018 yılında düzenlenecek olan 64. Uluslararası Diş Hekimleri Öğrenci Birliği Kongresinin Kuzey Kıbrıs'ta gerçekleştirilebilmesi için yaptığı sunum sonucunda kongrenin Kuzey Kıbrıs'ta gerçekleştirilmesi için hak kazanıldı.

Kuzey Kıbrıs ve Yakın Doğu Üniversitesi’ni Tanıttılar...

Birlik başkanı Stj. Dt. Enes CAN AYDIN, birliği uluslararası kongrelerde temsil eden birlik delegesi Stj. Dt. Berna BUCAK ve birlik bilimsel araştırmalar sorumlusu Stj. Dt. Burak MERTSÖZ ile birlik üyeleri tarafından hazırlananan sunumda,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarihi ve tanıtımı, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hekimliği Hastanesi hakkında bilgiler paylaşıldı.

Dünyanın Değişik Ülkelerinde Staj ve Değişim Programları Anlaşması Yapıldı Dünya’nın birçok ülkesinden diş hekimliği öğrenci birlikleriyle biraraya gelen Kuzey Kıbrıs Diş Hekimliği Öğrenci Birliği (NCADS), staj ve araştırma değişimi konusunda dünyadaki tüm diş hekimliği fakülteleriyle anlaşmaya vardı. Anlaşma çerçevesinde, diş hekimliği öğrencileri karşılıklı olarak yılın belirli zamanlarında değişim programlarına katılarak gözlem ve uygulama yapma şansını elde ediyor.

Prof. Dr. ÇETİNER: “Tek Diş Hekimliği Fakültesi Olarak Kongrenin Ülkemizde Yapılacak Olması Gurur Verici”

Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serap ÇETİNER, kongre ile ilgili verdiği bilgide, Kıbrıs’taki tek diş hekimliği fakültesi olarak kongrenin, Yakın Doğu Üniversitesi’nde yapılmasının dünya ya tanıtılması açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Dünya Diş Hekimliği Birliğinin alt grubu olan Dünya Diş Hekimliği Öğrenci Birliğine çok sayıda ülkenin diş hekimliği öğrencilerinin üye olduğunu vurgulayan Prof. Dr. ÇETİNER, kongrenin yılda iki kez düzenlendiğini, bunların bir tanesinin yarı yıl toplantısı diğerinin de yıl sonu toplantısı şeklinde olduğunu ve 2018 yılı Mart ayında yarı yıl toplantısının Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yapılmasına hak kazanıldığını söyledi.

Delegeler Kongrenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yapılmasını Belirledi
Prof. Dr. Serap ÇETİNER,Bir önceki tolantıda kongrenin ülkemizde yapılması için aday olmuştuk. Almanya ve Nijerja da adaylar arsında bulunuyordu. Yaptığımız sunumlarda ülkemizi, diş hekimliği fakültemizi tanıttık ve delegelerden gelen iyi bir oy sayısı ile kongrenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılmasına hak kazandık. Ülkemizdek tek  diş hekimliği fakültesi olarak 2018 yılındaki kongrenin burada yapılacak olmasından dolayı hem üniversitemiz hem de ülkemiz adına gururluyuz. Dünyanın bir çok ülkesinden gelen öğrencileri ağırlayacağımız kongrenin bilimsel toplantıları kampüste yapılacak” dedi

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ: “Gençlerimiz Geleceğimizdir”
Sağlık alanından sorumlu rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ da, öğrencileri, akılcı düşünen, eleştiren, çalışkan, meraklı, gerçeği arayan ve özgür bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, “Gençlerimizin dünyanın farklı kültürlerini tanımaları, eğitim sistemlerini deneyimlemeleri adına uluslararası işbirlikleri ve değişim programlarına büyük önem vermekteyiz. Bu bağlamda Mart 2018’de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Diş Hekimliği Öğrenci Kongresi’nin belirlenen hedeflere ulaşılması doğrultusunda lokomotif rol oynayacağı inancındayım” dedi.