Devlet Hastanesi’nde Teşhis Konulamayan Hastanın, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde 10 Saat Süren Aort Diseksiyon Ameliyatı Başarı ile Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 04 Aralık 2015, 15:15
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:31

5 Yıl Önce Türkiye’de By-Pass Ameliyatı Olan Hasta Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde, Aort Diseksiyonu Nedeniyle Tekrar Opere Edildi.

02 Aralık 2015, Çarşamba gün mide bulantısı, kusma ve göğüs ağrısı şikayetiyle, Devlet Hastanesi’ne başvuran Yadigar Akgün, hastanedeki nöbetçi doktor tarafından ağrı kesici iğne yapılarak ayakta tedavi edilmesinin ardından taburcu edilmişti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ağrılarında geçici bir azalmanın ardından şikayetleri yeniden başlayan hasta, 03 Aralık 2015, Perşembe günü, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne başvurmuş, burada yapılan tetkiklerin ardından, hastaya Aort Diseksiyon (aort damarında yırtılma) teşhisi konmuştu.

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü tarafından acil olarak ameliyata alınan, yaklaşık 10 saat süren ve başarı ile sonuçlanan operasyonu, Prof. Dr. İlhan Sanisoğlu başkanlığında, Op. Dr. Özlem Balcıoğlu, Yard. Doç. Dr. Barçın Özcem, Anestezi Uzmanı Serpil Deren ile birlikte toplam 7 kişilik bir ekip gerçekleştirdi.

Aort Diseksiyon Ameliyatlarının Tedavisi Zor ve Yüksek Riskli

Aort diseksiyonları semptomları, bazen mide ve bağırsak hastalıkları ile benzerlik göstermekte, bu da hastalığın tedavisinde geç kalınmasına neden olabilmektedir.

Aort anevrizma ve aort diseksiyon ameliyatları diğer kalp ameliyatlarına göre çok büyük riskler taşımaktadır. Başlıca riskler arasında, operasyonun başlamasıyla birlikte ölümün gerçekleşmesi, operasyon sırasında komplikasyon yaşanması, ameliyat sonrası hastanın uyanamaması, solunum cihazından ayrılamaması ve böbrek yetmezliği gelişmesi sıralanabilir. İlk kez kalp rahatsızlığı geçiren ve operasyona giren hastalarda bile bu riskler geçerli iken, kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalarda bu risklerin izlenme oranı kat kat artmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Aort Diseksiyon ameliyatı geçiren hastanın, 5 yıl önce Türkiye’de by-pass ameliyatı geçirmiş olduğu da alınan bilgiler arasındadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde En Riskli Operasyonlar Başarıyla Gerçekleşiyor
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden yapılan açıklamada, hastanın aort damarının, aort kapağının değiştirildiği ve daha önce yapılan by-passlarının yenilendiği belirtildi. Hastanın ameliyat sonrası uyanık ve bilincinin açık olduğu, herhangi bir organda yetmezlik yaşanmadığı, yoğun bakım ünitesinde izlemine devam edildiği bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü, kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi için gerekli alt yapıya ve yeterli cerrahi tecrübeye sahip, hastalar tarafından tercih edilen, Aort Cerrahisinin başarıyla uygulanmakta olduğu bir merkezdir.