Damascus Keçilerinde Meme Sağlığı Çalışması Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne Mikrobiyoloji Kongresi’nde Sözlü Sunum Ödülü Kazandırdı…
Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2018, 14:54
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:35

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinin Kuzey Kıbrıs Damascus Keçilerinde Meme Sağlığı ve Süt Kalitesi ile ilgili yaptığı çalışmalar 2. Uluslararası Veteriner Mikrobiyoloji Kongresi'nde sözlü sunum ödülü aldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Kırıkkale Üniversitesi ve Veteriner Hekimleri Mikrobiyoloji Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen 2. Uluslararası Veteriner Mikrobiyoloji Kongresi'nde (XIII. Ulusal Veteriner Mikrobiyoloji Kongresi), Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ömer M. Esendal ve Yrd. Doç. Dr. Hüban Göçmen ve araştırma görevlileri Halit Şükür ile Hazel Tamakan sözlü ve poster bildirileri ile katılarak Yakın Doğu Üniversitesini temsil ettiler.

Kongrede, 'Kuzey Kıbrıs Damascus Keçilerinde Postpartum Döneminde Meme Sağlığı ve Süt Kalitesi Parametrelerinin Araştırılması' isimli çalışmayı sunan Yrd. Doç. Dr. Hüban Göçmen en iyi sözlü sunum ödülü almaya hak kazandı. Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Koordinasyon Kurulu tarafından desteklenen projede, Prof. Dr. Selim Aslan, Yrd. Doç. Dr. İsfendiyar Darbaz ile Yrd. Doç. Dr. Osman Ergene de yer alıyor.

Doğum Sonrası Sütteki Bakteri/Maya Yükü ve Değişimleri Üzerine 291 Keçi Sütü Örneği İncelendi…
Yapılan araştırma ile Damascus keçilerinin doğum sonrası döneminde meme sağlığı ve süt kalitesi parametrelerinin incelenmesi ve somatik hücre sayıları (SHS), total bakteri sayıları (TBS) ve bakteriyolojik izolasyon sonuçlarının erken laktasyon dönemi ile ilişkilendirilerek değerlendirildi.

‘Damascus keçilerinde doğum sonrası (postpartum) 10. 20. ve 30. günlerde toplanan 291 adet keçi sütü örneğinde bakteriyolojik inceleme sonucunda en fazla Koagülaz negatif Stafilokok bakterileri (S.chromogenes S.simulans, S.xylosus, S.equorum ve S.warneri) ve mikolojik incelemede; Saccaromyces spp., Debaryomyces spp. ve Candida spp. mayaları izole edildi. Ancak postpartum günleri ilerledikçe izole edilen bakteri ve mantar sayısındaki düşüşler ve bununla birlikte hem total bakteri sayıları hem de somatik hücre sayıları ortalama değerlerinde önemli düşüşler görülürken, süt değerlerinde de iyileşme olduğu belirlendi. Meme sağlığının önemli kriterlerinden olan total bakteri sayıları ve somatik hücre sayıları arasında bir korelasyon bulunmamıştır.