Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Akademisyenler Yakın Doğu Üniversitesi’ne Ziyaret Gerçekleştirdi…
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2019, 23:11
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:25

Almanya’nın en eski ve önde gelen üniversitelerinden biri olan “Humboldt University of Berlin”  19 kişilik akademik bir grupla Yakın Doğu Üniversitesine ziyarette bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Humboldt Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri kampüsü gezerek, Yakın Doğu Üniversitesi Herbaryumu’nda “Kıbrıs Florası ve Faunası” hakkında bilgiler aldı.

Humboldt Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Rolf Schneider’in, 2012 yılından beridir Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Özden Fuller ile bilimsel işbirliği yapmakta olduğu belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi’ne 2013 yılından beridir 6. kez ziyarette bulunan Prof. Schneider her yıl yapmakta olduğu ziyaretlerinde kendilerini ya yepyeni bir binada veya yeni bir projeyi dinlerken bulduklarını dile getirdi. Yakın Doğu Üniversitesi’nin çok hızlı bir şekilde büyüyerek, gerek akademik altyapı gerekse uygulamalı bilimsel projeler geliştirmekte olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.


 “Kıbrıs Florası ve Faunası” Hakkında Bilgi Aldılar…
Humboldt Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri, Yakın Doğu Üniversitesi Herbaryumu’na ziyarette bulunarak Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Gücel’den “Kıbrıs Florası ve Faunası” hakkında bilgi aldılar.  Prof. Dr. Salih Gücel Çevre Araştırmaları Merkezi olarak Ekolog Doç. Dr. Özge Özden Fuller ve Zoolog Doç. Dr. Wayne Fuller ile birlikte yürütmekte oldukları bilimsel araştırma projeleri hakkında detaylı bilgiler aktardı. Prof. Dr. Salih Gücel ayrıca yeni örümcek türü keşfettiklerini açıkladı. Örümceğin, Yakın Doğu Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Taşkent Yabani Yaşam Araştırma Enstitüsü’nden bilim adamları tarafından yönetilen ve Kıbrıs'ın örümcek faunasını kataloglamayı amaçlayan Girne dağlarındaki bir projenin parçası olarak bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Gücel örümceğe “Harpactea gunselorum” isminin verildiğini, Yakın Doğu Üniversitesi'ni kuran Günsel ailesini onurlandırmak için bu ism seçildi” diye sözlerine ekledi.

Nobel Ödülü Almış Dünyanın En Saygın Bilim adamlarının Araştırma Yaptıkları Üniversite…
Humboldt Üniversitesi 1810 yılında Alman Filozof ve Dilbilimci Wilhelm von Humboldt tarafından kurulmuş olup 1800’lü yıllarda “Tüm Modern Üniversitelerin Anası” olarak tanımlandı. İnsancıl ve felsefi eğitime önem veren Humboldt Üniversitesi birçok öğrenci ve akademisyene hem eğitimde hem de araştırmada kapılarını açtı. Aralarında Albert Einstein, Emil Fischer, Max Planck’ın da yeraldığı Nobel Ödülü almış dünyanın en saygın 29 bilim insanı bilimsel araştırmalarının bir kısmını veya tamamını Humboldt Üniversitesi’nde gerçekleştirdiler.