Bebeklerde Tedavi Edilmeyen Sarılık Zeka ve Motor Gelişim Geriliği İle İşitme Görme Sorunlarına Yol Açıyor
Date Added: 10 Ağustos 2020, 15:25
Last Updated Date:19 Kasım 2020, 13:50

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Cerit, Zamanında Doğan Bebeklerin %60’ında; Erken Doğan Bebeklerin ise %80’inde Görülen Yenidoğan Sarılığı ile İlgili Yaptığı Açıklamada, Hastalığın Genellikle Herhangi Bir Tedaviye Gerek Kalmadan 7-10 Günde Kendiliğinden Düzeldiğini, Ancak Bazı Durumlarda Bilirubinin Yüksek Seviyelere Ulaşıp Beyin Hasarına Neden Olabileceğini, Bu Sebeple Yenidoğan Bebeklerde Sarılığın Erken Tespitinin ve Takibinin Oldukça Önemli Olduğunu Belirtti.

Doç. Dr. Zeynep Cerit; “Patolojik Sarılık Sıklıkla Doğumdan Hemen Sonra Ortaya Çıkan ve Ciddiye Alınması Gereken Bir Durumdur.”
Sarılığın “Bilirubin” adı verilen, cilde sarı rengi veren maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikmesi sonucu oluştuğunu belirten Doç. Dr. Zeynep Cerit, zamanında doğan bebeklerin %60’ında; erken doğan bebeklerin ise %80’inde görüldüğünü ifade etti.

“Sarılık; fizyolojik ve patolojik sarılık olarak iki ayrı grupta değerlendirilir. Bebeğin doğum haftası, kaç günlük olduğu ve riskler göz önüne alınarak bilirubin düzeyi değerlendirilerek sarılığın patolojik olup olmadığına karar verilir.” diyen Doç. Dr. Zeynep Cerit, fizyolojik sarılığın doğumdan sonra 2.-4. günlerde başladığını ve genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan 7-10 günde kendiliğinden düzeldiğini belirtti.

Doç. Dr. Zeynep Cerit şöyle devam etti: “Patolojik sarılık sıklıkla doğumdan hemen sonra ortaya çıkan ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu tip sarılıklar, anne karnında geçirilen bazı enfeksiyonlara, anne bebek arasındaki kan grubu uyumsuzluklarına, annenin kullandığı ilaçlara ya da bebeğe ait bazı doğuştan hastalıklara bağlı olarak oluşabiliyor."

Doç. Dr. Zeynep Cerit; “Sarılık Çoğunlukla Kendiliğinden Geçse de, Bazı Durumlarda Beyin Hasarına Neden Olabiliyor.”
Sarılığın çoğunlukla kendiliğinden geçtiğini ama bazı durumlarda bilirubinin yüksek seviyelere ulaşıp beyin hasarına neden olabildiğini belirten Doç. Dr. Zeynep Cerit bu sebeple yenidoğan bebeklerde sarılığın erken tespitinin ve takibinin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Zeynep Cerit, kan beyin bariyerinin yaşamın ilk 10 gününde henüz tamamlanmadığını ve bu yüzden sarılığı olan yenidoğanların özellikle ilk bir hafta-on gün içindeki doktor takiplerinin son derece önemli olduğunu, sarılığın seviyesi yükselip tedaviye geç kalınması durumunda aşırı derecede artan bilirubinin beyinde birikeceğini ve bu bölgede hasar oluşmasına (Kernikterus Hastalığına) neden olabileceğini belirtti.

“Bilirubin kanda yükseldikçe bebekte uyku yapar. Sarılığı olan bebek emmek istemez, uyumak ister. Bu durumda beslenmenin azalmasına bağlı olarak bilirubin atılımı azaldığı için seviye daha da yükselir ve kısır döngü oluşur.” diyen Doç. Dr. Zeynep Cerit, bilirubin düzeyinin çok yükselip beyni etkilemesi halinde bebeğin tiz sesle ağlamaktan, havale geçirmeye kadar kötüleşebileceğini belirterek “Bu durumdaki bir bebekte ileri dönemde çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği, işitme, görme sorunları oluşur.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Zeynep Cerit: “ Sarılığın Doğru Ellerde, Uygun Tedavisi Şart”
Doç. Dr. Zeynep Cerit, bebeklerin nörolojik gelişimi için sarılığın uygun tedavisinin büyük önem taşıdığını ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yenidoğan yoğun bakım uzmanı doktorlarının 7 gün 24 saat hizmet vermekte olduğunu, prematüre bebekler ile zamanında doğmuş sorunlu bebeklere son teknolojiler, teknikler ve dünyaca kabul edilmiş tedavi modelleriyle bakım yapıldığını ve tedavi hizmetleri verildiğini kaydetti.