Basketbolda Dev Birleşme
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2016, 18:18
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:12
Basketbolda Dev Birleşme

Yakın Doğu Üniversitesi Basketbol Kulübü ve Basketbolu Geliştirenler Derneği’nin yaptığı birleşme hem KKTC basketboluna hem de Türkiye basketboluna büyük başarıların kapılarını açacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, Basketbol Geliştirenler Derneği Spor Kulübü ile büyük bir adım atarak Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Spor Kulübü Derneği’ni kurdu. Bu işbirliğiyle Türkiye kadın basketbolunda çok ciddi yatırımlar yapan iki camia, en önemlisi Avrupa’da kupa kaldırmak gibi olan ortak hedeflere bir arada yürümenin ilk adımını atmış oldular.

Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Spor Kulübü Derneği ile tescillenen yeni oluşum bugün Yakın Doğu Üniversitesi, Büyük Kütüphane Salon 4’de düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Basketbolu Geliştirenler Derneği Başkanı Işık EYİGÜNGÖR, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat TÜZÜNKAN, Yakın Doğu Üniversitesi Spor Kulübü Daire Başkanı Hakan ATAMTÜRK, Av. Salim BAKİ, Genel Menajer Murat TÜMER ve Genel Menajer Yardımcısı Öğr. Gör. Erhan AYAZ toplantıda hazır bulundular.

KKTC İsmi Dünya Liglerinde Olacak

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat TÜZÜNKAN, ülke basketbolu için önemli bir gün olduğunu, yapılan işbirliği ile KKTC isminin spor alanında dünya liglerinde yer almasının sağlanacağını belirtti. Yrd. Doç. Dr. TÜZÜNKAN, yapılan güç birliğinin ülke ve Türkiye basketboluna hayırlı olmasını diledi.

Basketbolda Dev Birleşme

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: “Gençlerin geleceklerinde eğitimin dışında sanatın ve sporun Öneminin Farkındayız”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL toplantıda yaptığı konuşmada, Yakın Doğu Üniversitesi hakkında kısaca bilgi vererek eğitimde olduğu gibi sanat ve spor alanlarında da yatırımlara önem verdiklerini söyledi. Doç. Dr. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi’nin, Üniversite adası olan Kıbrıs’ta 27 yaşında olduğunu 16 Fakülte, 188 bölüm, 104 ülkeden öğrencisi ile uluslararası düzeyde en yüksek itibara sahip bir kurum olduğunu belirtti. Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde bulunan Spor Kulubü’nün çok farklı branşlarda sporcuya sahip olduğunu ve KKTC’nin en büyük spor kulübü olduğunu kaydetti.

Gençlerin gelecek planlarında eğitimin dışında sanatın ve sporun ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. GÜNSEL, batılı ülkelerde kötü alışkanlıklara karşı sporla yapılan mücadeleleri örnek aldıklarını ve KKTC’de bu yapının bir benzerini inşa ettiklerini belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, basketbolda yapılan önemli işbirliği ile ilgili olarak da şunları kaydetti: “YDÜ basketbol kadın takımımız bir önceki yıl Türkiye’de 2. Ligde mücadele etti. Türkiye Liglerindeki üçüncü yılımızda da Anavatanımızda bizi çok misafirperver ve sıcak karşıladılar. Basketbolu Geliştirenler Derneği ile yapılan işbirliği ile tek vucüt oluşturduk ve bunu dünya sporuna taşımayı hedefliyoruz. Kadın basketboluna destek vererek kadınlarımızın da spor alanında dünya çapında başarı sağlamasını arzuluyoruz” dedi.

Basketbolda Dev Birleşme

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: Hernagi bir başarıdan mahrum kalmamak için bütçe kısıtlaması yapmayacağız

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, hedeflerinin Euro Cup’ta şampiyonluk olduğunu belirterek “hernagi bir başarıdan mahrum kalmamak için bütçe kısıtlaması yapmayacağız. BGD ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin kısa planlı olmadığını, bu işbirliğinin Katolik nikahlarına benzer şekilde mezara kadar olacağını söyleyebilirim. Ayrıca üst yapıda gerçekleştireceğimiz yatırımlara ek olarak alt yapılarda da sistemli bir çalışma yürüteceğiz. Basketbolumuz için alt yapıların öneminin bilincinde olarak ülke çapında ve yakın coğrafyamızda çok kapsamlı çalışmalar yürüterek Türk basketbolunun geleceğine yatırım yapmış olacağız. Böylece bu yeni yapıyla ve yaptığımız yatırımlarla Türk basketbolunu en iyi ve başarılı şekilde temsil edeceğiz. Hepinize değerli vaktinizi ayırarak basın toplantımıza katılımınızdan dolayı teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Işık EYİGÜNGÖR: Fikirler Birleşince Sporda Başarı Doğar

Basketbolu Geliştirenler Derneği Başkanı Işık EYİGÜNGÖR’de toplantıda yaptığı konuşmada, Türk kadın basketboluna destek olmak için derneklerinin 15 Mayıs 2012’de 15 tane iş adamı ile kurulduğunu söyledi. EYİGÜNGÖR, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL ile aynı düşüncede olduklarını görünce kadın basketbolunu dünya platformuna taşımaya gönül verdiklerini ifade etti. EYİGÜNGÖR, yapılan işbirliği ile Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Spor Kulübü Derneği Kadın Basketbol Takımının Avrupa kupasına katılacak olmasının ülke basketbolu için çok değerli olduğunu belirtti.

Işık EYİGÜNGÖR, Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Spor Kulübü Derneği isminin Türkiye Basketbol Federasyonu’ndaki tescil işlemlerinin başladığını belirterek, Türkiye ve Avrupa liglerine çıkmak için elbirliği yaptıklarını ve bunun Katolik nikahlarındaki gibi mezara kadar ayrılmayacak bir birliktelik olduğunu söyledi.

Basketbolda Dev Birleşme

Işık EYİGÜNGÖR: “Trasnfer Çalışmalarımıza İşbirliği içinde Devam Ediyoruz”

Yapılacak transferle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Işık EYİGÜNGÖR: “şu ana kadar 5 yıllık kontrat yaptığımız Merve AYDIN ile birlikte toplamda üç transferimizi gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl AGÜ Spor’da oynayan Zoi DİMİTRAKOU’yu kadroumuza kattık. Ayrıca yine geçtiğimiz yıl BGD formasıyla mücadele eden Birleşik Amerikalı guard Courtney VANDERSLOOT ile yola devam edeceğiz. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz basın toplantısının ardından koçumuz Zafer KALAYCIOĞLU ile de sözleşme imzalayacağız. Bundan sonraki transferlerimizi de hep birlikte istişare ederek gerçekleştireceğiz” dedi.

Işık EYİGÜNGÖR: “Yakın Doğu Üniversitesi’nin Müsabakalarını KKTC’de Oynaması için Var Gücümüzle Çalışacağız”

Konuşmasının sonlarında bu yeni oluşumun maçlarını şimdilik İstanbul’da oynayacağına değinen EYİGÜNGÖR: “Kıbrıs Türk halkı için bu takımın maçlarını KKTC’de oynamasının ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Önümüzde bir Kosova örneği var. Biz de bu örnekten yola çıkarak maçlarımızı Kıbrıs’ta oynamak için tüm gücümüzle çalışacağız. İrfan Bey ve Murat TÜZÜNKAN Hoca’nın da söylediği gibi Fiba ile yapılan bir takım görüşmeler var. Fakat bu sürecin adım adım ilerlemesi gereken bir süreç olduğunu da biliyoruz” dedi.

Türkiye spor medyasından temsilciler, spor yazarları ve basın mensupların da katılım gösterdiği toplantı sonunda basın mensuplarının soruları yanıtlanarak hatıra fotoğrafının çekimiyle toplantının sonuna gelindi.

Haberin Videosu