Ambargolar Yakın Doğu Üniversitesi ile Kırılacak
Eklenme Tarihi: 04 Nisan 2017, 16:47
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:03

Basketbol Kadınlar Türkiye Kupası'nı kazanan Yakın Doğu Üniversitesi, ligde ve Avrupa'da da mutlu sona ulaşmayı hedefliyor…

FIBA Avrupa Kupası'nda yarı finale yükselen ve Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde lider durumda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Başantrenörü Zafer KALAYCIOĞLU, elde ettikleri ve edecekleri başarıların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Siyasi ambargoyu spordaki başarılarımızla aşmaya çalışıyoruz." dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre,  mücadele ettikleri kulvarları değerlendiren Başantrenör KALAYCIOĞLU, yarıştıkları tüm kulvarlarda mutlu sona ulaşmayı hedeflediklerini anlattı.

Normal sezonu lider tamamlamak istediklerini belirten deneyimli Başantrenör, "Elde ettiğimiz ve edeceğimiz başarılar, KKTC açısından da çok önemli, çünkü siyasi anlamda bir ambargo söz konusu. Bu ambargoyu, spordaki başarılarımızla aşmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Amcımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni En İyi Şekilde Temsil Etmek…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni de en iyi şekilde temsil etmek istediklerini aktaran Kalaycıoğlu, "Takımımız tarihinde ilk kez Türkiye Kupası'nı kazandı. Şu anda Avrupa Kupası'nda da finaldeyiz. Kupayı almak için mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

KALAYCIOĞLU: “Sıradaki Hedefimiz Avrupa Şampiyonluğu…”

Avrupa’da Türk takımı olarak güçlerini gösterdikleri için mutlu ve gururlu olduklarını dile getiren Zafer KALAYCIOĞLU, Türk takımlarının, Avrupa kupasına damga vurduğunu söyledi.

KALAYCIOĞLU; “FIBA Avrupa Kupası'nda 4 Türk takımının yarı finale kalmıştı, gurur verici. Bu, ligimizin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Biz her zaman ligimizin, Rusya ve Fransa ile beraber Avrupa’da ilk 3'te olduğunu iddia ediyoruz. Bu iddiamızı da gerçekleştirmiş olduk. Hem biz hem de Bellona AGÜ, çeyrek finalde önemli iki Fransız takımını eledik. Emeği geçen 4 kulübümüzü de tek tek kutluyorum. Finale kalan takımlar kupanın sahibi olmak için tüm gücünü ortaya koyacak. Bizim de sıradaki hedefimiz Avrupa kupasını kazanmak ve bu şampiyonluğu kutlamak” dedi.

"Finalin Favorisiyiz"…

Başantrenör Zafer KALAYCIOĞLU, FIBA Avrupa Kupası finalinde Bellona AGÜ ile karşılaşacaklarını belirterek, "Finalin favorisiyiz." dedi.

KALAYCIOĞLU: “Bellona AGÜ karşısında favori olduğumuzu düşünüyorum ama bu bir avantaj sağlar mı, bilmiyorum. Favori olmak biraz strese sokabilir insanı. Kupayı alırsak, kariyerimdeki en büyük başarı olacak. Şampiyon olursak, kupayı KKTC'ye götürmek isteriz” şekline konuştu.

“İyi Oynayan Kazansın”…

En önemli maçın Kayseri’de olacağını belirten ve Bellona AGÜ takımını çok iyi tanıdıklarını dile getiren tecrübeli Antrenör KALAYCIOĞLU, şunları dile getirdi: “Çok iyi bir kadroya ve antrenöre sahipler. Üstelik muazzam bir salon ve seyirci kitleleri de var. Serinin en önemli maçı Kayseri’de oynayacağımız maç olacak. Rakibimizin bu kupada daha önce iki kez final oynamış olması ve bize göre daha oturmuş bir kadroyla mücadele ediyor olmaları onlar için bir avantaj. WNBA’de şampiyon olmuş takımdan üç oyuncunun birden bu takıma gelmiş olması ise ayrı bir artı. Yakın Doğu Üniversitesi’nin daha büyük bir bütçeye sahip olması ise bize bir avantaj sağlamıyor çünkü sahada yer alan oyuncu sayısı eşit olacak. Maçlar her zaman 5'e 5 oynanıyor. Maça başlayan 5'lerin maliyetlerinin toplamı bence başa baştır. Bakalım oyuna sonradan dâhil olanlar dengeleri ne kadar değiştirecek… İyi oynayan kazansın diyorum.”

Herkesin kendilerinden şampiyonluk beklediğini anlatan tecrübeli baş antrenör, “Herkesin bizi favori görmesinden gurur duyuyoruz. Herkesin beklenti içine girmesi görevimizin zorluğunu gösteriyor. İnşallah hedefimize ulaşırız." ifadelerini kullandı.

"Kariyerimdeki En Büyük Başarı Olacak"…

Türkiye'de kadın basketbolunda en fazla kupa kazanan başantrenör unvanını elinde bulunduran KALAYCIOĞLU, kariyerindeki tek eksik başarının Avrupa kupası olduğunu dile getirdi.

Kazandığı kupa sayısı 25'e yükselen 66 yaşındaki başantrenör, "Final oynamak yetmiyor. İnşallah Avrupa kupasını da kaldırırım. Kupayı alırsak, kariyerimdeki en büyük başarı olacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Kupa KKTC'ye Gelmeli"

KALAYCIOĞLU, şampiyon olmaları durumunda kupayı Yakın Doğu Üniversitesine götürmek istediklerini aktardı.

KALAYCIOĞLU, şöyle konuştu: “Spor vasıtasıyla insanların beynine ismi kazınılan bir üniversite olduk. Hem Yakın Doğu Üniversitesinin hem de Kuzey Kıbrıs Trük Cumhuriyeti’nin adını duyurduk. Şampiyon olarak kupayı Kuzey Kıbrıs Trük Cumhuriyeti’ne getirmek istiyoruz” dedi.

Lider Olarak Normal Sezonu Zirvede Tamamlamak

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligdeki zirve yarışıyla ilgili değerlendirmede de bulunan Başantrenör KALAYCIOĞLU, "Yakın Doğu Üniversitesi olarak ligde ilk hedefimiz, normal sezonu zirvede tamamlamak. Zor bir hedef, çünkü bütün takımlar birbirine çok yakın. Biz de bu takımlar arasından sıyrılarak liderliğe geldik. Normal sezon sonunda da bu konumda bulunarak play-off'lara katılmak istiyoruz ki bütün maçlarda ev sahibi olma avantajını yakalayalım" şeklinde görüş belirtti.

"İsmimizi En Yukarıya Çıkarmak İstiyoruz"

Zafer KALAYCIOĞLU, devamlı başarı yakalamak istediklerini ve Yakın Doğu Üniversitesi adını en yukarıya çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

İlk hedeflerini FIBA Avrupa Kupası'nda final oynayarak gerçekleştirdiklerini anlatan tecrübeli başantrenör, "Yakın Doğu Üniversitesi'nin ismini en yukarılara çıkarmak istiyoruz. Takımın kuruluş amacı en başta bu sezon Avrupa kupasında final oynamaktı. Bunu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyum. Omuzlarımızda çok ağır bir yük vardı. İnsanoğlu hep fazlasını ister. Başarılarımızı kupayla taçlandırmak istiyoruz. Ligde de lider durumdayız. Normal sezonu 1. bitirmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Sezon sonu Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde şampiyonluğa ulaşmak istediklerinin altını çizen KALAYCIOĞLU, "Başarının gelip geçici olmasını istemiyoruz. İstediğimizi başarırsak, Fenerbahçe ve Galatasaray dışında şampiyon çıkabileceğini herkese göstermiş olacağız. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.