Altın Standart Medikal Onkoloji Tedavisinin Uygulandığı Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kanser Merkezi’nde Tüm Branşlarda Onkolojik Cerrahi ve Radyasyon Onkolojisi Hizmeti Veriliyor
Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2017, 21:11
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:15

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Tarafından Bugün Gerçekleştirilen Basın Toplantısında, Teknolojik Donanım ve Tüm Anabilim Dallarından Gerekli Hekim Kadrosunun Biraraya Getirilmesiyle, Kıbrıs’ın İlk ve Tam Teşekküllü Kanser Merkezi Kurulduğu Açıklandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, gerçekleştirilen basın toplantısında söz alan medikal onkolog uzm. Dr. Ömer DİKER, Avrupa ve Amerika’da da uygulanan altın standart medikal onkoloji tedavisinin, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde de gerçekleştirildiğini açıkladı.

Teknolojik donanım ve güçlü akademik kadronun biraraya geldiği, kanserin tanı ve tedavisine ilişkin tüm branşların yer aldığı, hastaya uygulanacak yöntemlerin doktorların oluşturduğu konseyler tarafından multidisipliner yaklaşımla belirlendiği Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kanser Merkezi’nin basın lansmanında, Başhekim Uzm. Dr. Sevim ERKMEN’in açılış konuşmasının ardından, 12 anabilim dalı uzmanı, kanser hastalıkları ile ilgili kendi dallarında Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen uygulamalar hakkında bilgiler verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kanser Merkezi’nin Basın Lansmanı 12 Anabilim Dalı ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanının Katılımı ile Gerçekleşti

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye KOCAİSMAİL’in de hazır bulunduğu basın lansmanında, Başhekim Uzm. Dr. Sevim ERKMEN’in açılış konuşmasının ardından sırasıyla, Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Murat KOCAOĞLU, Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. F. Suna KIRAÇ, Patoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Ayper Kaçar ERİBOL, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan BESİM, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Erdoğan ASLAN, Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Ulvi ÖNDER, Ortopedi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan ERLER, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Kadir Çağdaş KAZIKDAŞ, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Halil İbrahim SEÇER, Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Orgun DEREN, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Nalça ANDRİEU ve Medikal Onkoloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Ömer DİKER, kanser hastalığının tanı ve tedavisinde branşlarının yeri ve öneminden bahseden birer konuşma yaptı.

KKTC Sağlık Bakanlığı YDÜ Hastanesi ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği İşbirliği Onkoloji Hastalarına Umut Oldu

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kanser Merkezi’nde Sunulan Üstün Teknolojik Donanım ve Multidisipliner Yaklaşım Sayesinde Kanser Hastalıkları Tedavisinde Başarı Oranı Artıyor

Gerçekleştirilen basın toplantısında, MRI, tomografi ve ultrason gibi üstün cihazlara sahip radyoloji parkı, dünyada çok az sayıda, Kıbrıs’ta ise sadece Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan ve radyasyon onkolojisinde kullanılan Rapidarc ve Brakiterapi cihazları, yine Kıbrıs’ta ilk ve tek olan ve sadece Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde var olan PET/CT cihazı ile kanser tanı ve tedavilerinde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin üstün teknolojik donanımı vurgulanırken, tüm anabilim dalı uzmanları tarafından, hastalığın tedavisinde büyük önem taşıyan ve tüm branşların dahil olduğu multidisipliner yaklaşımla kişiye özel planlanmış, yenilikçi tedavi yöntemlerinin hastalıkla mücadeledeki başarısı üzerinde duruldu.

Medikal Onkolog Uzm. Dr. Ömer DİKER; “Avrupa’da, Amerika’da Kanser Hastalarına Uygulanan Altın Standart Tedaviyi Biz de Burada Hastalarımıza Uyguluyoruz”

Toplantı sırasında söz alan medikal onkolog Uzm. Dr. Ömer DİKER de yaptığı konuşmada, kanser hastalığının multidispliner bir yaklaşım gerektiren ve tüm branşların birarada olması gereken bir alan olduğundan bahsederek, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kanser Merkezi’nde, kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler ve bağışıklık sistemi üzerinden tümörü vuran immünoterapilerin kullanıldığını ifade etti. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan altın standart tedavileri, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kanser Merkezi’nde, ülkemiz insanına uygulamak amacıyla Kıbrıs’ta olduğunu belirten Uzm. Dr. Ömer DİKER, toplumun, kemoterapilerin yan etkilerine dair inanç ve düşüncelerine de değinerek, kişiye özel planlanmış, doğru tedavilerle, bunu yönetmenin kolay olduğunu belirtti. Katılımcılardan yöneltilen kanser tedavilerinde Güney Kıbrıs’tan daha mı iyiyiz sorusu üzerine ise Uzm. Dr. Ömer DİKER, “Kanser tedavilerinde uygulanan altın standardı bilirseniz ve bunun için kendinizi güncel tutarsanız, kimsenin sizden daha iyi olması mümkün değildir. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin mevcut donanımı ve hekim kadrosu şuanda olabilecek en üst seviyededir” dedi.

Raziye KOCAİSMAİL; “23 Yıldır Özlemini Çektiğimiz Tam Zamanlı Medikal Onkoloğa Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sayesinde Kavuştuk. Devlet Gibi Bize Sahip Çıkan Yakın Doğu Ailesi’ne Tüm Hastalarımız Adına Teşekkür Ediyorum.”

Toplantıda son sözü alan Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye KOCAİSMAİL de konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi yöneticilerinin gerek cihaz gerekse uzman hekim kadrosu açısından, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan hizmet sunmakta olduklarını ifade etti. Raziye KOCAİSMAİL konuşmasına şöyle devam etti; “Ben buradan kendilerine herbir kanser hastası adına yürekten teşekkür ediyorum. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, 23 yıldır özlemini çektiğimiz tam zamanlı medikal onkoloğu, bu geniş hekim kadrosu içinde bize sunmuştur. Ayrıca, dün yayınlanan haberle, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, medikal onkoloji polikliniğinde muayene hizmetlerinin ücretsiz olarak gerçekleştirileceğine dair uygulamayı da başlattığını duyurdu. Bu hastalara sunulan bir jest değil, cömertliktir. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, devlet gibi bize sahip çıkan Yakın Doğu Ailesi’ne tüm hastalarımız adına teşekkür ediyorum ve diyorum ki bu kapılar artık dört dörtlük olarak kanser hastaları için açılmıştır, hastalarımızın artık yurtdışına gitmesine gerek kalmamıştır.”

KKTC Sağlık Bakanlığı, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğine de değinen Kocaismail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ikamet eden KKTC vatandaşı onkoloji hastalarının, talep etmeleri halinde ve ilaçların KKTC Sağlık Bakanlığı’ndan temin edilmesi suretiyle, kemoterapi tedavilerini, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden alabileceklerini de bir kez daha hatırlattı.