Akdeniz Bilim Ekibi’nde Kıbrıs’ı Temsil Eden Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Gücel, Yürüttüğü Bilimsel Çalışmalar ve Projeler Nedeniyle Layık Görüldüğü Ödülü, İspanya Eski Başbakanı Zapatero’nun Elinden Aldı
Eklenme Tarihi: 03 Ekim 2021, 11:09
Son Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2021, 09:55


Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Araştırmaları Merkezi ve Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Gücel, yürüttüğü bilimsel çalışmalar ve projeler nedeniyle layık görüldüğü ödülü, üyesi olduğu Akdeniz Bilim Ekibi onuruna İspanya’nın Alicante şehrinde düzenlenen galada, İspanya eski Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero’dan aldı.

Avrupa Komisyonu’nun desteği ile Akdeniz Araştırmacıları Gecesi bünyesinde kurulan Akdeniz Bilim Ekibi’nin 11 üyesinden biri olarak seçilen Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Araştırmaları Merkezi ve Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Gücel, yürüttüğübilimsel projeler ve doğada yaşayan canlıların korunmasına yönelik çalışmalarıyla layık görüldüğü ödülü, İspanya eski Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero’nun elinden aldı.

Akdeniz Bilim Ekibi, 24 Eylül’de İspanya’nın Alicante şehrinde gerçekleştirilen galada bir araya geldi. Tarihi bir tren istasyonu olan Casa Mediterráneo (Akdeniz’in Evi) binasında gerçekleştirilen galada, 11 üyeden oluşan Akdeniz Bilim Ekibi; bilim, siyaset, basın ve kültür sanat dünyasından pek çok katılımcıyla buluştu. Düzenlenen gala ile aynı zamanda, Akdeniz’e kıyısı bulunan 23 ülke ve bu ülkelerde yaşayan 500 milyon insanı ilgilendiren sorunların çözülmesi için yürütülen seminer ve konferanslar da tamamlanmış oldu.


Akdeniz ülkelerinin sorunlarına ortak çözümler üretilecek
Avrupa Komisyonu’nun da desteği çalışmalar yürütecek olan Akdeniz Bilim Ekibi, Akdeniz bölgesinde bulunan 23 ülkenin (Türkiye, Kıbrıs, Arnavutluk, Cezayir, Bosna Hersek, Hırvatistan, Mısır, Fransa, Yunanistan, İran, İsrail, İtalya, Ürdün, Lübnan, Libya, Malta, Fas, Portekiz, Slovenya, İspanya, Suriye, Tunus ve Karadağ) sorunlarına ortak çözümler geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca bölgedeki ülkeleri bilim, teknoloji ve yenilik alanında destekleyip, ekonomik ve kültürel olarak önemli ilerlemeler kaydetmeyi amaçlıyor.

José Luis Rodríguez Zapatero:“Akdeniz Bilim Ekibi’nin yapacağı bilimsel çalışmalar ve projelerbize geleceği geliştirmek için gerekli gücü verecek.”
Akdeniz Bilim Ekibi onuruna düzenlenen gecede konuşma yapan İspanya eski Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero, günümüzde yaşanan sorunlarla ilgili özellikle gençlerde farkındalık yaratılmasının önemini vurguladı. José Luis Rodríguez Zapatero “Gençlerimize göstermek istediğimiz gerçeklerin başında, giderek çölleşen topraklarımız ve doğallığından uzaklaşan sahillerimiz var. Aslında günlük hayatımızda yaşadığımız problemlerin ne kadar ciddi bir sorun olduğunu görmelerini amaçlıyoruz” dedi.

Zapatero Akdeniz Bilim Ekibi ile ilgili ise“Akdeniz Bilim Ekibi’nin yapacağı bilimsel çalışmalar ve projeler bizi bütünleştirir, sağlam ve benzersiz bir ekip yapar ve bize geleceği geliştirmek için gerekli gücü verir” ifadelerini kullandı.


Prof. Dr. Salih Gücel: “Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler olarak ortak mirasımızı korumak en önemli sorumluluklarımızdandır.”
Akdeniz Bilim Ekibi üyeliğine seçilen ve yaptığı başarılı çalışmalar ile ödül alan Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Araştırmaları ve Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Gücel, Akdeniz Bilim Ekibinde seçilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek yürütülen çalışmalarda emeği olan herkese teşekkür etti. Doğal yaşamın korunması için yürütülen bilimsel çalışmaların sadece Akdeniz ile sınırlı kalmadan bütün dünyaya yayılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Salih Gücel, “Sorunların, bilimsel olarak saptanması ve çözüm önerilerinin belirlenmesi çok önemli. Ancak bu önerilerin hayata geçebilmesi için Akdeniz ülkelerinin politik antlaşmalarla bunlara bağlayıcılık kazandırması da gerekiyor. Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler olarak ortak mirasımızı korumak en önemli sorumluluklarımızdandır” dedi.