6. Engelsiz Bilişim Günleri Gerçekleştirildi… Engelsiz Bilişim Çalışmaları ve Hizmetlerin Önemine Vurgu Yapıldı
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2018, 16:56
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 08:33

Kıbrıs'ın kuzeyinde engelsiz yaşam farkındalığının en önemli etkinliklerinden biri olan “Engelsiz Bilişim Günleri”nin altıncısı Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence, Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi ve Yakın Doğu Enstitüsü organizasyonuyla KKTC Başbakanlık Engelliler Koordinasyon Kurulu işbirliğinde Büyük Kütüphane’de gerçekleştirilen 6. Engelsiz Bilişim Günlerine, Türkiye Cumhuriyeti Engelsiz Bilişim Platformu, KKTC Başbakanlık Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit, konu ile ilgili uzmanlar, dernekler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’ın da hazır bulunduğu etkinlikte, engelsiz faaliyetlerin ve bilişim teknolojilerinin engelli vatandaşların hayatındaki yeri ve önemine dikkat çekildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin işaret dili ile eşlik ettiği saygı duruşu ve İstiklal Marşının okumasıyla başlayan etkinliğin açılışında, Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi Eşbaşkanı Prof. Dr. Zehra Altınay, Centre of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ile KKTC Başbakanlık Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit birer konuşma yaptı.


Engelsiz Bilişim Alanında Farkındalık ve Toplumsal Dönüşüm Önemine Vurgu Yapıldı…
Center of Excellence Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi Eşbaşkanı Prof. Dr. Zehra Altınay konuşmasında, engelsiz bilişim alanında hem farkındalık hem de bilimsel faaliyetlerle toplumsal dönüşüme üniversitenin araştırma geliştirme misyonu ile hizmet verdiklerini vurguladı. Engelsiz faaliyetler ve çalışmalarda birçok kurum ve kuruluşun desteği ve işbirliği ile emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Prof. Dr. Altınay, söylemde değil icraat olarak hem bilimsel hem de farkındalık boyutunda değer katmak ve model olmak için çabalarının devam edeceğini belirtti.

Engelliler Ötekileştirmeden Topluma Kazandırılmalı…
Centre of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı da konuşmasında, ilk kez 2013 yılında yapmaya başladıkları Engelsiz Bilişim Günleri etkinlikleri sayesinde engelli vatandaşlara çeşitli istihdam olanakları sağlanmasına vesile olurken, yaşam boyu öğrenme becerilerine yönelik de seminerler verildiğini söyledi.

Engelli bireylerin topluma kazandırılmasına yönelik adımlar atıldığını ancak hala istenilen seviyeye gelinmediğini ifade eden Prof. Dr. Serakıncı, doğumsal olarak bir toplumda engelli olma oranının o toplumun % 2-3 oranına denk geldiğini sonradan kaza gibi gerekçeler ile ortaya çıkan engel oranın % 6 olarak beklendiğini, bizim ülkemizde bu oranda engelliyi sokaklarda göremediğimizi bununda yetersizlikler nedeniyle bizlerin yaratığı engeller olduğunu sözlerine ekledi.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak engelsiz kampus, engelsiz eğitim ve engelsiz turizm, sağlık, kent gibi temel konularda panel, çalıştay ve kongreleri düzenleyip katıldıklarını, ilgili mercilerle sonuçları paylaştıklarını belirten Prof. Dr. Nedime Serakıncı, engellileri ötekileştirmeden topluma kazandırmak adına akademik çalışmalar ile destek koyduklarını aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesinin sesli kütüphane ile Engelsiz Sinema ve Aktivite Merkezi’ni hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.


Engelsiz Toplum Yaratılmak İçin Adımlar Atılmalı…
KKTC Başbakanlık Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit ise, engelliler adına yapılan mücadelede kurulan koordinasyon kurulunun işbirliğini ve icraatların hızlıca yaşama geçmesinde etkili olabileceğini, bu bağlamda devlet seviyesinde geliştirilen politikaların uygulanabileceğini ifade etti. Kibrit, devlet ve hükümet ile yapılan ziyaretler sonucunda konuya hassasiyetle yaklaşıldığını, engelsiz toplum yaratılmasında ciddi adımların atıldığını belirterek destek olan herkese teşekkürlerini sundu.

Özel Eğitim Alan Çocuklar Dans ve Koro Gösterisi Yaptı…
Açılış konuşmalarının ardından Lefkoşa Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi Korosu sahne aldı. İşaret diliyle konser veren engelli öğrencilerin söylediği şarkılar salondaki konuklar tarafından büyük alkış aldı. Koronun ardından Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Dans Ekibi sahne aldı. Engelli bireyler tarafından gerçekleşen dans gösterisinin ardından öğrenciler kendi emekleri olan el işi hediyelerini Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel’e takdim ettiler. Etkinlik ayrıca işaret diliyle işitme engeli olan kişilere de aktarıldı.

Engellilere Yönelik Bilişim Teknoloji ve Hizmetleri Alanındaki Başarılı Çalışmalar Aktarıldı…
Gösterilerin ardından TC Engelsiz Hayat Akademisi Başkanı Adem Kuyumcu, engelsiz faaliyetler, erişilebilirlik, engelli hakkı ve doğru iletişim ile ilgili konuşma yaptı. Adem Kuyucu, Türkiye’de farklı sektörlerde ve farklı engelli guruplarındaki, engellilere yönelik bilişim teknoloji ve hizmetleri alanındaki başarılı çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

6. Engelsiz Bilişim Günleri kapsamında, KKTC Engelsiz Faaliyetler ve Bilişim paneli yapıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Fahriye Altınay’ın üstelendiği panelde, derneklerin öneri, projeleri ile akademisyenlerin bilimsel bakış ve çalışmalarının tartışılıp önerilerin raporlandı. Panelde, Bahire Çoşkuner Doğru, Melek Çaluda, Mutlu Soykurt, Sibel Dinçyürek ve Mukaddes Demirok Sakallı panelist olarak yer aldılar.

Engelsiz Yarınlar İnşa Etmek İçin Çalışmalar Sürecek…
TC Engelsiz Bilişim Platformu sekreteryasını yürüten koordinatör Mustafa Özhan Kalaç da,  rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı etkinliğe bir mesaj gönderdi. Mustafa Özhan Kalaç mesajında, Yakın Doğu Üniversitesi işbirliği ile 2013 yılında başlatılan bu yıl altıncısı düzenlenen KKTC Engelsiz Bilişim günü etkinliğinin, engelli vatandaşların sosyal ve ekonomik hayata katılmaları, eğitim imkanlarından yararlanmaları ve engelsiz bir dünya için katkı sağlayacağını temenni ederek, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu olarak engelsiz yarınları inşa etmek için birlikte çalışmaya ve destek olduklarını belirtti.