Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Sempozyumları İlgi Görüyor; I. Çocuk İhmali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2017, 12:53
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:06

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği’nin, çocuk istismarı ve ihmalini önleme konusunda kamuoyu yaratmak amacıyla düzenlediği, Prometheus Sempozyumu I: “Çocuk İhmali ve İstismarı” etkinliği yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde iki oturumda gerçekleşen etkinlikte, “İstismarı Anlamak”, “Travmayı Anlamak”, “Hukuk ve Sosyal Hizmetler”, “Tedavi ve Rehabilitasyon”, “Saldırıdan Korunma ve Cinsel Eğitim” ve “Medya” başlıkları irdelendi.

Bu çerçevede öğretim üyeleri, polis müfettişi, sosyal hizmetler uzmanı, adli tıp uzmanları, hekimler ve avukatların konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe yaklaşık 600 kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyum açılış konuşmaları ve sunumlarla devam etti.

Çocuk İstismarı Multidisipliner Şekilde İncelenmeli…

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, sempozyum açılış konuşmasını gerçekleştiren Sempozyum Başkanı Erdoğan Mete Yalçın,  konunun multidisipliner şekilde incelenmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi..

Konuşmasında Prometheus’un anlamını açıklayan ve konunun önemi üzerinde ayrıntılı bilgi veren Yalçın, “İçimizdeki öğrenme ve iyilik ateşinin sönmemesini diliyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Prof. Dr. MOCAN: “ Çocuk İhmali ve İstismarını Önlemek Elimizde…”

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN da yaptığı konuşmada, çocuk istismarının yaygın olduğu ülkeler ile ilgili istatistikler paylaşarak konunun önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. MOCAN, çocuk ihmalinin çocuklara yapılan en kötü muamelelerden olduğunu ifade ederek, ihmalin çocuğun beyin gelişimine, fiziksel ve seksüel istismardan daha fazla zarar verdiğini vurguladı.

Çocuk istismarı ve ihmalinin; fiziksel, cinsel ve duygusal boyutlarına dikkat çeken Prof. Dr. MOCAN, “İstismar ve ihmal sonucunda çocuklarda yalnızlık, topluma ve kendine güvensizlik,  korunmasızlık hissi, davranış problemleri, bağımlılıklar ve şiddete eğilimli yetişme gibi birçok etkilerin görülebilmektedir. İstismar ve ihmal sadece aileleri değil, toplumu, sosyal kuruluşları, yasal sistemleri ve eğitim sistemini etkileyen toplumsal bir sorundur” şeklinde      konuştu.

“Çocuk İşçiliği ve Çocuk Gelinler Ağır bir Dramdır”

Çocuk işçiliği, çocuk gelinler ve çocuk anneler ise insanı bir gelişim açısından ciddi bir sorun olarak görüldüğünü e dikkat çeken Prof. Dr. Gamze MOCAN, “Okula gitmeyen çocuklar için haftalık çalışma süresi 54 saat olup, yüzde 3.4’ü yaralanmış ya da sakatlanmıştır. Üçte birine işyerinde yemek verilmemekte yarısından çoğu 400 TL altında bir ücretle çalıştırılmaktadır. Dünyada her 5 çocuktan biri çalışmak zorunda bırakılırken, bu çocuklar sağlıklı bir çevreden ve temel özgürlüklerden mahrum kalmaktadır.  Zorla evlendirilen çocuklar, nüfus idaresine bildirilmeyen çocuk evlilikler kayıtlara geçmemekte 14-15 yaşında anne olanların sayısı ise Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) 2012 yılında 21.992 kız çocuğu olarak belirtilmektedir” bilgilerini paylaştı.

Prof. Dr. Gamze MOCAN, dünyada milyonlarca çocuk ve aileyi etkileyen önemli toplumsal bir sorun olan Çocuk İhmali ve İstismarı konusunda çocuklara sağlıklı ve mutlu bir gelecek verebilmek adına  herkesi gönüllülüğe davet etti.

Prof. Dr. ŞANLIDAĞ: “Öğrenci odaklı etkinlikleri uluslararası alana taşımak istiyoruz… ”

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlıktan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ ise yaptığı konuşmada, Prometheus sempozyumlarının gelenekselleşeceğini, her yıl farklı konsept ve konuların irdeleneceğini ve uluslararası nitelikli projelerde yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Öğrencilerin merkezde olduğu projelere önem verdiklerini dile getiren Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, “Öğrencilerin düzenlediği bilimsel etkinlilerin öğrencilerin daha özgür bir ortamda hem mesleki hem de sosyal ve ülke sorunlarını farklı fikirleri tartışmasına olanak sağlamaktadır. Öğrencilerin potansiyellerini açığa çıkarma, her birinin yeni ilgi alanlarını keşfetmek ve böylece tutkularını beceriye dönüştürmelerine yardımcı olmak vesilesiyle etkinliklerimizi daha da genişleterek uluslararası alana taşımaya devam edeceğiz”  dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun 1. oturumuna geçildi.  Oturumda, Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hakan KAR ve Erciyes Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Çağlar ÖZDEMİR “İstismarı anlamak konusuyla ilgili konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Sempozyumun 2. Oturumunda da “Travmayı Anlamak” başlığı incelendi.

Bu oturumda Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Halis DOKGÖZ, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi uzmanlık alanından Uzm. Dr. Yeliz CENGİZ ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlık alanında Op. Dr. Burcu ÖZBAKIR sunumlarını gerçekleştirdiler.

Etkilniğin,  “Hukuk ve Sosyal Hizmetler” oturumunda Av. Laden Asilzade, Sosyal Hizmetler Uzmanı Yeşim Gürçınar ve KKTC Polis Genel Müdürlüğü’nden Polis Müfettişi Gülay Çekici birer konuşma gerçekleştirdi.

Oturumda Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürcan SEÇİM, Psikolojik danışman Ayten Özipek ve Av. Selimin Cansu Demir de  bilgilerini katılımcılarla paylaştılar.

“Saldırıdan Korunma ve Cinsel Eğitim” oturumunda da, Yrd. Doç. Dr. Güley BİLGİ Abatay ve Psikolog Damla Alkan Saygılı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyumun son oturumu medya oturumunda ise, Yrd. Doç. Dr. Naile DAVİTA GÜNBAY Berberoğlu ile  Yrd. Doç. Dr. İbrahim ÖZEJDER sunum gerçekleştirdiler.

Prometheus Sempozyumu I: “Çocuk İhmali ve İstismarı” etkinliği, oturumların ardından gerçekleştirilen sertifika töreni ile son buldu.