Yrd. Doç. Dr. Mustafa YENİASIR, Türkiye’de Türkoloji Alanında Önemli Bir Yeri Olan İki Uluslararası Dergide Hakemlik Yaptı
Eklenme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 11:25
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 10:26
YDÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa YENİASIR’ın Makalesi “Kıbrıslı Şehit Şair Süleyman Uluçamgil” İsimli Kitapta Yer Aldı

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Mustafa YENİASIR, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünün yayınladığı “Türk Dünyası İncelemeleri” ve Türk Dil Kurumunun yayınlamış olduğu Türk Dünyası Dil ve Edebiyat dergilerinde hakemlik yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Yaz ve Kış olmak üzere yılda iki sayı yayımlanan Türk Dünyası İncelemeleri ile Türk Dünyası Dil ve Edebiyat dergileri, Türk dünyasının kültürel zenginliklerini bilimsel ölçütler içerisinde ortaya koymak ve Türk dünyasıyla ilgili uluslararası düzeyde yapılan bilimsel çalışmaları kamuoyuna duyurmak adına çok önemli bir işlevi yerine getirmektedirler. Bununla birlikte her iki dergide de Türk yazı dilleri, lehçeleri ile edebiyatlarının tarihi ve günümüzdeki özelliklerini, eserlerini, yazarlarını, sorunlarını ele alan bilimsel çalışmalar yayınlanmaktadır.

Türk Dünyası İncelemeleri dergisi “ULAKBİM, ASOS, CEEOL, INDEKCOPERNİCUS, MLA, PECYA, TURKOLOGISCHER” Türk Dünyası Dil ve Edebiyat dergisi ise “ASOS, SOBIAD” gibi önemli indeksler tarafından taranmaktadır. Her iki dergi de yayımlandıktan kısa bir süre sonra, yayın kurulu tarafından belirlenen kütüphanelere ve uluslararası indeks kurumlarına gönderilmektedir.