Yeni Mimarlar Mezun Oldu
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2016, 14:58
Son Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 11:25

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University), Mimarlık Fakültesi’nin 2015-16 akademik yılı bahar dönemi mezunları YDÜ Kütüphanesinde düzenlenen törenle diplomalarını aldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre törene; YDÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş, Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ömer Memduh Esendal, Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Mimarlık Bölümü dönem birincisi Karina Nurumova, Mimarlık Bölümü ve dönem ikincisi Ahmet Öncel, Mimarlık Bölümü ve dönem üçüncüsü Aslı Tecimer oldular.

Dönem mezunları adına törende konuşma yapan Ahmet Öncel şunları söyledi: “Almış olduğumuz eğitim dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğretti bizlere. mekanları yeniden şekillendirme imkanı verdi. En büyük temennim üzerimizdeki bu sorumluluğun farkında olarak mesleki hayatımızı başarılı bir şekilde sürdürmektir.

Eğitim sürecimizi ailemizin, hocalarımızın ve arkadaşlarımızın desteği ile geçirdik. Kimi zaman arkadaşlarımızla beraber sabahladık, kimi zaman jüriler karşısında heyecanla titredik.

Tüm bu zorlu eğitim sürecinde bizlere yol gösteren, çok değerli hocalarımıza teşekkür ederiz. Bizler için çizdikleri her çizgi, söyledikleri her kelime, öğrettikleri her konu için kendilerine minnettarız. Üzerimizdeki hiçbir emeği boşa çıkarmadan topluma ve insanlığa faydalı kişiler olabilmemizi diliyorum.

Ve tabi ki fiilen yanımızda olmasalar bile ruhen sürekli yanımızda olan, desteklerini bizlerden esirgemeyen değerli ailelerimize özverili emekleri için huzurlarınızda teşekkür ederim.

Üzerimizdeki sosyal sorumluluklarımızı göz ardı etmeyen; ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için faydalı işler yapan, en önemlisi de gelecek nesillere örnek teşkil eden birer mimar olmak dileği ile tüm arkadaşlarıma meslek hayatlarında başarılar diliyo, saygılarımı sunuyorum.”


Fakülte Dekanı Prof.Dr. Uğurcan Akyüz yaptığı konuşmada ise; “Fakülte olarak; Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kuruluşumuzdan bu yana, mesleki gücümüz ve potansiyelimizle kentler ve ülkeler arasında köprüler, toprağa yapılar kurduk.

Sizlerin eğitimi için gerekli öğretim elemanı, donanım ve mekan sağlayan üniversitemiz idaresine; fakültemizin var olması için emeği geçen herkese, yönetimde görev alan arkadaşlarıma, bilgilerini ve dene

yimlerini sizlere aktaran hocalarımıza ve elbette ailelerinize çok şey borçluyuz, hepsine içtenlikle teşekkür ederim.Bugün hem fakültemiz için, hem de sizler için farklı ve güzel bir gün. Öyleyse farklılıktan devam edelim. Nedir bu farklılık? Mimarlık alanında imza yetkisi ile donanmış mezunlar veren bir fakülteyiz.  Önemli bir farklılığa sahibiz. Çünkü; Avrupa birliği içinde; sağlık alanı dışında serbest dolaşım hakkı tanınan tek meslek mimarlık.Sevgili gençler işte bu imza yetkinizden yüklendiğiniz sorumluluğunuzu estetik kaygılar ile birleştirip bireyi, aileyi, toplumu ve milleti mutlu edecek, farklılık yaratacak yapılar inşa ederseniz gelecek kuşaklar size minnettar kalacaktır.Mimarlığı sanat/tasarım alanı içinde değerlendirerek Ulu önder Atatürk'ün "Güzel sanatlarda başarı, bütün inkılâpların başarıldığının en keskin delilidir" sözünü hedef edinerek yürüyünüz.


Değerli aileler; mezunlarımıza verdiğiniz tüm desteğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. Dört yıl önce büyük endişelerle bize emanet ettiğiniz çocuklarınızı şimdi sizlere birer mimar/içmimar ve peyzaj mimarı olarak diplomalarıyla birlikte geri veriyoruz.

Yaşamlarına birer Yakın Doğu’lu olmanın haklı gururu ve mutluluğu ile devam edecek olan sevgili mezunlarımız; yolunuz açık ve aydınlık, gönlünüz insan sevgisi ile dolu olsun” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş’ın konuşması ise her zamanki gibi takdir ve motivasyon doluydu.

Ardından diplomaların takdim edilmesine geçildi.  Yaklaşık yüzeli öğrencinin heyecanlarını kep atma coşkusu ile dışa vurmalarının ardından tören sona erdi.