YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü’nden Türkiye Cumhuriyeti Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na Önemli Ziyaret
Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2015, 12:00
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:34

- YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan’ı ziyaret etti.

T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda gerçekleşen görüşmede Başkanlığın çalışma alanlarında ve mevzuatı dahilinde farklı ülkelerde yürütmekte olduğu ve geleceğe yönelik planlamaları çerçevesinde hayata geçireceği proje odaklı çalışmaların KKTC ‘de yürütülmesi bağlamında işbirliği olanakları değerlendirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, görüşmede Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan’a YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü’nün Kuzey Kıbrıs’ta düzenlediği yabancılar için Türkçe ve Türk kültürü ve Türk dış politikası konulu ulusal ve uluslararası kısa dönemli eğitimler ve sertifika programlarının yanısıra Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’ye Türkiye dışında üçüncü ülkelerden gelen öğrencilere yönelik düzenlemekte olduğu sosyo-kültürel yönlendirim programları hakkında bilgi verdi.

Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın dünyanın dört bir yanındaki Türklerin ve akraba topluluklar arasında kültür, ekonomi ve temelli yaratılacak bir birlikteliğin ve faaliyet eşgüdümünün sağlanmasında çok önemli ve öncü bir rol üstlendiğini ve en önemli faaliyet alanlarından birinin de gerek tarihsel gerekse güncel bağlarından dolayı Kıbrıs olduğuna inandıklarını ifade etti. Yakın Doğu Üniversitesi’nin gerek akademik birimleri gerekse araştırma merkezleri ile genelde Türk özelde ise Kıbrıs Türk dili ve lehçeleri, tarihi, kültürü, sosyolojisi, antropolojisi, ekonomisi üzerinde dünya yazınında atıf kaynağı olan çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydeden Doç. Dr. Umut Koldaş, Yakın Doğu Enstitüsü olarak hayata geçirecekleri bilimsel ve uygulamaya yönelik çalışmalarda T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın tecrübe, birikim ve desteğinden yararlanmanın kendileri için önemini vurguladı. T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan’a hali hazırda yürütmekte oldukları projeler ve çalışmalar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Koldaş, Başkanlığın mevzuatları ve eşgüdüm alanı çerçevesinde bu somut projelerde işbirliğine gitmekten büyük mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Başkanlığın yurtdışındaki Türkler ve akraba topluluklar arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin koordinasyonu bağlamında dünyanın farklı yerlerinde birçok önemli projeye imza attığını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne de özel bir önem atfettiklerini vurguladı. Gündoğan ayrıca T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilere Türkiye’de sağladıkları burslar aracılığı ile Türkiye’yi, Türk kültürünü doğru ve sistemli bir şekilde tanıttıklarını ve bu öğrencilerin Türkiye’nin uluslararası gönüllü elçileri olduğunu ifade etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim görmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve diğer ülkelerden gelen öğrenci sayısının kayda değer olduğunun altını çizen Serdar Gündoğan bu öğrencilere Türk dilinin ve kültürünün doğru ve sistemli bir şekilde anlatılması doğrultusunda işbirliğine açık olduklarını ve bu amaçla gerçekleştirilecek somut adımlara da mevzuatları ve ilkeleri çerçevesinde destek vermekten mutluluk duyacaklarını belirtti.

Ankara’da T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gerçekleşen görüşmede YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü Heyeti tarafından T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan’a Yakın Doğu Üniversitesi’nin ve Yakın Doğu Enstitüsü’nün kısa dönemli eğitim programları ile Türk kültürü, tarihi, sosyolojisi alanlarında çalışmalarını içeren bir dosya sunuldu. Ziyarette Yakın Doğu Üniversitesi Adana Temsilcisi Mevlüt Sezer de hazır bulundu.