YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü “KKTC Su Temin Projesi ve Doğu Akdeniz’de Değişen Dengeler” Başlıklı Çalıştayda Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2015, 15:14
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:44

Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü Araştırma Görevlisi Erdi Şafak Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen ve Yakın Doğu Enstitüsü tarafından desteklenen “KKTC Su Temin Projesi ve Doğu Akdeniz’de Değişen Dengeler” konulu çalıştaya katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Araştırma Görevlisi Erdi Şafak, Ankara’da gerçekleştirilen çalıştayda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan ve “Asrın Projesi” olarak tanımlanan Türkiye’den KKTC’ye Su Temini Projesi’nin genel detayları değerlendirildiğini vurguladı. Şafak, çalıştay KKTC Tarım-Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, 24. Dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Orman ve Su işleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Akif Özaldı, KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve çok sayıda akademisyen ve davetlinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildiğini belirtti.

Yakın Doğu Enstitüsü Araştırma Görevlisi Erdi Şafak çalıştayda “Kıbrıs Sorunu Tarihçesi Perspektifinde Barış Suyunun Çözüme Olası Katkısı” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumuna Kıbrıs’ın tarihçesi ile başlayan Erdi Şafak, Barış Suyunun Adanın geleceğine etkisini tartışmadan önce Kıbrıs tarihinin de hatırlanması gerektiğine dikkat çekti. Şafak ayrıca sunumunda şu ifadelere yer verdi. Suyun Türkiye’nin bölgesedeki politikalarında çok önemli bir bileşen olabileceğinin altını çizen Şafak “Türkiye'den KKTC’ye su temin edilmesini öngören ve "asrın projesi" olarak adlandırılan projenin açılışı gerçekleştirildi. Bundan sonra merak edilen konu, Adaya gelmiş olan suyun Kıbrıs’da senelerdir süren soruna ne gibi bir katkısının olup olmayacağı ile ilgilidir. Kıbrıs’da görüşmeler şuan 6 başlık altında devam etmektedir. Görüşmelerde devam eden bu başlıklar ile ilgili şuan için olumlu bir gelişmenin yaşandığı söylemek mümkün görünmemektedir. Bu noktada adaya Türkiye’den getirilen su müzakerelere katkısı suyun etkin ve faydalı bir şelikde kullanılması neticesinde, ilerleyen yıllarda görülebilmesi mümkündür. Türkiye adaya getirmiş olduğu su ile Kıbrıs’ın tamamında çok ciddi bir rol oynayacaktır. Unutulmamalıdır ki su, bir toplum için en önemli yaşam kaynağıdır. Türkiye soft power (yumuşak güç) olarak bu gücünü doğru bir şekilde yönetirse Adanın geleceğinde önemli bir aktör olacaktır.”dedi.

Çalıştayda, Türkiye’nin ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’de önemli bir avantaj sağladığı bundan sonraki süreçte ise çayı aşıp derede boğulmamak için doğru stratejilerin izlenmesi gerektiği yönünde kanaat sonuç değerlendirmesinde dile getirildi. Çalıştayın sonuç bildirgesi ve raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.