YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Vekili-TC Devlet Sanatçısı Prof. Bozkurt KURUÇ Rejisiyle Dev Prodüksiyon ‘IV. Murat’ Yeniden Sahneleniyor
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017, 09:07
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 13:45
YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Vekili-TC Devlet Sanatçısı Prof. Bozkurt KURUÇ Rejisiyle Dev Prodüksiyon ‘IV. Murat’ Yeniden Sahneleniyor

Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Vekili Prof. Bozkurt KURUÇ’un rejisörlüğünü yaptığı ve A. Turan Oflazoğlu’nun kaleme aldığı ‘IV. Murat’, dev prodüksiyon Tiyatro Oyunu,14 Şubat 2017 Salı günü Ankara Büyük Tiyatro’da sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Türkiye'nin çok önemli tiyatro isimlerinden YDÜ Sahne Sanatları Dekan Vekili-TC Devlet Sanatçısı M. Bozkurt KURUÇ ve A. Turan OFLAZOĞLU işbirliğiyle hafızalardan silinmeyecek dev bir projeye hazırlandığı bildirildi.

Ömrünü tiyatroya adamış engin bilgi birikimiyle senelere meydan okuyan Prof. Bozkurt KURUÇ'u, kelimelerin ustası duayen yazar A. Turan OFLAZOĞLU'nu "IV. Murat" oyunu bir araya getirmeye hazırlanıyor.

A. Turan OFLAZOĞLU'nun kaleme aldığı ve uzun yıllar TC Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yapmış, Prof. Bozkurt KURUÇ'un rejisörlüğünü yaptığı 'IV. Murat'oyunu, dev işbirliği ile 14 Şubat 2017 Salı günü Ankara Büyük Tiyatro'da sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. A. Turan OFLAZOĞLU'nun Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan saray entrikalarının destansı bir dille anlattığı oyun için sürdürülen hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor.

Dev Prodüksiyonda YDÜ Mezunlarıda Yer Alacak

YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Vekili Prof. Bozkurt KURUÇ, Ankara Devlet Tiyatroları prodüksiyonu ile prömiyer yapmaya hazırlanan 'IV. Murat' oyunu için sürdürülen çalışmaların büyük bir titizlik içinde sürdürüldüğünü ve bu projede genç yeteneklerede görev düştüğünü belirterek YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi 2013 mezunlarımızdan Orida Yıldıran ve 2016 mezunlarımızdan Yeşimgül ALAYDIN'da bu prodüksiyonda yer alacaklar dedi.

IV. Murat ve Hikayesi

Güçlü oyuncu kadrosu ve başarılı ekibiyle yeniden seyircisiyle buluşmaya hazırlanan oyunun konusu ise şöyle; “Tarihimizin en şaşırtıcı kişilerinden biri olan IV. Murat, küçük yaşta tahta çıkmasının ardından ülkenin ve kendisinin yönetimini annesi Kösem Sultan'a bırakmıştır ve ülkede yaşanan kargaşalar, yaşanan acı ve zorluklara karşı ülkeyi yönetecek gücü kendisinde bulamamıştır. Ancak; IV. Murat olgunluk dönemine geldiğinde bambaşka biri olarak güçlü, otoriter, kesin kararlar verebilen bir padişah olarak karşımıza çıkacaktır.”

IV. Murat'ın Oyuncu Kadrosu ve Müzikleri

Prof. Bozkurt KURUÇ, yeni prodüksiyonda bu kez padişahın inişli çıkışlı dünyasına hayat vermeye hazırlanan isimin Ankara Devlet Tiyatrosu’nun genç aktörlerinden Kutay SUNGAR. Kösem Sultan’a hayat verecek deneyimli sanatçı Adviye ÖZTÜRK olurken, Sadrazam Recep Paşa’ya Nihat Hakan GÜNEY, Sultan Murat’ın en yakın dostu Nef’i’ye Umut KARADAĞ'ın hayat vereceğini ve oyuncu kadrosu içinde ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi mezunlarından 2 genç tiyatro sanatçısı yer almasından dolayı ayrıca gururlu olduğunu sözlerine ekledi.

“IV. Murat” oyununun metnine hayat verecek müzikleri notayla buluşturan sanatçı ise, dünyaca ünlü müzisyenimiz Can ATİLLA olacak. Yardımcı Yönetmen koltuğunda ise değerli sanatçılarımız Ayşe ATAK, Murat Volkan BENLİ ve Adnan ERBAŞ bulunurken oyunun dekor tasarımında Güven ÖKTEM'in imzası bulunuyor. Kostüm tasarımını Gül EMRE üstlenirken Işık tasarımı Zeynel IŞIK'a ait.

Türk tiyatrosunun mihenk taşlarından olan ve yıllarca Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yapan ve halen YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Vekili hocamız Prof. Bozkurt KURUÇ, “IV Murat” oyununu, 1996 – 1997 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu prodüksiyonu ile yine kendisinin üstlendiği rejisi ile sahnelenmiş ve çok ses getirmişti.

Oyun, Devlet Tiyatroları'nda Şubat Ayı Boyunca Şu Tarihlerde İzlenebilecek:

  • 14 Şubat Salı – 20.00

(Prömier)


  • 21 Şubat Salı – 20.00
  • 24 Şubat Cuma – 20.00
  • 26 Şubat Pazar – 15.00