YDÜ Radyo TV ve Sinema Bölümü Tarafından Hazırlanan Kamran Aziz Belgeseli Kanal T Ekranlarında
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017, 15:31
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:52

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü’nden mezun olan Ekrem ÇELİK’in yönetmenliğini yaptığı “Kamran AZİZ Belgeseli” 27 Mart 2017 (Bugün) saat 21:30’da Kanal T ekranlarında izleyici ile buluşuyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlü’nden yapılan açıklamaya göre; proje danışmanlığını Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi , Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi KASAP’ın yaptığı belgesel, bitirme projeleri kapsamında Ekrem ÇELİK tarafından hazırlandı.

Doç. Dr. KASAP yaptığı açıklamada; Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü’nün her yıl bitirme projeleri kapsamında yaşayan tarihimizi genç nesillere aktarmak amacı ile hareket ettiğini ifade ederek, Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılmasını hedefleyen projeler gerçekleştidiklerini dile getirdi. Doç. Dr. KASAP, bu filmin Kıbrıs Türk toplumunun önemli isimlerinden biri olan Kamran AZİZ’in anısına ithaf edildiğini de belirtti.

Belgeselde Kamran AZİZ, toplumun yakından tanıdığı; Fatma AZGIN, Erdinç GÜNDÜZ ve Arman RATİP gibi değerli aydınlar tarafından aktarılıyor.

Kamran AZİZ Kimdir?

Kıbrıslı Türk toplumunun ilk kadın besteci ve eczacılarından olan Kamran AZİZ, 1922’de, Kıbrıs'ta sıtmanın ortadan kaldırılması mücadelesiyle tanınan Dr. Mehmet AZİZ'in kızı olarak doğdu.

Müzik eğitimine piyano çalmayı öğrenerek 8 yaşında başlayan AZİZ, American Academy Lefkoşa'dan mezun oldu.

AZİZ, 1944’te tamamladığı farmakoloji eğitiminin ardından ilk Kıbrıslı Türk kadın eczacılardan biri olarak 1997’ye kadar hizmet verdiği Aziz Eczanesi’ni açtı. Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nin kurucuları arasında yer alan AZİZ’in eczanesindeki eşyaları, halen birlik binasında müze olarak düzenlenen bölümde sergileniyor.

Meslektaşı Jale DERVİŞ ile birlikte batı müziğinin icrası ve öğretilmesine öncülük eden AZİZ, yabancı parçalara da sözler yazdı. AZİZ, 1950'de “Kamran AZİZ ve Arkadaşları” adlı bir müzik topluluğu kurdu.

Birçok ödülü bulunan AZİZ’e, Cumhuriyet Meclisi Kültür Komitesi de 2008’de özel ödül vermişti.

Yüzlerce bestesi bulunan ve Kıbrıs Türk folk müziğinin de öncülerinden olan Kamran Aziz’in en tanınmış besteleri arasında “Kıbrıs’ım”, “Kıbrıs’ım Sana Ne Oldu”, “Kıbrıs Zeybeği”, “Al Yemeni Mor Yemeni”, “Seni Orakta Gördüm”, “Gelin Geliyor Gelin”, “Orak Zamanı Geldi” yer alıyor.

Girne Anafartalar Lisesi marşını da besteleyen AZİZ’in, Kıbrıs Müzik Okulu, London School Of Music ve Amerikan School of Music’ten de sertifikaları bulunuyor.