YDÜ Personellerine Verilen Eğitimle “Madde Kullanımı ve Yaygınlığı” Üzerine Farkındalık Yaratıldı
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2016, 12:29
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:37
YDÜ Personellerine verilen eğitimle “Madde Kullanımı ve Yaygınlığı” Üzerine Farkındalık Yaratıldı

Ülkemizde özellikle gençler arasında giderek artan madde bağımlılığına karşı bilinçlenme ve gençlerin bu konuda uyarılması amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından, Yurtlar Müdürlüğü Personellerine yönelik olarak “Madde Kullanımı ve Yaygınlığı” konulu eğitim verildi.

Madde Kullanımında Farkındalık Büyük Önem Taşıyor

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Hizmet için eğitimler kapsamında düzenlenen ve madde kullanımı konusunda personelin bilinç düzeyini yükseltmeyi amaçlayan eğitim Klinik Psikolog Eşmen TATLICALI ile Dr. Ayhan ÇAKICI tarafından verildi.

Düzenlenen eğitimde konuşan Eşmen TATLICALI ile Dr. Ayhan ÇAKICI, günümüzde genç nüfusta madde kullanımının yaygınlaştığına dikkat çekerek madde kullanımı yaygınlığını önlemek için bilinçlenmenin önemine değindiler. Düzenlen eğitimde, çocuk ve gençlerin madde kullanımı karşısında karşılaşmaları muhtemel risklerden bahsedilirken, madde kullanımı karşısında bilinç düzeyini artırıcı, hem bireysel hemde toplumsal düzeylerde sorumluluk geliştirme, eğitim ve okul odaklı önleme unsurları konularında da bilgiler paylaşıldı. Madde kullanımı karşısında öğrencilerin arkadaşlarına “hayır” diyebilmesi ve maddeye teması önlemek amacıyla farkındalık sağlanmasına dikkat çekilerek, geleceğimiz olan çocuklarımızı bu maddelerden korumak için bir ekip çalışması yapılmasının önemi vurgulandı.

Gençler ve Çocuklara Kendini Koruma Yöntemleri ile Destek

Gittikçe büyüyen ve yaygınlaşan bir insanlık meselesi haline gelen madde kullanımı yaygınlığının ve madde kullanımına zemin hazırlayan faktörlerin bilinmesi ile gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik verilen eğitimde, personele madde kullanımı riskini azaltma sürecinde yararlanabileceği bilgiler verildi. Söz konusu eğitimler ile personelin öğrencilerle daha sağlıklı ilişki kurabilmelerini desteklemek, öğrencilerin kendilerini tanımalarına yardımcı olmak ve riskleri fark ederek gerçekçi tedbirler almalarına katkı sağlamak hedefleniyor.