YDÜ Öğrt. Üy. Dr. Gökhan Okur “Görsel Notlar” Sergisi Açıldı
Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2015, 12:23
Son Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 16:25


Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğrt.Üy. Dr.Gökhan Okur'un kişisel sergisi Art Rooms, Girne'de sanatseverlerin yoğun katılımıyla açıldı.

gokhan okur

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sergide yüksek baskı, ipek baskı, illüstrasyon, tuval ve duralit üstüne akrilik resim ve üç boyutlu çalışmalar yer almaktadır.

Gökhan Okur yaptığı açıklamada; "Sanırım herkesin çok sevdiği bir masalı vardır. Çocukken okuduğumda olmasa da, baba olduktan sonra en sevdiğim çocuk masalı, Samed Behrengi’nin yazdığı “Küçük Kara Balık” olmuştur. Pek çok çocuk masalı olağan üstü olay ve kahramanlar ile dolu olsa da, aslında her birinin yaşama özel, olağan öğretileri ya da öğütleri vardır. 12 Eylül Türkiye’sinde ve hâlen İran’da yasaklı olan, işte bu masalda Behrengi, kalıplaşmışlığa karşı koymayı, adaleti, eşitliği ve benzeri -her insanda bulunmayan- olağan davranışları, olağan üstü küçük bir balığın üstünden anlatmaktadır. Bu masal son dönem araştırma ve çalışmalarımın çıkış noktası olmuştur" dedi.

Öğrt.Üy.Dr. Gökhan Okur sergi üzerine şöyle devam etti; "Sergi ‘çocuk masallarının resimsel ifadelere yansımaları’ konusundan hareketle yaptığım araştırmaların, görsel dilde alınmış notlarından oluşmaktadır. Bu görsel notlar arasında pek çok balık, kara balık imgesinin yanı sıra, masaldan alınmış bazı sahnelerin anlatımlarından oluşan kompozisyonlar da yer almaktadır. Bunlar, çeşitli atık malzemelerden dönüştürülen yüzeyler üzerine, birçok farklı teknik ile boyanmış resimler ve yazılardan oluşmaktadır. Gerçekte grafik tasarımın temel sorunlarından biri olan resim/yazı ilişkisi, çalışma yüzeylerinde plastik bir biçimde ele alınmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda, yazının anlamlandırmaya yönelik işlevsel özelliğinden çok, biçimsel özelliklerinin oluşturduğu doku örgüsü ön plana çıkartılmaktadır"

Yapılan açıklamada, Dr.Okur'un kişisel sergisinin 20 Kasım 2015, Cuma gününe kadar Art Rooms, Girne'de izlenebileceği belirtildi.