YDÜ Öğr.Üy. Yrd.Doç.Dr. Serdar Susever AIDS Konulu Konferanslarını Sürdürüyor
Date Added: 27 Aralık 2015, 13:09
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 14:53

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi ve Kıbrıs Türk Mikrobiyoloji Derneği Başkanı Yrd.Doç Dr Serdar Susever Levent Kolojinde 11 ve 12’inci sınıflara HIV ve AIDS hakkında konferans verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicoia Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, AIDS günü kapsamında Lise öğrencilerini bilinçlendirmek için Yakın Doğu Üniversitesi ve Levent Kolejinin katkılarıyla Kıbrıs Türk Mikrobiyoloji Derneği lise öğrencilerine HIV/AIDS’in bulaşma yolları nasıl korunacakları hakkında bilgi verdiler.

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kıbrıs Türk Mikrobiyoloji Derneği Başkanı Yrd.Doç.Dr. Serdar Susever konferansta HIV’in, bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok etmekte ve bireyi çeşitli hastalıklara karşı korunmasız hale getirdiğini söyledi.

AIDS’in , HIV enfeksiyonunun son aşaması olup, bu süreçte çeşitli enfeksiyonlara ve kansere sıklıkla rastlandığından bahsedip, HIV virüsünü taşıyan kişiye HIV pozitif denildiğini ve kavram bütünlüğü sağlaması açısından yaygın olarak HIV/AIDS birleşik terimi kullanıldığından bahseden Dr. Susever, HIV virüsünün kana bulaştıktan sonra uzun yıllar belirti vermeyebileceğinden ve kişi kendini iyi hissedebileceğinden ancak HIV ile bulaştıktan sonra, AIDS hastalığı belirtilerinin kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre birkaç yıl, hatta bazen daha uzun süre sonra ortaya çıkacağını hatta bazı vakalarda, HIV pozitif bir kimsenin 8 ila 10 yıl AIDS'e yakalanmadığından bahsetti.

Dr. Susever , HIV virüsü kana bulaştıktan sonra uzun yıllar belirti vermeyebilir ve kişi kendini iyi hissedebildiğini dile getirirken, HIV bulaştıktan sonra, AIDS hastalığı belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre birkaç yıl, hatta bazen daha uzun süre sonra ortaya çıktığını kaydetti.

“Bazı vakalarda, HIV pozitif bir kimsenin 8 ila 10 yıl AIDS'e yakalanmadığı görülmüştür.” İfadelerini kullanan Dr. Susever, Virüsün kondom ile ilişkide, sosyal öpüşmeyle, aynı kaptan yemek ve içmekle, hayvanlardan, elle tutuşmadan, sivrisinekle, kapı kolundan, tuvaletten ve aynı ortamdan bulunmaktan bulaşmadığından bahsederken, hastalığın cinsel temasla ve kan yolu nadiren de anneden bebeğe bulaştığını söyledi.

Levent Koleji biyoloji öğretmeni Ebru Andıç ise bundan sonrada öğrencileri bilinçlendirecek aktivitelerde bulanacaklarını belirtirken Yakın Doğu Üniversitesi yönetimine ve Levent koleji yetkililerine teşekkürlerini sundu.