YDÜ Mimarlık Fakültesi 8. İç Mimarlık Bölüm Başkanları Toplantısı’nda
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2016, 11:00
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:22
Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 8. İç Mimarlık Bölüm Başkanları Toplantısı’nda

YDÜ Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Huriye GÜRDALLI, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenen 8. İç Mimarlık Bölüm Başkanları Toplantısı’nda Yakın Doğu Üniversitesi’ni temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, toplantıya Türkiye ve KKTC’den yaklaşık 50 iç mimarlık bölüm başkanı katıldı. Bölüm Başkanları iç mimarlık eğitiminin sorunlarını tartışarak ortak öneriler üretmek üzere çalıştılar.

Davetli konuşmacı olarak toplantıya katılarak görüşlerini ifade eden IFI (International Federation of Interior Architects/Designers) 2014-2015 dönemi başkanı Iris DUNBAR ‘İç Mekanlara Akıllı Yaklaşımlar’ başlığıyla açılış sunumunu yaptı. DUNBAR, bu başlığın aynı zamanda bu yılki Dünya İç Mimarlar Günü’nün başlığı olarak da seçildiğini vurguladı. İç mekan tasarımının duvarların ötesinde ve ihtiyaca cevap verecek şekilde düşünülmesi gerektiğini örnekleyerek tasarımın hayatı değiştirme perspektifini barındırmasını muhteşem ve inanılmaz olarak tanımladı.

‘İç Mekan Deneyimi’ temasıyla yapılan toplantıda, düşünmek ve yapmak arasındaki deneyim sürecinin lisans ve lisansüstü eğitimindeki yerini vurgulandı. İç Mimarlık Bölümlerinde bu anlamda edinilen deneyimler paylaşıldı. Mimarlık Bölümlerinin Meslek Yüksek Okullarında ilgili bölümlerle ilişkisini konu alan bildiri sunularak konu tartışma gündemine taşındı. 1976 da kurulan Türkiye İç Mimarlar Odasının İzmir Şube Başkanı Dilara GÜR de mesleğin örgütlülüğünün önemine değinerek meslek insanlarının güncel meseleler karşısındaki duruşunun eğitim süreciyle bağlantısını anlattı.

İç Mimarlık Bölüm Başkanları, İç Mimarlık eğitiminde karşılaşılan ortak sorunları tartışmak ve çözümler üretebilmek amacıyla Kasım ayında Bahçeşehir Üniversitesi’nde yeniden bir araya gelme kararı alarak toplantıdan ayrıldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Huriye GÜRDALLI, İç Mimarlık Bölüm Başkanları toplantılarının mesleğin eğitimindeki sorun ve çözümlerinin paylaşılmasında ve ortak akıl üretilmesinde önemli katkısı olduğunu belirterek, gerekli desteği sağlayan Yakın Doğu Üniversitesi yönetimine, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ’a ve toplantılara katılımın sürekliliğini teşvik eden YDÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ’e teşekkür etti.