YDÜ Mimarlık Fakültesi 5. Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu’nda Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2016, 16:32
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:11

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen İç Mimarlık Sempozyumları’nın beşincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, YDÜ Mimarlık Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Huriye GÜRDALLI ve Öğr. Gör. Hasan ALTAN, ‘Geleneksel Kıbrıs Motiflerinin Çağdaş İç Mekan Süslemesindeki Yeri: Yeni ve Yeniden’ isimli bildiriyle Yakın Doğu Üniversitesi’ni konferansta temsil etti.

Mimarlık Fakültesi Öğr. Görv. Hasan ALTAN sunduğu çalışmada tarihsel süreçte farklı dönemlerdeki coğrafik, sosyo-politik ve ekonomik gelişmelerin izlerini barındıran motiflerin iç mekan tasarımındaki yeri irdelendi. Çalışmada geçmişten bugüne kalan ve geleceğe aktarılacak olan motiflerin sadece estetik olarak değil kültürel mirasın sürdürülebilirliği açısından da değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Yeninin ve yeniden yapılanın ilişkisi KKTC’de yakın dönemde tasarlanan ticari ve turistik iç mekan örnekleri üzerinden tartışıldı.

Mekan Tasarımında Yenilikçi Yaklaşımlar temasıyla düzenlenen konferansta, Tasarım ve Tasarımcının Bağımsızlığı, Gelenek ve Gelecek İlişkisi, Kültürel Perspektifte Yenilikçilik, Sanayi, Üretim ve Yenilik Üçlüsü, sosyal Medya ve Yeni Mekan Algısı, Mekanın Felsefesi, Yenilikçiliğin Sürdürülebilirliği başlıklarında bildiriler sunuldu. Günümüzde yenilikçilik anlayışının rastlantısal buluşlara değil planlı eylemler, sınanmış fikirlerin, üretimdeki sonuçlarına dayalı olduğu ve kültürüne sadık ama evrensel veriler boyutunda üretilmiş ürünlerin yenilikçi olarak algılandığına dikkat çekildi.

Prof. Marcos CRUZ, Prof. Mark PHILLIPS, Dr. Sascha PETERS, Murat TABANLIOĞLU, Hasan MİNGÜ, Sinan KAFADAR, Ömer ÇAMOĞLU ve Ali NUHOĞLU gibi akademi ve uygulama alanından bilinen isimler açılış konuşmalarını yaptılar.

Altan sunumu sonrasındaki soru, yorum ve geri bildirimlerin Yrd. Doç. Dr. Huriye GÜRDALLI ile birlikte sürdürdükleri araştırmaya önemli katkısı olduğunu vurguladı. YDÜ Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Huriye GÜRDALLI ve Öğr. Gör. Hasan ALTAN yapılan çalışmaların uluslararası platforma taşınmasını teşvik eden Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ’e ve YDÜ yönetimine teşekkür etti.