YDÜ Makedonya’da “Dünya Tasarım, Sanat ve Eğitim Konferansı”’nda Başarıyla Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2016, 11:28
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:00
YDÜ Makedonya’da “Dünya Tasarım, Sanat ve Eğitim Konferansı”'nda Başarıyla Temsil Edildi

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ’ün baş konuşmacı ve Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU’nun panel konuşmacısı olarak davet edildiği, Makedonya Üsküp, Güney Doğu Avrupa Üniversitesi’nin ev sahipliğinde beşincisi gerçekleşen “Dünya Tasarım, Sanat ve Eğitim Konferansı”'nda başarıyla temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, konferansa 19 farklı ülkenden 120’ye yakın akademisyen katılarak tasarım, sanat ve eğitim bilimleriyle ilgili güncel araştırma konularını tartıştılar. Konferans Yakın Doğu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Avrupa Eğitim Araştırmaları Birliği ve Zagrep Üniversitesi işbirliği içerisinde gerçekleştirildi.

Konferansa baş konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ, açılış töreninden sonra yaptığı “Sanat, Eğitim ve Akademi” başlıklı konuşmasında özet olarak şunları söyledi: “Toplumsal ve siyasi hesaplar nedeniyle ötelemenin, yok saymanın baskın Batı kültürünün egemenliğindeki sanata da aleni olarak yansımışlığını görüyoruz. Kendilerinde var olmayan değerlerin “gelenek” diyerek etiketlenip değersizleştirilmeye çalışıldığı, çağdaş olanın sadece Batıya ait olabileceği, sanatın eğitsel ve akademik kriterlerinin sadece Batı tarafından belirlendiği, bir zorlamanın hüküm sürdüğü akademi ortamında, özgün yapıt üretmek ve başarılı akademisyen olmak yine de mümkündür.”

YDÜ Makedonya’da “Dünya Tasarım, Sanat ve Eğitim Konferansı”'nda Başarıyla Temsil Edildi

Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ, konuşmasında sanat, eğitim ve akademi ilişkisini tarihsel süreç içerisinde anlatarak, alanla ilgili kuramları açıkladıktan sonra farklı ülkelerden uygulama örnekleri sunmuştur. Akyüz konuşmasını günümüzde yaygın olarak kullanılan sanat ve eğitimle ilgili iki fıkra ile destekleyerek etkili bir sunum gerçekleştirmiş, tüm katılımcılardan büyük takdir toplamıştır.

Konferans kapsamında düzenlenen “Üst Düzey İndeksli Dergilerde Yayın Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar” başlıklı panelde koşan Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU, “dünyada yayınlanan makalelerin yüzde elliden fazlasının hiçbir atıf almadığını, araştırmacıların eriştiği makalelerin yüzde doksanının sadece başlığına göz attığı, yüzde ikisinin özetini okuduğunu ve yüzde birinden azını detaylı okuduğu yönünde bilgiler verirken, etki faktörlü dergilerde; orijinal, bilime katkı getirme düzeyi yüksek ve iyi yazılmış makalelerin yayınlandığını dikkat çekerken, önemli olanın yazarın dışında başka araştırmacıların yazılan makaleye atıf yapmasının olduğunu” vurguladı.

Ayrıca konferansa YDÜ adına katılan Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU ve Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ’ü, 14 bin öğrencisi olan Kosova AAB Üniversitesi’nden Rektör ve Dekanlardan oluşan bir heyet ziyaret ederek, YDÜ ile işbirliği yapmak istediklerini dile getirdiler.