YDÜ Kadın Basketbol Takımı Oyun Kurucusu Elin ELDEBRINK: “Sahada Akıllı ve Güçlü Olmak Lazım”
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2016, 16:48
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 10:37
Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı Oyun Kurucusu Elin ELDEBRINK: “Sahada Akıllı ve Güçlü Olmak Lazım”

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı oyun kurucusu Elin ELDEBRINK, mücadele ettikleri Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi ile EuroCup D Grubu platformlarını ve takımın genel performansını değerlendirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İsveçli oyun kurucu Elin ELDEBRINK saha tecrübelerini paylaşarak, takımın yükselme başarısı Türkiye ligi ve Avrupa sahnesi hakkında bilgiler paylaştı.

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde ikinci sezonunu geçiren Eldebrink, Yakın Doğu Üniversitesi’nin ligin güçlü rakiplerinden biri olduğunu, hedeflerinin her platformda şampiyonluk olduğunu ve bu hedefi gerçekleştirmenin anahtarının da çok çalışmaktan geçtiğini söyledi.

Bu sezonla ilgili olarak ne gibi planlamalar yaptınız? Sezon bittiğinde neleri başarmış olmak istiyorsunuz?

Bu sezona zor maçlarla başladık. Fenerbahçe ve Hatay BŞB ile yaptığımız iki karşılaşma da birbirine yakın skorlarla bitti. Sezonun ilk maçı olan Fenerbahçe maçını kendi evimizde dört sayıyla kaybettik. Sahadaki 40 dakika oldukça çekişmeliydi. Sonraki hafta Hatay’ı deplasmanda tek sayıyla yendik. Bu sonuç moralimizi düzeltti. Osmaniye ve MBK’da farklı kazanmanın sevincini yaşadık. Tabii hiç bir maçın sonucu tahmin edilemiyor sahada dengeler saniyeler içinde değişebilir. Her karşılaşmada hazırlıklı olmak lazım. Her takım gibi bizimde amacımız hem lig’te hem de Avrupa Ligi’nde lider olmak. Bunlar motivasyon ve mutluluk verici pozitif olgular. Takım olarak hedeflerimiz için doğru hamleleri gerçekleştirerek oyunu iyi okuyarak elimizden gelenin en iyisini sahaya koyacağız.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı Oyun Kurucusu Elin ELDEBRINK: “Sahada Akıllı ve Güçlü Olmak Lazım”

Geçen yıla kıyasla bu sezon Yakın Doğu Üniversitesi mücadele ortamı nasıl? Sahada öne çıkan özellikleri neler?

Türkiye Ligi, sert savunma ve hızlı oyunun ön planda olduğu bir lig. Hiç bir maçın kolay geçmediği bir ligte mücadele ediyoruz ve amacımız sırlamada en üst sıradaki takımlardan biri olmak. Derin rotasyona sahip bir takımız. Sahaya çıkan beş oyuncu ne kadar iyiyse, onların yerine oyuna girmeyi bekleyen oyuncular da bir o kadar kaliteli ve özellikli. Rakiplerimizi sıkıştırma ve pota altında varlık gösterme noktasında tehlikeliyiz. Mücadele ettiğimiz oldukça kuvvetli rakipler karşısında her pozisyonda birden çok sağlam oyuncumuz olması çok önemli.

Oyun sırasında dengelerin değişebileceğinden söz ettiniz.. Peki o zaman, sahada nasıl bir oyun sergilemek gerekiyor? Neticede oyun esnasından planlanan oyun sisteminde değişiklikler söz konusu olabiliyor genellikle..

Sahada akıllı olunması gerektiğine dikkat çekmem gerekiyor. Stratejik ve taktikler de basketbolun önemli parçalarından olduğunu altını çizmek lazım. Maçtan önce rakibin zayıf yönlerini analiz edip karşılaşma anında bunları kullanmak gerekir. Her takımın kadrosunda üst kaliteli oyuncuların bir arada olduğu ciddi derecede kuvvetlendirmeler var. Hiçbir maçın sonucu tahmin edemeyeceğiniz bir saha yarışı bu ve her karşılaşmaya hazırlıklı çıkarak olabildiğince sağlam durmak zorundasınız” dedi.

Birazda Avrupa Arenası’ndan bahsedelim... Mücadele ettiğiniz grupta şu anda namağlup durumdasınız zor maçlar olmalı, bu başarının anahtarı sana göre nedir?

Çok zor bir gruba düştük diyebilirim. Olympiacos, Good Angles Kosice ve Aluinvent Miskolc gibi kuvvetli rakiplerimiz var. İlk periyotta üç galibiyet elde etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdi gruptaki ikinci maçlara odaklandık. Her iki lige de odaklanmak gerekiyor, bunun anahtarı da çok çalışmak. Başarılı olacağımıza inanıyorum. Alanında profesyonel isim yapmış şampiyonlar elde etmiş bir koç yanında işini bilen anlayışlı idari ve teknik bir kadroya sahibiz. Hem kendi takımıma hem de diğer takımlara başarılar ve bol şans diliyorum.