YDÜ İlahiyat Fakültesi’nde “Oku” Konulu Panel Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 04 Aralık 2015, 10:47
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:39

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından “OKU” başlığıyla bir panel düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İletişim Fakültesi Turuncu salonda gerçekleştirilen panelde, Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı öğretim üyesi ve fakülte dekan yardımcısı Doç. Dr. Fatma Asiye ŞENAT, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Diyanet İşleri Başkanlık müşaviri Doç. Dr. Huriye Martı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Sevde Düzgüner konuşmacı olarak yer aldılar.

“Kur’an’ı Okumak” başlıklı tebliğinde Fatma Asiye Şenat, Kur’an-ı Kerim’i okumayı metin okuma, meal okuma ve tefsir okuma şeklinde üç başlık altında inceledi. Bununla birlikte, özellikle ilahiyat fakültesi öğrencilerinin, Kur’an’ın metnini okurken anlama ve yaşamayı eş zamanlı olarak yapabilmek için özel çalışmalar yapmaları gerektiğinin altını çizdi. Hayat boyu Kur’an okumanın devam etmesi gerektiğini altını çizen Şenat, Kur’an’ı tekrar tekrar okuyarak anlamının bir imbikten süzülür gibi kalbe dolacağını belirtti.

“Hadisi Okumak” başlığını taşıyan tebliğinde de Huriye Martı, Şenat’ın tebliğini destekler şekilde, hadis okumalarının ömür boyu devam edecek bir sürece işaret ettiğini dile getirdi ve okumanın anlama, anlamanın sevme, sevmenin de örnek alma yolunda kişiyi Hz. Peygamber'e yaklaştırdığını söyledi. Okumaların sahih hadis metinlerinden başlanarak yapılması gereğine işaret eden Martı, Hz. Peygamber ile aramızda var olan zaman ve mekan/kültür farkının kimi zaman anlama güçlüklerine yol açabileceğinin altını çizdi. Martı bu noktada hadislerin bir yapbozun parçaları gibi birbirini tamamladığını, dolayısıyla resmi tam olarak görmek için aynı konudaki hadisleri bir arada okumak gerektiğini anlattı.

“İnsanı Okumak” adlı tebliğiyle Sevde Düzgüner ise, Kur’an ve Hadisi okuyan özne olarak insanı ele aldı. İnsanın, kendisi, çevresi ve inandığı yüce varlıkla kurduğu ilişkiler ağı içinde yaşadığını ve her bir boyutun diğerini etkilediğini ifade etti. Bireyin kendini tanımasının ve diğer insanların bakış açılarını yakalamasının önemini dile getiren Düzgüner, insanın muhteşem bir potansiyel taşıdığının da altını çizdi. Son olarak Düzgüner, gençlere kendileri, çevreleri ve yaratanlarıyla kurdukları ilişkilerde dikkat etmeleri gereken noktalara yer verdi.

Yoğun katılımın gerçekleştiği program, fakülte dekan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İhsan Kahveci’nin katılımcılara hediye takdimiyle son buldu.